Social Media results report

تبلیغات قوی، نتیجه برنامه ریزی قوی میباشد. ایده های بزرگ و رقابت های بزرگ تبلیغاتی ظهور نمی‌کنند، مگر اینکه براساس شاخه های مهم ارتباطی بوجود آیند که این خود عامل فروش خواهد شد. اگر با ذهنیتی باز به ارتباط و ادراک نگاهی بیاندازید، می‌توانید به تبلیغات دلخواه خود دست پیدا کنید، تبلیغی که باعث افزایش فروش و منافع می‌گردد . در ضمن اتخاذ تصمیمات عاقلانه قبل از صرف هزینه ها در رسانه های مختلف ، موجب بازدهی بیشتر خواهد شد.
در تبلیغات نیز مانند فوتبال ، کسانی که اطراف میدان بازی هستند، می‌توانند آن را زیر سوال برده و انتقاد کنند. دلایل بسیاری ممکن است آن را موجب شود، برای نمونه چون تبلیغات تا حدودی از مفهومی به نام هنر نشأت می‌گیرد که در فلسفه زیبایی شناختی، فیلسوفان، پس از قرن ها از تعریف آن عاجز مانده اند و هنوز جولانگاه نظریه ها و افکار متفکران است و یا اینکه تبلیغات مخاطبان ناهمگونی دارد. در این بازار اتفاق های زیادی به وقوع می‌پیوندد، بسیاری از پروژه های تبلیغاتی و استراتژی های بازاریابی ناگهان با شکست رو به رو می شود. ناگهان تبلیغی به ضد تبلیغ بدل می‌شود و مبالغ هنگفتی بیهوده هزینه و دور ریخته می‌شود.
اما برای حل این مساله باید کسانی باشند که علم بازاریابی را برای هنرمندان و متقابلاً اصول زیبایی شناسی دانش هنری را برای بازاریابان تشریح و تجزیه و تحلیل کنند. زمانی یک تبلیغ ، موفق و موثر پا به عصره وجود می‌گذارد که متخصصانی از حوزه های بازاریابی، هنر، ادبیات ، جامعه شناسی، روان شناسی، فلسفه و مدیریت بتوانند با یکپارچه کردن دانش یکدیگر یک اثر تبلیغی با ارزش و ماندگار ارائه دهند.

بازاریابی تا تبلیغات

برای شروع بحث تأثیر تبلیغات در رسانه‌های مختلف از موضوع تبلیغات از علم بازاریابی شروع می‌کنیم. جایی که ابعاد سنتی فروش متحول می‌گردد و ابعاد جدیدی فراروی صاحبان صنایع قرار می‌گیرد که با درک و بهره گیری از آن به ارضای نیاز مشتریان پرداخته و از آن رهگذر، سودآوری سازمان تأمین می‌شود. بازاریابی علاوه بر متحول کردن ابعاد سنتی، جعبه ابزاری معرفی می‌کند تا با بهره گیری از آن ابزارها در بازار بتوانیم موفق تر عمل کنیم. این ابزارها در حوزه بازاریابی بعنوان آمیزه بازاریابی شناخته شده است. اصطلاحی که اولین بار توسط جروم مک کارتی اندیشمند بازاریابی به کار گرفته شده است. مک کارتی آمیزه بازاریابی را مجموعه ای از متغیرهای ( ابزارهای ) قابل کنترل بازاریابی می‌داند، که شرکت آنها را برای پاسخگویی به بازار هدف، درهم می‌آمیزد. آمیزه بازاریبای در برگیرنده تمامی عملیاتی است که شرکت می‌تواند انجام دهد تا بر میزان تقاضا برای کالاها و خدماتش اثر بگذارد.
این عملیات را می‌توان در چهار متغیر شناخته شده به عنوان چهار P طبقه بندی کرد :
محصول : ‌ترکیبی از کالاها و خدمات است که شرکت به بازار هدف خود عرضه می‌کند. هر چیزی که بمنظور جلب توجه، کاربرد یا مصرف بتوان به بازار عرضه کرد تا نیاز یا خواسته ای را ارضاء کند، محصول نامیده می‌شود.

قیمت : مقدار پولی است که مشتری باید برای یک محصول بپردازد. قیمت تنها عنصری است که ایجاد درآمد می‌کند و همان طور که کاتلر اشاره می‌کند سایر عناصر بیشتر هزینه زا هستند.

