خطرات استفاده از اینترنت رایگان در مکانهای عمومی

اگر چه وای فای رایگان در اماکن عمومی برای خیلی ها خوشایند است ولی اینترنت رایگان عمومی می توانند دردسرهایی را برای کاربران ناآگاه ایجاد کند تا مجرمان و هکرهای اینترنتی از این فرصت استفاده کرده و وارد اطلاعات شخصی افراد و برنامه های شغلی آن ها شوند.

در دهه های اخیر رواج گسترده استفاده از اینترنت موجب شده تا مردم در بسیاری از اماکن عمومی مثل کافی شاپ ها، رستوران ها، کتاب خانه ها و … به وای فای های عمومی متصل می شوند ولی کم اطلاعی از خطرهای اتصال به وای فای های عمومی می تواند طراحی سایت موجب بروز مشکل در کامپیوتر و اطلاعات شخصی شان شود. به همین سبب در ادامه مجله رصد رسانه به خطرات استفاده از اینترنت رایگان در مکانهای عمومی پرداخته است.

urlراهکارهای امنیت اطلاعات در وای فای رایگان

فارغ از نوع فعالیتی که شما در زمان اتصال به وای فای در فضای مجازی انجام می دهید، کمی بی دقتی کافیست تا امنیت اطلاعات شما توسط هکرها و مجرمین سایبری توسط وای فای به خطر بیفتد.

دسترسی به وای فای عمومی در بیشتر مناطق امکان پذیر است، کافه ها، رستوران ها، لابی هتل ها و فرودگاه ها … تنها با وارد کردن نام کاربری و رمزعبور به این امکان دسترسی خواهید داشت، اما سوال اینجاست چگونه می توان در برابر خطرات ناشی از این دسترسی آسان درامان بود؟

همانطور که میدانید امنیت همیشه قطعی نیست و میتوان گفت نسبی است ولی عاقلانه ترین کار این است که شما باید تمام راه ها را در برابر نفوذ گران ببندید تا امنیت خود را بهبود بخشید که حداقل هر هکری نتواند به راحتی سیستمتان را مورد نفوذ قرار دهد. برخی از خطرات استفاده از اینترنت رایگان در مکانهای عمومی به شرح ذیل می باشد:

  • به وای فای های عمومی سریعا متصل نشوید: اولین راه مقابله با چنین خطراتی این است که به وای فای های عمومی سریعا متصل نشویم چراکه برخی از هکرها، هات اسپات های عمومی با نام های مشابه می سازند و مردم به دلیل تشابه نام به هات اسپات های تقلبی متصل می شوند و اینگونه متخلفان به راحتی اطلاعات آنها را هک میکنند.
  • اطلاعات خود را در فولدر های اشتراک قرار ندهید: یکی دیگر از عوامل هک شدن اطلاعات شخصی شما مربوط به سیستم های عاملی است که به طور خودکار اقدام به ساخت فایلهای حاوی اطلاعات شخصی می کند که به محض اتصال به وایرلس و بدون اطلاع کاربران این فولدرها با افراد دیگری که به آن وایرلس متصل هستند به اشتراک گذاشته می شوند. برای جلوگیری از این مشکل باید این گونه فایل های پیش فرض را غیر فعال و یا اطلاعات خود را در فولدر های اشتراک قرار ندهید و یک فولدر شخصی درست کنید و اطلاعات خود را آنجا ذخیره کنید. می توانید روی اطلاعات خود رمز بگذارید.

هکرها از ابزار و نرم افزارهای خاصی مثل اسنیفر بهره می برند و اطلاعات فرد را از طریق ( man-in-the-middle attack) به سمت خود هدایت می کنند. برای جلوگیری از این رخداد بهتر است از VPN یا شبکه خصوصی استفاده کنید و یا وقتی که وای فای عمومی وصل می شوید اطلاعات شخصی خود را در آنجا قرار ندهید.

