با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیم

بازی یکی از نیازهای اساسی کودکان و مهم ترین و اساسی ترین فعالیت کودک به شمار می رود که در عین سرگرم کردن کودک، کارکردهای مهم دیگری را دارا است که هریک از این کارکردها به جنبه ای از زندگی کودک مربوط می شوند که او را برای ورود به زندگی بزرگسالی آماده می سازد. از گذشته های دور نسبت به بازی نگرش های مثبت و منفی وجود داشته است عده ای بازی را صرف بی هدف انرژی های انباشته شده، لذت آنی و… رفتارهای زائد و بیهوده تلقی کرده اند در حالی که برخی آن را زیباترین و پاک ترین فعالیت در جهت شکوفایی و رشد کودک می دانند.
میل به بازی فقط مخصوص کودکی است و با آنکه این میل کم کم در سنین بالا کاهش پیدا می کند و کارهای مهمی جای آن را می گیرد ولی به اعتقاد روانشناسان تا سال های پایانی عمر نیز تمایل به بازی در انسان وجود دارد هر چند شکل، ظاهر و هدف بازی عوض شده باشد برای درک چگونگی این میل باید در بازی کودکان مشارکت نمود.

با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیم

با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیمبعضی تبلیغات افراد را به فکر فرو می برد و برخی نکات با دیدن این تیلیغات در ذهن انسان جرقه می زند یکی از مسائل مهم در جوامع امروزی این است که والدین باید برای تربیت کودکان خود  وقت زیادی بگذارند، بازی با کودک باعث رشد و شکوفایی استعدادهای کودک می شود چندی پیش شهرداری در سطح برخی شهرها دست به تبلیغات زده است و بیلبوردی با عنوان “با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیم” را اکران کرده، پیام های که از نصب این بیلبورد تبلیغاتی می توان استنباط کرد این است که، والدین در دنیای پرمشغله امروزی وقت بیشتری را برای فرزندان خود بگذارند و با آنها انواع بازی های مفید را انجام دهند و در بین بازی با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیم و به کودک مزه پیروز شدن را بچشانند.
بازی با کودکان در سنین مختلف با هم تفاوت دارد والدین باید در نظر داشته باشند با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیم ولی هرچه بچه ها بزرگتر شدند باید معنی برد و باخت را به آنها بفهمانند. پیام دیگر این تابلو تبلیغاتی، می تواند این باشد که والدین با بازی کردن با کودکان انواع استعدادهای فرزند خود را کشف می کنند و در آینده این استعداد را در فرزند خود پرورش دهند.

با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیمصبوری کردن در بازی با بچه ها یکی دیگر از پیام های این بیلبورد تبلیغاتی می باشد، گاهی والدین بعد از مدت کوتاهی که با فرزند خود بازی می کنند خسته می شوند باید این نکته را در نظر داشت که کودکان در حین بازی لجباز هستند و تا بازی را به آخر نرسانند از بازی دست نمی کشند بنابراین والدین باید صبر زیادی در بازی داشته باشند و اگر بازی طولانی شد با بچه ها مسابقه دهند و گاهی ببازند تا کودک قانع شود و احساس شکست به وی دست ندهد.
خانواده ها باید فرصت های لازم را برای سوال کردن، کنجکاوی و کشف محیط به کودکان بدهند و هرگز آنان را تنبیه و تهدید نکنند زمینه رشد خلاقیت در خانه زمانی فراهم می شود که به کودک آزادی زیادی دهند و به آنها به عنوان یک فرد احترام بگذارند از نظر عاطفی در حد اعتدال به آنها نزدیک شوند محیط خانه به صورتی باید باشد که در آن فعالیت، بازی و خنده به مقدار زیادی وجود داشته باشد.