ترویج : ترویج شامل روشهای متنوعی می‌شود که سازمانها برای آگاه کردن مشتریان نسبت به مزایای محصولات خود و تشویق آنها برای خرید، به کار می‌گیرند.

توزیع : عبارت است از سازمانها و اشخاصی که در فرآیند انتقال محصول یا خدمت از تولید کننده به مصرف کننده دخیل هستند.
ترکیب عناصر بازاریابی یکی از مراحل مهم در تدوین استراتژی بازاریابی و از وظایف اصلی بازاریابان است . موفقیت برنامه های بازاریابی تا حد زیادی به ترکیب درست عناصر بستگی دارد. با ورود فن آوری های ارتباطاتی و انجام فعالیتهای تجاری بصورت الکترونیک و در محیط مجازی ، چگونگی طراحی آمیزه بازاریابی نیز کم و بیش دچار تغییر گردید. بطوری که عناصر آمیزه بازاریابی به صورت بنیادین تغییر و تحول یافته و این دگرگونی همچنان ادامه دارد.

رسانه تبلیغاتی

هر وسیله‌ای که طرح یا تدبیر یا شیوه ای برای حمل کردن پیام تبلیغاتی داشته باشد، یک رسانه تبلیغی است.رسانه تبلیغاتی در شرایطی که سه قابلیت زیر را داشته باشد، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد:
باید احتمال رسیدن به تعداد زیادی از مردم را داشته باشد.
باید توجه آنان را به خود جلب کند.
باید قیمت کمتری داشته باشد.
چه کسانی باید از روزنامه استفاده کنند؟
روزنامه برای شرکتی که می خواهد بازار عظیمی را تحت نفوذ خود درآورد، مفید است. آ»ها جهت انتقال اطلاعات ویژه و دقیق من جمله قیمت نوع پورسانتها ترکیب و فرم محصولات رسانه خوبی به حساب می‌آیند.
هفته نامه و روزنامه های محلی ، رسانه مناسبی برای اغلب شرکتهای کوچک محسوب می‌شوند،‌چرا که دسترسی بدان آسان و نسبتاً ارزان قیمت بوده و همچنین از فضای تبلیغاتی گسترده ای برخوردار هستند و به آسانی نیز می‌توان فرم آگهی ها را تغییر داد.

استفاده از تبلیغات در رادیو

تقریباً هر شرکتی که بازار مصرفی را در اختیار داشته، می‌تواند بطور موثر از رادیو استفاده نماید.
رادیو در راستای فروش یا ترفیع سطح خدمات تجاری، دارای واکنشی فوری می‌باشد، همچنین در راستای افزایش میزان سطح آگاهی شرکتها و و کمک در جهت بهبود روابط عمومی نقش بسزایی دارد.
رادیو می‌تواند در تبلیغات تجاری متقابل تأثیر گذار باشد و همچنین می‌تواند شنوندگان را تا سطح ایده آلی آگاه سازد.دومین مزیت رادیو نسبت به روزنامه کم هزینه بودن و توانایی این رسانه در جهت هدفمند ساختن بازار می‌باشد.از طرف دیگر برخورداری از قدرت هماهنگ سازی بالا و قابل انتقال بودن این وسیله مزایای آن را دو چندان ساخته است.

استفاده از تبلیغات در تلویزیون

تلویزیون برای مبلغانی که نیاز به اطلاع رسانی گسترده دارند یا اینکه بخواهند حسی از انگیزش را ایجاد نمایند، ایده آل است. برخی از مردم تلویزیون را قوی تر از سایر رسانه های تبلیغی به حساب می‌آورند چون وقتی مخاطب می‌بیند محصولی که در دست دارد یا آنرا مورد استفاده قرار می‌دهد همان محصولی بوده که در تلویزیون تبلیغ آنرا می‌کنند بیشتر به خود می‌بالد.
تلویزیون همچو کتاب جیبی یا یک وسیله معمولی نیست این یک رسانه پیچیده و گران قیمتی بوده که نسبت به سایر رسانه ها هم از تقاضای بیشتری برخوردار بوده و هم نیاز به بودجه‌ زیادی دارد.
در کل می‌توان گفت که تبلیغات تلویزیونی برای مبلغانی سودمند است که خواهان دسترسی به بازارهای بزرگ و عمده هستند.اما این روند نیز در حال تغییر است. تلویزیون با افزایش تعداد کانالهای خود در حال توسعه شیوه های تبلیغی در راستای تجارتی بوده که به هدف ویژه خود زودتر دسترسی پیدا کند.

