تبلیغات محتوایی

تبلیغات محتوایی

تبلیغات imagesمحتوایی یک استراتژی بازاریابی به‌منظور تولید محتوایی است که هدف اصلی توزیع آن از طریق کانال‌های پولی و به‌منظور افزودن ارزش به مخاطب است.به‌ طور طبیعی، تبلیغات محتوایی (استراتژی جامع و فراگیر) و تبلیغاتی که هماهنگ و مناسب با زیرساخت توزیع و ارائه آن است، دست‌به‌دست هم و با یکدیگر پیش می‌روند. درحالی‌که تمامی انواع محتوا اغلب بر روی وبلاگ برند مرتبط با خودش منتشرشده و از طریق شبکه‌ها و کانال‌های اجتماعی مختلف منتشر می‌شوند، تولید محتوایی که برای توزیع از طریق کانال‌های پولی و شیوه‌های مشابه با آن تولید می‌شوند، به‌طورکلی متفاوت است.

محتوایی که با توجه به اصول کلی بهینه‌سازی نتایج موتورهای جستجو (سئو) تولید می‌شوند، می‌توانند به‌طور قابل‌توجهی از فرصت‌های ایجادشده برای جستجو کلمات کلیدی بهره ببرند. محتوایی که با در نظر داشتن شبکه‌های اجتماعی تولیدشده‌اند می‌توانند به شکلی طراحی شوند که قابل اشتراک‌گذاری باشند و بنابراین عمدتاً به‌صورت بصری و قابل‌مصرف توسط عموم می‌باشند.
محتوایی که لزوماً باهدف توزیع از طریق کانال‌های پولی تهیه‌شده است، می‌توانند به موضوعاتی بپردازند که به‌صورت عادی و فعال توسط مردم مورد جستجو قرار نمی‌گیرند یا خیلی قابلیت اشتراک‌گذاری ندارند، اما درنهایت می‌توانند بسیار اثرگذار باشند. این نوع از محتوا به برندها فرصتی برای ارائه محتوای شخصی به مخاطبین بدون در نظر داشتن قوانین عمومی جستجو یا شبکه‌های اجتماعی به‌منظور دیده شدن آن‌ها توسط مردم را می‌دهد. به عبارتی این نوع از محتوا لزوماً بر هدف نهایی، یعنی همان تأثیرگذار بودن، متمرکز می‌باشند.
اساساً در حوزه تبلیغات دو نگاه وجود دارد: «خرید رسانه» و «ایجاد رسانه و مالکیت بر آن». کسی که بیلبورد اجاره می‌کند یا آگهی در یک روزنامه منتشر می‌کند یا تیزر تلویزیونی پخش می‌کند، در واقع بخشی از فضای یک رسانه دیگر را خریده است. اما کسی که محتوای آموزشی تولید می‌کند، اگر این محتوا واقعاً مفید و کاربردی باشد، عملاً یک رسانه تبلیغاتی برای خود ایجاد کرده. رسانه‌ای که در بلندمدت، ارزان‌تر و اثربخش‌تر است.

بازاریابی محتوایی

images (1)به طور کلی می تونیم بازاریابی از طریق محتوا را نوعی از دیجیتال مارکتینگ دانست که هدف اصلی آن تولید و به اشتراک گذاشتن مطالب مفید و ضروری برای کاربران و مشتریان می باشد که باعث حفظ مشتریان قبلی و جذب مشتریان جدید خواهد شد و این اطلاعات و مطالب می تواند شامل اخبار، فیلم ، cd های آموزشی و پرسش و پاسخ سایر کابران و مشتریان در نظر گرفت.

