Businessman touching ROI (return on investment)

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها ارزش داشتن یک استراتژی رسانه‌های اجتماعی درک کرده‌اند و بسیاری از شرکت‌ها منابع بیشتری را دراین استراتژی صرف می‌کنند دراین مقاله راه های موفقیت در اندازه‌گیری ROI در رسانه‌های اجتماعی را بررسی خواهیم کرد.

مفهوم ROI چیست؟

همان بازگشت سرمایه گذاری ,  یکی از رایج ترین اصطلاحات در امر تجارت و بازاریابی است ! هدف این کلمه ، بازگشت پول سرمایه گذاری شده به شرکت است . مثلا شما یک عکاس برای شرکت خود استخدام می کنید و می بینید که این عکاس برای سوده دهی شرکت شما موثر است ،  در این صورت ROI شما افزایش پیدا می کند ، درست است که شما پول زیادی را بابت این عکاس استخدامی پرداخت  می کنید ، ولی درب رابر سودی که از عکاس بدست می آورید ، لذت بیشتری را خواهید برد. این گزینه به شما نشان می دهد که چقدر بابت این تبلیغات سود کرده اید .

اندازه‌ گیری بازدهی سرمایه رسانه‌های اجتماعی

محاسبه این عدد کاملا سخت است و علاوه بر این‌ وقت‌گیر می باشد، تمرکز بر روی این‌ که چقدر باید روی شهرت برند و ارتباطات (به جای فروش) صرف کنید کمی غیرطبیعی است. با این حال می‌توان آن را انجام داد، یکی از مشاوران بازاریابی دیجیتال به نام شین بارکر مقاله مفصلی با چند ایده در این مورد دارد، در زیر تعدادی از این ایده‌ها را بیان می‌کنیم.

اهداف تبدیلات شما برای رسانه‌های اجتماعی چیستند؟

images (3)گام اول ساده است: فراموش نکنید که واقعا از مردم و تلاش‌های رسانه‌ای خود چه چیزی می‌خواهید دریافت کنید؟ برای بسیاری از افراد داشتن فالور و تعداد لایک ها مهم است، اما این کافی نیست. اهداف تبدیلات خوب شامل کلیک روی لینک، ثبت‌نام در خبرنامه و امثال این‌ها می‌باشد.

زمانی که شما اهداف خود را می‌دانید، مهم است که یک سیستم برای پیگیری تبدیلات داشته باشید. در شبکه‌های بزرگ مانند فیسبوک و توئیتر تجزیه و تحلیل ترافیک برای کمک به شما جهت پیگیری تبدیلات وجود دارد، چیزهایی مثل دسترسی(reach)، ترافیک وب‌سایت و مشتریان معیار بزرگی برای تبدیل‌ها هستند. بسیاری از شرکت‌ها تجزیه و تحلیل اجتماعی را متوقف می‌کنند، اما در نظر گرفتن همه‌چیز می‌تواند به شما کمک کند که درک بهتری از ROI داشته باشید.

به تبدیلات ‌تان ارزش پولی بدهید

دانستن متوسط طول عمر مشتریان خود بسیار مهم است. از خودتان بپرسید که ارزش کلی مشتریان‌تان چقدر است؟

بارکر یک فرمول بزرگ ارائه می‌دهد. به سادگی متوسط ارزش طول عمر خود را بر تعداد کل کاربران تقسیم کنید، سپس این عدد را بر تعداد مشتریان جدید ضرب کنید و ارزش پولی برای هر تبدیل مشتری را تنظیم کنید.

به مزایایی که از رسانه‌های اجتماعی بدست می‌آورید ارزش پولی بدهید

downloadهنگامی که شما ارزش هر تبدیل را داشتید، این عدد را در تعداد مشتریان خود ضرب کنید. اگر ارزش هر تبدیل ۲۰ دلار باشد و شما تا به حال ۱۰۰ مشتری در وبلاگ خود داشته باشید و سپس مزایای شما ۲۰*۱۰۰ خواهد بود و ۲۰۰۰ ارزش کانال رسانه‌های اجتماعی شما خواهد بود.

 چقدر روی استراتژی اجتماعی خود صرف می‌کنید؟

یک گام دیگر برای اندازه‌گیری ROI رسانه‌های اجتماعی این است که فکر کنید چقدر باید روی تلاش‌های اجتماعی خود صرف کنید. باید مزایایی که ارزش پولی ندارند را نیز در نظر بگیرید. اگر یک متخصص رسانه‌های اجتماعی استخدام کرده‌اید، پرداخت برای تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی و غیره، همه باید در محاسبات شما گنجانده شود.

انجام محاسبات ریاضی

آخرین مرحله و گام نهایی این است که تمام اعداد و داده‌ها را جمع‌آوری کرده و یک برآورد تقریبی داشته باشید. نگاهی به سود مجموع خود بیندازید و سپس هزینه ها را از آن کم کنید. برای دریافت درصد، تعداد را در ۱۰۰ ضرب کرده و سپس به هزینه تقسیم کنید.

در نهایت توصیه می‌کنیم که این کار را برای هر شبکه اجتماعی به طور جداگانه انجام دهید. از آن‌جا همه شبکه‌های اجتماعی بسیار متفاوت هستند شما به راحتی می‌توانید اعداد ROI متفاوتی را نیز پیدا کنید.

در پایان به یاد داشته باشید که فقط به خاطر این‌که رسانه‌های اجتماعی مفید است از آن استفاده نکنید، شما باید با آن کار کنید بازدهی سرمایه را اندازه‌ گیری کنید و در صورتی که واقعا برای شما مفید نبود آن را به پایان برسانید.

به عبارت دیگر، رسانه‌های اجتماعی می‌تواند برای هر شرکتی سودمند باشد، تنها در صورتی‌ که به درستی از آن استفاده شود. برای این ‌که مطمئن شوید به درستی از آن استفاده می‌کنید لازم است که ROI رسانه‌های اجتماعی خود را محاسبه و اندازه‌ گیری کنید.

 

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.