عوامل موثر در برندسازی شخصیت در محیط کار 

در دنیای بازاریابی امروز شخصیت برند مفهوم جذاب و گیرایی دارد. آکر (۱۹۹۶) شخصیت برند را هسته مرکزی و نزدیک­ترین متغیر در تصمیم ­گیری مشتری در هنگام خرید می­ داند. از نظر مصرف کننده هویت برند معرف پایه و اساس یک برنامه برندسازی مطلوب است. مدیریت کارا و مناسب برند علاوه بر این که شخصیت برند را در بر میگیرد، در رسیدن به اهدافی مانند مشتری مداری، وفاداری و سود دهی نیز بسیار مؤثـر است. کارایی تبلیغات نیز می تواند با ارزیابی برند و ارزش های تبلیغاتی آن مورد بررسی قرار گیرد. مدیریت مؤثر همچنین برای جلب رضایت مشتری در شرایط رقابتی بازار در دراز­مدت می­ تواند تعیین­ کننده باشد.

تعریف برندسازی شخصیت

imagesبرندسازی شخصی فرایندی است که توسط آن، افراد و تخصص‌شان مثل برندهای تجاری علامت‌گذاری می‌شوند. در حالی که تکنیک‌های قدیمی مدیریت خودیاری، دربارهٔ خودبهبودی و افزایش مهارتهای شخصی صحبت می‌کرد، مفهوم برندسازی شخصیت ، می‌گوید موفقیت از خود محصول بدست می‌آید. به این معنا که ذات و ماهیت یک محصول، مشخص می‌کند که آن محصول موفق خواهد بود یا نه.

به علاوه، این فرایند به صورت ایجاد یک دارایی که به فرد خاصی تعلق دارد نیز تعریف می‌شود؛ که پیکر، پوشش، ظاهر فیزیکی و زمینه‌های دانش را در بر می‌گیرد. اما برندسازی شخصی، فقط به این موارد محدود نمی‌شود و منجر به یک احساس منحصربه‌فرد تشخیص، به یاد ماندنی و ایده‌آل در صاحب برند می‌ شود.

الزامات برند های شخصی

متخصصان هاروارد بر اساس پاسخ خوانندگان وبسایت هاروارد بیزنس ریویو و اولویت‌بندی مخاطبان، موارد ذیل را به عنوان الزامات برندهای شخصی معرفی کرده‌ اند.

 • قادر به اقناع مخاطب باشد
 • اصالت داشته باشد
 • پایدار باشد
 • و شناخته شده و مقبول باشد (اصل مشهور مقبول شدن)

برای دستیابی به این ویژگی ها می توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • نوع دیدگاه خود نسبت به حرفه ‌یا شغل‌مان را تغییر دهیم
 • عوامل وفاداری خود را ارزیابی مجدد کنیم
 • با خود صادق باشیم
 • از بزرگان بیاموزیم
 • زیاد آفتابی شویم
 • ثبات قدم و پشتکار داشته باشیم
 • حواسمان به نحوه‌ی انجام کارمان باشد
 • شبکه بازاریابی خود را ایجاد و آن را مدیریت کنیم.
 • معماری اقناع و چگونگی اثرگذاری را بیاموزیم
 • از بازخورد دیگران استقبال کنیم
 • ارزیابی دوباره و کنترل مستمر

 

ویژگی های فردی در برندسازی شخصیت

images (1)ویژگیهای شخصیتی افراد از طریق عوامل چند بعدی مانند رفتار، ظاهر، عقاید و افکار و ویژگی های جمعیت شناسی تعیین میشود. براساس مشاهدات باترا و پژوهشگران دیگر، پنج وجه شخصیتی افراد که به آنها “پنج ویژگی بزرگ شخصیتی” گفته می ­شود، عبارتند از: برون گرایی و درون گرایی، سازگاری، هوشیاری، ثبات احساسی و هیجانی. در مورد این جنبه های شخصیتی آکر ۱۹۹۷ پنج خصیصه بزرگ دیگر را که با برند در ارتباطند، مطرح میکند که عبارتند از: صداقت، هیجان، شایستگی، مهارت و دوام.

تأثیر رسانه­ های جمعی بر پیشرفت روابط برند

branding_brandمنظور از شخصیت برند، جنبه احساسیِ تصویر برند در ذهن افراد است. این تصویر از تمام تجربیاتی که مصرف­ کننده از یک برند دارد، شکل گرفته است. تبلیغات نقش مؤثری در شکل گیری شخصیت برند ایفا می کنند. برندهای موفق این فرصت را دارند که در نهایت جایگاه رهبری را به دست آورند. این حالت در تبلیغات به عنوان محرکِ برتری محصول مطرح میشود. موقعیت و جایگاه محکم و استوار برند می تواند بر عناصر پایداری مثل میزان بالای فروش، ساخته و پایه گذاری شود.

این پیام باید به طور یک دست و یکپارچه در تمامی فعالیت های بازاریابی ارائه شود. در شخصیت برند دو عنصر اصلی وجود دارد که عبارتند از: نوع منفعتی که توسط برند نصیب فرد می شود و نوع مصرف کننده ای که آن را ارج می نهد. تبلیغاتی که تلاشی جز ارائه مشخصات کالا ندارد، به طور عمده سعی در جذب عقلانیت مشتری دارد و بر پیشنهاد فروش بیشتر تمرکز میکند و یا عقایدی نظیر تفاوت برند حاضر را با رقبا نشان میدهد. در مواردی هنگامی که درباره محصولی صحبت شده است، مصرف کنندگان مطالبی نظیر خوشی و نشاط را عنوان کرده اند؛ درحالی که مردم به­ دنبال تمرکز بر نسل جوان بوده اند.

علاوه بر آن هر کسی در طلب چیزی است که منعکس کننده یا توسعه دهنده ویژگی های شخصیتی اوست. شخصیت برندی که از طریق تبلیغات پایه ریزی و ساخته شده است، هنگامی که تصمیم به خرید می گیریم، چیزی جز تشویش و نگرانی برای ما به ارمغان نخواهد آورد. تبلیغات تصویر احساسی از برند می سازد که شخصیت برند از آنجا شکل می گیرد و سپس به ایجاد عشق و علاقه به این روابط منتهی خواهد شد بنابراین شخصیت برند میتواند برندی را جذابتر و خاطره انگیزتر کند و وسیله ای برای تشدید احساسات خوب در مشتری شود. با توجه به این مطالب میتوان گفت تبلیغات و یا ارتباطات بازار به ساختن شخصیت برند کمک می کنند؛ مشروط بر آن که مصرف کننده ویژگی های انسانی را با محصول تبلیغ شده، مرتبط بیابد.

نتیجه گیری

leadershipداشتن یک برند شخصی با ارزش می تواند باعث موفقیت فرد در اجتماع و محیط کار گردد. همواره انسانهای با ویژگی های اخلاقی و رفتاری نیک و پسندیده اجتماعی می توانند تاثیر گذاری مثبت و ماندگاری در اذهان از خود باقی گذاشته و در نتیجه در فرایند های مدیریتی و رهبری سازمانی نیز به موفقیت دست یابند. بسیار روشن است که موفقیت در کارها و امور محوله در محیط کار در هر سطح سازمانی که فرد حضور داشته باشد باعث ارتقا شغلی و پیشرفت می گردد. نگهداری و ارتقا برند شخصی می تواند به عنوان یک دارایی نامشهود فردی برای اشخاص ارزش آفرینی نماید و حفظ و نگهداری این دارایی از طریق راهکارهای ذکر شدهمی تواند باعث هموار تر شدن راه موفقیت گردد.

، ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.