تبلیغات پستی

تبلیغات پستی مربوط می‌شود به بروشور ، نامه ، کارت پستال و کاتالوگهایی که از طریق پست ارسال شده و شرکت مربوطه منتظر پاسخ یا فروش فوری می‌ماند. علاوه بر این عناصری که یک بسته پستی موثر را تشکیل می‌دهد همراه با گروه دیگری از محصولات تبلیغی بوده که تحت عنوان تبلیغات پاسخ مستقیم شناخته می‌شوند.اینها شامل تبلیغات روزنامه ای و مجلات بوده که در بردارنده کوپن های تبلیغی یا پیام های بازرگانی و مرسولات ماشینی به درخواست سفارش دهنده می‌باشند.در این موارد شما صرفاً ایجاد علاقه نکرده اید بلکه خواهان فروش محصولات از راه پیام های بازرگانی شده اید. همچنین اگر بروشورها را در نمایشگاههای کالا یا سایر مکانهایی که مخصوص عرضه و فروش محصولات هستند، قرار دهید و شخصاً در آنجا حضور پیدا نکنید، اینها می‌توانند به شکلی خودکار اقدام به اطلاع رسانی نمایند.
تبلیغات پستی جهت پاسخگویی به مشتریان تهیه می‌شوند و مخصوص زمانی بوده که خودتان مستقیماً در نمایشگاه حضور نداشته باشید.بنابراین با استفاده از آنها می‌توانید عملکرد فروش را مورد بررسی قرار داده و از اوضاع و احوال کار آگاهی کسب کنید.

تبلیغات محیطی ( بیلبوردها )

بیلبوردها بیش از آنکه ابزار تبلیغاتی باشند، یک رسانه به حساب می آیند؛ رسانه ای که می تواند پیام خود را به مؤثرترین شکل ممکن به مخاطب خود منتقل کند. به رسانه ای که بیشترین اثربخشی را برای تبلیغات داشته باشد و موجب بقاء و موفقیت تبلیغات شود، «رسانه اثربخش» می گویند. به بیان دیگر، رسانه ای که بتواند پیام فروش و بازاریابی را در مخاطبان درونی کند که قدرت نیازسنجی، نیازسازی، نیازمندی و نیازشناسی آنان را تحریک کرده و آنها را به عکس العمل وادارد، رسانه ای اثربخش است. به طور معمول بیلبوردها در زمره رسانه های اثر بخش جای می گیرند. اگر چه شرکت ها، رسانه اثربخش خود را براساس استراتژی های بازاریابی و براساس تحقیقات انتخاب می کنند، اما به طور مثال این مسأله به اثبات رسیده که برای شرکت های تولیدکننده خودرو، بهترین شیوه تبلیغاتی بیلبورد است.
در تعریف های رسانه اثربخش براساس مدل هرم مشتری، بیلبورد یک رسانه طلایی (Golden Media) برای تبلیغ لوازم خانگی به حساب می آید. مشتریان رسانه طلایی سودآوری کمتری دارند ولی از محصولات و خدمات شرکت رضایت دارند و به وسیله رسانه طلایی می توان وفاداری آنها را زیاد کرد. با ظهور فناوری های جدید، بیلبوردها اکنون به رسانه ای تعاملی تبدیل و از حالت یک تابلوی تبلیغاتی غیرمتحرک خارج شده اند. در پنجاه و چهارمین جشنواره تبلیغات کن، بیلبوردی از BBC برنده جایزه شد. در این بیلبورد از مخاطبین خواسته شده بود تا با ارسال پیامک به شماره های اعلام شده رأی دهند که آیا نیروهای آمریکایی در جنگ ها اشغالگر هستند یا آزادی بخش که رأی آنها پس ارسال پیامک روی بیلبورد ثبت می شد. چنین شیوه ای باعث می شود تا مخاطبین بیلبورد از حالت انفعالی خارج شده و بالا و پایین رفتن آمار ثبت شده را بر روی بیلبورد دیجیتال مشاهده کنند.