تاثیر بازی والدین با کودکان

والدین نباید تعیین کننده ی نوع و شیوه ی بازی باشند بلکه بهتر است شرایط سالم بازی را فراهم و خود به عنوان همبازی شرکت کنند و اجازه دهند تا قدرت خلاقیه خود بازی را اداره کند. والدین با شرکت در بازی کودکان آنها را بهتر می شناسند و از فرزندان خود یاد می‌گیرند و یادگیری آنها را تسهیل می کنند، بازی خستگی ملال کارهای جدی زندگی را از آنها دور می کند و با مشارکت خود علاوه بر اینکه به شادابی و نشاط بازی می‌افزایند مسائل اخلاقی و اجتماعی را در قالب بازی می توانند آموزش دهند.
با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیماگر به نوع بازی ها در کودکان بنگریم تنوع و گوناگونی را در آنها مشاهده می کنیم با تغییر سن نوع بازی ها نیز تغییر می یابد. برخی بازی هایی هستند که در آنها کودک به تمرین روابط و نقش های اجتماعی می پردازند (مهمان بازی). به این ترتیب آنچه را که به عنوان الگو پیرامون خود می بینند در بازی های خود انجام می دهند، الگوهای خود را در این نوع بازی ها اغلب از والدین، نزدیکان و یا افرادی که برای کودک مهم هستند، انتخاب می کند.
کودکان به صورت هشیار و ناهشیار به روابط بین انسان های اطراف خود حساسند و از آنها تقلید و همانند‌سازی می کنند در بازی هر کودک سطح رشد، شناخت اجتماعی و اخلاقی خود را نشان می دهد. بازی زندگی و تفکر کودک است که یکی از عوامل مهم در شکل گیری شخصیت او به شمار می رود کودک با اسباب بازی خود تنها بازی نمی کند بلکه اسباب بازی را تبدیل به موجودی جاندار می کند که با او دوست می شود، دعوا می کند، نصیحت می کند، نگرانی هایش را در میان می گذارد و استرس خود را تخلیه می کند.. طبیعی است که در این بین اسباب بازی های مورد استفاده کودک نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
خانواده یکی از عوامل بسیار مهم در رشد پرورش خلاقیت کودکان محسوب می گردد که نقش مهمی در خلاقیت های کودکان دارد از آنجا که کودک حساس ترین مراحل رشد خلاقیت را در محیط خانه سپری می کند محیط مناسب خانوادگی، شیوه و نگرش‌های صحیح فرزند پروری، در رشد و شکوفایی خلاقیت سهم مهمی ایفا می کند.

در بازی با کودکان برد یا باخت را بیاموزیم

بازی یکی از اعمال روزمره کودک است و کوششی است که به تمام وجود او بستگی دارد بازی بهترین شکل فعالیت طبیعی هر کودک محسوب می گردد و مناسب ترین راه برای بروز و رشد استعداد او به شمار می رود. هرچند بچه ها دوست دارند در هر کاری که انجام می دهند بهترین، سرترین و سرآمدترین باشند بردن و پیروز شدن باعث می شود کودک احساس تسلط بیشتری بر عناصر پیرامون خود داشته باشد از سوی دیگر پیروزی او می تواند به رفتارهای محبت آمیز و توجه بیشتری از سوی والدین اش همچون تشویق، تحسین و… منجر شود و این اعتماد به نفس او را تقویت می کند.

با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیماگر چه باید با بچه ها مسابقه دهیم و گاهی ببازیم ولی همیشه نباید این طور باشد والدین در بازی با کودکان یکسری نکات را با رفتار خود به کودک آموزش دهند باید بار اول به کودک اجازه داد که والدین را در بازی ببرد این برد کمک می کند تا اعتماد به نفسش افزایش پیدا کند بچه ها واقعا باور می کنند والدین را در بازی برده اند همچنین این برد باعث می شود کمی تخلیه هیجانی شوند و اگر از والدین خشمی جمع کرده اند، مقداری از آن خشم با شکست پدرو مادر تخلیه خواهد شد.
بار دومی که بازی انجام می شود بهتر است والدین در بازی کودک را ببرند این باخت به کودک کمک می کند که مفهوم شکست را دریابد، نه شنیدن را یاد بگیرد و کم کم متوجه این امر شود که گاهی انسان تمام تلاشش را می کند ولی موفق نمی شود.
بار سوم که والدین بازی را انجام می دهند باید کاری کنند که کودک با تلاشی بسیار بیشتر از تلاشی که آن دو بار داشته، برنده شود این بار والدین در حال آموزش این نکته باید باشند که گاهی برای موفقیت باید خیلی تلاش کرد.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.