تاثیر آگهی های تبلیغاتی تلویزیون بر کودکان

رابطه تبلیغات و تلویزیون رابطه‌ای دیرینه است که بر تحولات و شکل‌پذیری هر دو به شدت موثر بوده است. به باور کارشناسان، تبلیغات تلویزیونی امواج روانی فوق‌العاده‌ای از خود منتشر می‌کنند؛ امواجی که به شدت بیننده را مجذوب و تحت تأثیر قرار می‌دهد در این بین با نگاهی به محتوا و کالاهایی که در این تبلیغات مورد توجه قرار می‌گیرند می‌توان متوجه برخی مسائل اجتماعی و فرهنگی شد؛ مسائلی که تبعات آنها می‌تواند به شدت دامن گیر ابعاد مختلف جامعه و فرهنگ بومی شود.
تبلیغات تلویزیونی یک تجارت بزرگ است و آینده تبلیغات تلویزیونی را استفاده از تکنولوژی و فرم، برای تقویت قدرت فروش تشکیل می دهد قدرت تبلیغات به حدی است که بر نگرش ها تأثیر می‌گذارد.

رابطه کودکان و آگهی های تبلیغاتی تلویزیون

نقش آگهی های تبلیغاتی تلویزیون بر کودکانتلویزیون پدیده ای است عجیب که چندی است وارد زندگی انسان ها شده و به گونه ای معجزه آسا تقریباً همه خانه ها را اشغال کرده است، تلویزیـون یکـی از متـداولترین تـاثیرات رسانه ای بر کودکان اسـت و از طریق صفحه ی جادویی خود به پخش برنامه های متنوعی می پردازد که می تواند تاثیرات عمیقی را در دنیای کودکان و نوجوانان ایجاد کند و مسیر زندگی آنان را تغییر دهد. بدون شک با توسعه ی شبکه های تلویزیونی در جهان و ورود ماهواره ها به صحنه زندگی، کودکان بیش از پیش در معرض اثرات گوناگون تلویزیون قرار خواهند گرفت.
بعد از خانواده برنامه های تلویزیونی از مهم ترین عوامل شکل دهنده شخصیت و تربیت کودک به شمار می رود تلویزیون آموزگاری نیرومند در عین حال خطرناک است. الگوپذیری، همراه پنداری، پرورش شخصیت و مسائل رفتاری، از اثرات تلویزیون بر کودک است که به طریق خاصی وارد ذهن او می شود.
کودکان هنگام تماشای برنامه های تلویزیون در مسیر یادگیری هستند و برنامه های ارائه شده از طریق تلویزیون ناخوداگاه در ضمیرشان جای می گیرد و یکی از مهم ترین جنبه های تماشای برنامه های تلویزیونی که مورد توجه زیادی قرار گرفته است. تلویزیون به عنوان پرنفوذ ترین وسیله ی ارتباط جمعی، مناسب ترین وسیله ی تبلیغات نیز به شمار می رود تاثیر آگهی های تلویزیونی بر بینندگان به ویژه کودکان است.
تأثیر آگهی های تبلیغاتی تلویزیون بر کودکان زیاد است؛ زیرا کودکان مدت زمان قابل توجهی را صرف تماشای آن می کنند و تأثیرات فراوانی را روی کودکان بجا می گذارند. کودک نسبت به تلویزیون، هم فعّال است و هم منفعل کودک نسبت به تلویزیون این توانایى را دارد که گزینشى برخورد کند البته هرقدر کودک بزرگ تر مى شود این ویژگى بارزتر مى گردد. ذهن انسان در دوران کودکى و نوجوانى کاملا تأثیرپذیر است و به راحتى شرطى مى شود.

