اثرات مثبت رسانه

چنانچه می دانیم قرن بیست و یکم، در حقیقت حرکت ازجامعه صنعتی به جامعه اطلاعاتی است. هر جامعه ای که دارای اطلاعات بیشتری باشد، پیشرفت برای آن جامعه متصور خواهد بود. از مهمترین ابزارهای امروزی دانایی، رسانه ها هستند. زندگی در دنیای امروز بدون رسانه قابل تصور نیست. لذا نمی توان نقش رسانه های جمعی و خصوصاً رادیو، تلویزیون و اینترنت را درزندگی امروزی نادیده گرفت که در این مقاله به برخی از اثرات مثبت رسانه آن خواهیم پرداخت.

دانش افزایی و ارائه اطلاعات سودمند

downloadدانش افزایی و ارائه اطلاعات سودمند در موضوعات مختلف شاید یکی از اصلی‌ ترین اهداف راه ‌اندازی رسانه‌های گروهی و نشر کتب و مجلات و… پیام ‌رسانی و اطلاع رسانی آن‌ها در موضوعات علمی و پژوهشی باشد نه استفاده‌های تبلیغاتی که پیامدش رشد شناختی و افزایش اطلاعات و دانش انسان‌ها خواهد بود.
افرادی که اهل مطالعه هستند و یا دسترسی به ماهواره و اینترنت دارند قطعاً از نظر اطلاعات و سطح دانش پیشرفته‌ تر از دیگران هستند و این خود می‌ تواند یکی از نقاط مثبت در استفاده و کاربری از رسانه‌های جمعی و… باشد. از نقطه نظر دینی و مذهبی نیز می‌ توان استفاده از رسانه‌های جمعی را به عنوان ابزار و وسیله‌ ای برای کسب دانش و اطلاعات ارزشمند و دارای اثر مثبت تلقی نمود به خصوص با توجه به این ‌که دین و مذهب تأکید فراوانی به تحصیل دانش نموده است.

سرگرمی

imagesدر مورد افرادی که گرفتاری های زندگی روزمره ناخرسند و خسته هستند، تلویزیون، اینترنت، ماهواره و کتاب و… وسیله بسیار خوبی برای فاصله گرفتن از واقعیات زندگی که او را رنج می‌دهد و راهی برای کنار آمدن با آن‌ها ندارد، می‌تواند باشد. اثر مثبت اشتغال اینگونه افراد به برنامه‌های تلویزیون، ماهواره و مطالعه کتب، این است که احساس نشاط و آرامش نموده و در دنیای همانند سازی با قهرمانان خیالی، تا حد جدایی از واقعیات رنج‌آور زندگی پیش می‌روند و از همین رو است که روان ‌شناسان موضوع کتاب درمانی را پیش کش نموده‌اند.

البته قابل توجه است که اگر در بُعد سرگرمی افراط شود، این خود تبدیل به معضلی روحی برای فرد تبدیل خواهد شد.زیرا وسیله ای برای فرار از واقعیت های زندگی و پناه بردن به تخیلات خواهد شد. در مورد کودکان نیز باید مراقب افراط و زیاده روی آنها بود.

پند آموزی و عبرت آموزی

images (1)سومین اثر مثبت رسانه‎ها جنبه «پندآموزی» و «عبرت آمیزی» آن‌ها است. افراد از طریق مطالعه کتاب‌ها و آثار تاریخی به سرگذشت زشت یا زیبای اقوام و ملل پیشین پی برده از نقاط مثبت آن به عنوان «پند» و از جنبه‌های منفی زندگی آنها «عبرت» می‌آموزند. گرچه آشنایی با سرگذشت اقوام و ملل پیشین یکی از مصادیق «دانش افزایی» و «کسب اطلاعات تاریخی» است که در محور نخست تحت عنوان «دانش افزایی و کسب اطلاعات» می‌گنجد اما به خاطر اهمیت و نقش مثبت آن روی حالات فرد، گذشته از آن ‌که اطلاعاتی را در اختیارش قرار می‌دهد، آن را به صورت برجسته و متمایز عنوان کردیم.

انتقال مشکلات جامعه به مسئولین

رسانه‎ها می‎توانند با رویکرد غیرجانبدارانه مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را به مسولین ذی ‎ربط منتقل نموده، در موارد لزوم، عملکرد ضعیف مدیران را به نقد و بررسی بگذارند.

تولید برنامه‎های مذهبی و گسترش فرهنگی دینی

یکی از مسایل اساسی که باید مورد توجه مدیران رسانه‎ها واقع شود این است که، در برنامه‎ها تأکید بر ارزش‎های مذهبی نموده و مسائلی همچون حماسه دوران دفاع مقدس را زنده نگه دارند و نیز با ارایه الگوهای مناسب همکاری مردم را برای فعالیت‎های خیرخواهانه جلب کنند.

آشنایی مردم با اوضاع داخل کشور و جهان

از دیگر آثار مثبت رسانه‎ها می‎توان به آشنا کردن مردم به اوضاع سیاسی ایران و جهان اشاره نمود. رسانه‎ها می‎توانند در زمینه افشای خطرات بزرگ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایفای نقش کنند.

 دولت الکترونیک

images (3)مفهوم دیگری که در تعیین سبک زندگی تأثیر مهمی دارد، «دولت الکترونیک» است که استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی، به منظور ارائه خدمات دولتی، به صورت به هنگام و مستقیم به شهروندان می باشد. دولت الکترونیک به افراد تسهیلات لازم را جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی و فرصت های گسترده تر را برای مشارکت در برنامه ها در اختیار افراد قرار می دهد.

نتیجه گیری

به طور کلی، افرادی که برای استفاده از رسانه ای مانند اینترنت، برنامه و شناخت درستی نداشته باشند، مقهور آن خواهند شد و تحت تأثیر آن، سبک زندگی شان نیز دستخوش تغییر خواهد شد؛ زیرا ماهواره، اینترنت و وسایل ارتباط جمعی در عصر فن آوری، تلاش می کنند سبک زندگی و نوع پوشش و رفتار مردم در دهکده جهانی را تا حد زیادی مشابه هم سازند؛ اما هیچ کس بدون پذیرفتن هویت واقعی خود که تحت تأثیر دین، سنت و رسوم کشورش می باشد، نمی تواند به سبک صحیحی از زندگی دست یابد.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.