در واقع بازاریابی محتوایی را می توان به صورت روشی جدید برای خلق و پخش محتوایی جذاب، ارزشمند و مرتبط با نیاز کاربران و مشتریان تعریف کرد. به عبارتی دیگر بازاریابی با محتوای مطلب سعی در بوجود آوردن موضوعات جذاب در حیطه های مختلف تفریحی، علمی، سرگرمی ، پزشکی و …. دارد و بازاریابی در این کار موفق خواهد بود که بیشترین نیاز کاربران و مشتریان خود را برطرف نموده و پاسخگوی سوالات و مشکلات آنان در حیطه کاری خود کاربران باشیم و به کاربران خود اطلاعات مفید و ارزشمندی ارائه دهیم مشتریان با انجام خرید خود به ما وفاداری خودشان را اعلام می کنند و به ما در قبال ارائه خدماتی که به آنها عرضه می کنیم پاداش قابل توجهی دریافت می کنیم.

از طرفی مهمترین تفاوت آن با تبلیغات در این است که محتوا به نام صاحب اثر پخش خواهد شد و بازاریابی محتوا مشتریان بیشتری را به خود جذب می کند بنابراین بازاریابی محتوا یکی از روشهایی است که بوسیله آن می توان مشتری را مجاب به خرید محصول کرد در کمترین و کوتاهترین راه و زمان فقط با چند کلیک ساده می توان محصول مورد نظر را خریداری نمود و در جلوی منزل تحویل گرفت. برای اینکه بازاریابی موفق صورت بگیرد نیاز به تبلیغات گسترده و عمده ای می باشد تا سایر مشتریان و کاربران قبلی خود را از دست ندهیم اما نه به اندازه ای که مشتری را از خود دور کنیم. گرچه ابتدای کار هزینه های زیادی صرف تبلیغات برای جلب رضایت مشتری خواهد شد اما به مرور زمان هزینه تبلیغات مبلغ ناچیزی از کل کار حاصله خواهد شد.

بازاریابی و تبلیغات با استفاده از محتوا

images (2)شاید محصولات دکتر اوتکر (Oetker) را در سوپرمارکتها دیده باشید. بیش از یک قرن پیش، اوتکر برای فروش محصولات خود کار جالبی کرد. او یک کتاب آشپزی منتشر کرد و در آن دستورالعمل تهیه انواع غذاها را ارائه کرد. در پشت جلد کتاب نوشته شده بود: «همه این غذاها، حاصل آزمون و خطاهای آشپزخانه شرکت اوتکر هستند». کتاب آشپزی او صد سال است که منتشر می‌شود و بیش از نوزده میلیون نسخه فروخته شده است.
ماجرای اوتکر را اولین نمونه جدی «بازاریابی با استفاده از محتوا» می‌دانند. او به جای اینکه از مردم بخواهد که محصولاتش را بخرند، به مشتریهای بالقوه، اطلاعاتی را ارائه می‌داد که لازم داشتند. مردم پول می‌دادند و کتاب آشپزی را می‌خریدند و در عین حال در معرض تبلیغ غیرمستقیم اوتکر هم قرار می‌گرفتند.
شرکت میشلن را هم احتمالاً می‌شناسید. یکی از محصولات این شرکت، لاستیک‌های اتوموبیل است. در سال ۱۹۰۰ شرکت میشلن، «راهنمای مسافرت میشلن» را عرضه کرد. کتابی که اصول تعمیرات خودرو را آموزش می‌داد. در مورد مسافرت به نقاط مختلف توضیحات کامل و مفیدی ارائه می‌کرد و محل‌های مناسب برای اقامت را معرفی می‌کرد. در همان سال سی و پنج هزار نسخه از این کتاب به صورت رایگان برای دارندگان خودرو توزیع شد.
شاید زمانی این سبک از بازاریابی، یکی از ده‌ها سبک خلاقانه تبلیغات و بازاریابی محسوب می‌شد. اما امروز که مردم بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به تبلیغات بی توجه و کم حوصله شده‌اند، به نظر می‌رسد که این شیوه بازاریابی، یکی از معدود روشهای موثر در بازاریابی و تبلیغات باشد. شیوه‌ای که آن را «بازاریابی با استفاده از محتوا» نامگذاری کرده‌اند.
سیسکو، مایکروسافت و P&G تنها نمونه‌هایی از شرکت‌های بزرگ در دنیای امروز هستند که از بازاریابی با استفاده از محتوا استفاده می‌کنند.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.