نقش آگهی های تبلیغاتی تلویزیون بر کودکاناولین تجربه مستقیم کودک با تلویزیون، عموماً از دو سالگى شروع مى شود ابتدا به صورت تقلیدى، بعد به صورت اختیارى و در نهایت، در سه سالگى انتخابگر مى شود. در سن ۶ سالگى، کودک معمولا با تمامى رسانه هاى سمعى و بصرى آشنا مى شود و دل بستگى و ارجحیتى قوى در مورد برنامه هاى تلویزیونى در وى ایجاد مى گردد. میزان توجهى که کودکان حاضرند به هر برنامه مبذول دارند به طور مستقیم، بستگى دارد به اینکه سمعى ـ بصرى بودن آن، معناى خاصى برایشان داشته باشد و یا زمان کافى در اختیار آنها قرار بگیرد تا معنا و مفهوم مورد نظر را جذب کنند. از این نگاه، شکل برنامه ها اهمیت بسیارى دارد. رسانه‌ای مثل تلویزیون نیز تاثیری انکارناپذیر در شکل دادن به الگوهای فکری، درک و احساس و رفتار دارد. در این بین تکلیف کودکان مشخص و میزان اثرگذاری آگهی‌های تلویزیونی بر رفتار این کودکان کاملا مشهود است. نکته اینجاست که وقتی کودک در سن رشد و شکل‌گیری شخصیت و الگوپذیری قرار دارد و با حجم آگهی‌های نه چندان موافق با سن و شرایط ذهنی خود مواجه می‌شود، توان و قدرت درک و تحلیل نداشته و به سختی می‌تواند تشخیص دهد که نیازهای او کدام است. به راحتی درک نمی‌کند که واقعیت چگونه می‌تواند تغییر کند. با تماشای برنامه های تلویزیونی بچه ها در معرض ایده هایی قرار می گیرند که هرگز در محیط خانواده و دوستان، با آنها برخورد نمی کنند. اما عکس این مطلب نیز وجود دارد بچه ها می توانند از تلویزیون مطالبی یاد بگیرند که پدر و مادر نمی پسندند و نمی خواهند آنها را بدانند.

تاثیر آگهی های تبلیغاتی تلویزیون بر کودکان

از نظر رسانه، آگهی های بازرگانی معنایی کلی دارد و آن انواع پیام های و تبلیغاتی است که کارفرما با پرداخت پول، زمان خاصی را برای پخش آن ها در اختیار می گیرد. آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی که سال های اخیر روند بسیار فزاینده و رو به رشدی را داشته اند و تاثیر بسزایی در شکل گیری الگوهای فکری، احساسی و رفتاری مخاطبان، به ویژه کودکان دارند.
نقش آگهی های تبلیغاتی تلویزیون بر کودکانتبلیغات تلویزیونی می تواند نقش مهمی در جامعه پذیری کودکان ایفا کند، به آنها نحوه خرید را تحمیل کند و موجب شود کودکان به روش های بسیار ماده گرایانه جامعه پذیر شوند. آگهی های تبلیغاتی تلویزیون می تواند تاثیرات فراوانی بر روی افراد به ویژه کودکان داشته باشد تحول فکری و رفتاری کودکان در سال های کودکی و نوجوانی را نباید نادیده و بی اهمیت شمرد، چرا که بییندگان این گروه سنی مهارت های شناختی کافی ندارند تا بتوانند خود را در برابر پیام های بسیار جذاب و با زبان فریبنده و قانع کننده حفظ کنند.
هنگام تماشای یک آگهی تبلیغاتی از تلویزیون ممکن است کودکان به طور مستقیم تشویق شوند که بیرون بروند و کالای مورد نظر را خریداری کنند یا درصدد باشند که فرد دیگر شاید والدین را قانع سازند که آن را برایشان خریداری کند. تحقیقات به طور فزاینده ای نشان می دهد که کودکان طی سال های شکل گیری شخصیت شان، درک روز افزونی را در ارتباط با آگهی های تبلیغاتی از خود نشان می دهند با آنکه کودکان ممکن است در ابتدای زندگی خود درک درستی از ماهیت نادرست آگهی های تبلیغاتی و مقاصد آنها، در مقایسه با دیگر برنامه های تلویزیون نداشته باشند خیلی زود این درک را به دست می آورند.