  • نام دقیق وای فای را بپرسید: از دیگر راه های پیشگیری این است که از صاحب مغازه نام دقیق وای فای را بپرسید. این اتفاق به خصوص در مورد وایرلس هایی که بدون پسورد وصل می شوند بیشتر است.
  • فولدرها را از حالت اشتراک خارج کنید: هر گاه میخواهید به WIFI های رایگان و عمومی متصل گردید فولدر هایی که به اشتراک گذاشته اید را از حالت Share خارج کنید چون به محض اینکه شما وارد شبکه ای میشوید به صورت خودکار فولدر های شیر شده شما و همچنین تمام اطلاعات آن فولدر ها به اشتراک با افرادی که در آن شبکه هستند در می آید البته این موضوع برای هکران قابل درک تر است چون برای ورود به منابع شیر شده یک سیستم باید یوزر و پسورد آن سیستم را داشته باشید.
  • عدم استفاده از سرویس ها در وای فای عمومی: زمانی که به شبکه وای‌فای عمومی واردشده‌اید به حساب بانکی خود و کلاً هر بخش مهمی مثل فیس‌بوک یا ایمیل وارد نشوید. گاهی اوقات اطلاعات مهمی را با ایمیل ارسال می‌کنیم، اگر نمی‌خواهید که این اطلاعات توسط شخص سومی هم دیده شود، از این سرویس‌ها در وای‌فای عمومی استفاده نکنید. کارهایی مثل وبگردی یا دیدن فیلم آنلاین بی‌خطر است.به خاطر داشته باشید که برخی از برنامه‌ها در اندروید یا آی‌او‌اس در پس‌زمینه هم به صورت خودکار اطلاعاتی را منتقل می‌کنند. می‌توانید یاد بگیرید که چگونه انتقال اطلاعات در پس‌زمینه را محدود کنید.همچنین باید مطمئن شوید که به شبکه‌ درست متصل شده ‌اید.

سه خطر بزرگ در وای‌ فای عمومی

وای-فای-رایگانامروزه وای ‌فای عمومی و رایگان در بسیاری از مکان‌ها وجود دارد. همه از آن استفاده می‌کنیم، اما بیشتر ما از خطرات آن بی ‌خبر هستیم و احتیاط‌ های لازم را برای محافظت از خودمان به عمل نمی‌آوریم. David Maimon استادیار در بخش جرم ‌شناسی و حقوق کیفری در دانشگاه مریلند می‌گوید: خطر بزرگ در استفاده از وای ‌فای عمومی این است که اطلاعاتی که فرد ردوبدل می‌کند برای تمام کسانی که از آن شبکه استفاده می‌کنند قابل‌مشاهده است. حمله‌کنندگان تنها سعی می‌کنند که میان ارتباط بین کامپیوتر شما و کامپیوتری که به آن اطلاعات را می‌ فرستید قرار بگیرند و در این میان رمز عبور، نام کاربری و هر چیزی که فکرش را بکنید بدزدند.

Maimon در اواسط تحقیق درباره اینکه ما چگونه از شبکه‌های وای فای عمومی استفاده می‌کنیم قرار دارد. او به مکان‌های مختلفی در ایالت مریلند آمریکا می‌رود، به شبکه‌های وای ‌فای عمومی متصل می‌شود و اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند.سه روش معمول حمله به کاربران هنگام استفاده از شبکه وای ‌فای عمومی وجود دارد که باید درباره آنها نگران باشید: حمله‌های Wi-Fi: man-in-the-middle attacks, malware و Wi-Fi sniffing.

جمع بندی کلی

اگر نمی‌دانید که چه کسی مسوول این شبکه است پس احتمالاً نباید از آن استفاده کنید. شاید با نیت بدی ساخته شده باشد.همچنین باید از وصل شدن خودکار دستگاهتان به وای‌ فای عمومی جلوگیری کنید تا قربانی اهداف بد دیگران قرار نشوید. مجرمان هات اسپات خود را در مکان‌های شلوغ ایجاد می‌کنند، پس همیشه از صاحب کافه یا کسی که در آنجا کار می‌ کند درباره جزئیات کانکشن سوال کنید تا از اتصال به شبکه درست مطمئن شوید.اگر حاضر به تلاش بیشتر هستید، راه دیگری هم برای محافظت از خودتان وجود دارد.

استفاده از سرویس VPN بهترین راه است. تمام اطلاعاتی که منتقل می‌کنید محافظت ‌شده خواهد بود، VPN شبیه به تونلی است که از حمله بیگانگان به اطلاعات عبوری از آن جلوگیری می‌کند.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.