تبلیغات اینترنتی و بهر مندی بیشتر از بنر های تبلیغاتی

تبلیغات اینترنتی اکنون مورد توجه بسیاری از صاحبان کالا و خدمات است. گستره اینترنت و نوع اثرگذاری آن باعث شده برخی از شرکت ها، تلاش های سنتی تبلیغات را فراموش کنند و صرفاً با تبلیغات مدرن، فعالیت های حرفه ای خود را برای دیگران معرفی کنند.

پس از گسترش کاربردی اینترنت در سطح دنیا، استفاده از وب سایت ها و وبلاگ ها به عنوان رسانه های جدید تبلیغاتی توجه بسیاری از شرکت ها را به خود جلب کرد و در اثر آن روش ها و تکنیک های جدیدی برای تبلیغات در اینترنت خلق شد. در ادبیات جدید تبلیغات، تعریف هایی نیز برای تبلیغات اینترنتی ذکر شده است.
برای نمونه، دو کافی (۱۹۹۶) از اولین کسانی است که در زمینه تبلیغات اینترنتی و چگونگی نگرش مصرف کنندگان، تحقیقاتی انجام داده است. وی در مقاله ای با عنوان ارزش تبلیغات و تبلیغات در وب، تبلیغات اینترنتی را از نظر مصرف کنندگان در بردارنده انواع بسیاری از مطالب و مضامین تجاری موجود در وب می داند، از تبلیغات الکترونیکی شبیه به تبلیغات سنتی (تابلوهای تبلیغاتی و بنرها) گرفته تا انواع دیگری که متفاوت از تبلیغات سنتی هستند (مانند ایجاد پایگاه اینترنتی).به همین گونه اشلوزر و دیگران (۱۹۹۹) تبلیغات اینترنتی را هرنوع محتوا و مضمون تجاری موجود در اینترنت می دانند که شرکت ها برای آگاه کردن مصرف کنندگان در مورد کالاها و خدمات خود طراحی می کنند. بعضی دیگر نظیر پاتون و همکارش نیز تبلیغات اینترنتی را به طور ساده، استفاده از اینترنت برای انجام تبلیغات دانسته اند.

بنابراین با درنظر گرفتن بعد رسانه ای، اینترنت و با توجه به تعریف تبلیغات تجاری، می توان تبلیغات اینترنتی را چنین تعریف کرد:به کارگیری اینترنت و فناوری های زیرمجموعه آن مانند وب و پست الکترونیکی از سوی سازمان های تجاری برای انجام فعالیت های تبلیغاتی مورد نظر. تبلیغات اینترنتی به استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال و وسیله ارتباطی برای ارسال تبلیغات در محیط وب اشاره دارد. در تعریفی دیگر، تبلیغات اینترنتی را اینگونه تعریف کرده اند: نمایش دادن نام ها و علائم تجاری، شعارها و تصویرهای تبلیغاتی در سایت های پربیننده اینترنت به نحوی که به تحقق هدف های تبلیغات کمک کند.
با شروع فعالیت های تجاری در اینترنت، تبلیغات اینترنتی نیز پا به عرصه گذاشت. به نظر می رسد اولین شیوه برای تبلیغ، استفاده از پست الکترونیک بوده باشد اما با اضافه شدن فناوری وب به اینترنت، تبلیغات اینترنتی به شکل امروزی آن آغاز شد.

نتیجه گیری

اینک با روشهای تعیین رسانه مورد نیاز خود آشنا شدید . با ارزیابی نتایجی که از هر رسانه به دست می آورید میتوانید انتخاب خود را تصحیح کرده و هر بار بهتر از قبل از رسانه های موجود استفاده کنید .
ارزیابی روشهای معرفی محصول و همچنین ارزیابی نتایج به دست آمده از هر رسانه و روش ، بایستی به صورت مستمر انجام شود . در دوره های مختلف زمانی عکس العمل مشتریان در برابر رسانه ها و روشهای مختلف متفاوت است .
همچنین استفاده از یک مشاور در زمینه ارزیابی رسانه ها و ارائه روشهای جدید میتواند تاثیر زیادی در موفقیت یک محصول یا خدمت داشته باشد .

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.