نقش آگهی های تبلیغاتی تلویزیون بر کودکان تبلیغات به طور مستقیم بر مخاطبان اثر می گذارد، با این وجود می تواند نقش مهمی در جامعه پذیری خرید کودکان ایفا کند، کودکان با دیدن آن آگهی تبلیغاتی تمایل بیشتری به داشتن محصولات تبلیغ شده نشان میدهند از آن جا که کودکان خردسال در تشخیص واقعیت از غیر واقعیت هنوز به مهارت های شناختی لازم دست پیدا نکرده اند، لذا استفاده از شخصیت های مشهور برنامه های کودکان و کارتون ها، کودکان خردسال را در تمایز واقعیت از خیال به اشتباه می اندازد و سبب ادراک نادرست آن ها از آگهی های تبلیغاتی می شود. در نتیجه با شدت بیشتری تحت تاثیر این آگهی ها قرار می گیرند. کودکانی که در سن پایین هستند به لحاظ محدود بودن توانایی های شناختی، هر آن چه را از تلویزیون مشاهده می کنند واقعیت می پندارند و هر اندازه که کودکان برنامه تلویزیونی را به واقعیت نزدیک تر بداند از محتوای آن بیشتر متاثر می شود. بر این اساس، تاثیر پذیری کودکان کم سن و سال از آگهی های تلویزیونی، بیشتر از کودکانی است که سن و سال بالایی دارند.

سلامت کودکان با تبلیغات تلویزیونی در معرض خطر است

طبق نظر کارشناسان در سالهای اخیر، تلویزیون با پخش آگهی های تبلیغاتی به سلامت کودکان لطمه وارد کرده است زیرا بیشتر این آگهی‌ها درباره خوراکی و تنقلات است، که ارزش غذایی ندارند از میان آگهی های مربوط به مواد خوردنی ، بیشترین سهم مربوط آگهی هایی بوده است که مغذی نیستند و نقشی در رشد جسمانی و تغذیه ی کودک ندارند.

نقش آگهی های تبلیغاتی تلویزیون بر کودکان جالب توجه است، نیمی از آگهی های مربوط به تنقلات، به تبلیغ انواع پفک و یک سوم آن ها به انواع شکلات و بستنی اختصاص دارد این در حالی است که به عنوان مثال پفک از نظر بالا بودن میزان نمک و انواع شکلات و بستنی به دلیل شیرین بودن زیاد ، غذای مناسبی محسوب نمی شود.
پخش تبلیغات مواد غذایی میتواند باعث تغییر در اولویت ها شده و میزان درخواست خرید و مصرف بچه ها را از مارک های تجاری تبلیغ شده افزایش دهد. بچه ها بیشتر غذاهای چرب را انتخاب می کنند تا غذاهایی که حاوی کربوهیدراتها می باشند و بین غذاهای چرب ترجیح بر استفاده از مارک های مشخص تبلیغ شده می باشد تا مارک های گمنام، به هرحال تبلیغات مواد غذایی به سمتی می رود که تبلیغ مواد غذایی ناسالمی مثل چیپس و شکلات مواد سالم تری از قبیل سبزیجات و میوه جات را تحت سیطره خود در آورده است.
تبلیغ این محصولات حدود ۸۰ درصد از حجم تبلیغات تلویزیونی مربوط به کودکان را تشکیل می دهد مشاهده ی این تبلیغات ، بر باورهای خردسالان در مورد تغذیه و نیز انتخاب آن ها از مواد غذایی تاثیر می گذارد خردسالان نمی توانند درک کنند که خوردن مواد غذایی دارای مواد ناسالم سبب افزایش وزن ،پوسیدگی دندان ها،چاقی و بسیاری دیگر ار عوارض می شود.

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.