تاثیر کلمات کلیدی بر روند بهینه سازی سایت

امروزه اهمیت و جایگاه موتورهای جستجو برای همه کاربران اینترنت واضح است. اغلب افراد برای پیدا کردن مطالب جدید، خدمات، سرویسها و به طور کلی برای یافتن محتوا در اینترنت از موتورهای جستجو استفاده می کنند. براساس آمارها امروزه اکثر کاربران جدید سایتها از طریق موتورهای جستجو وارد آنها می شوند و سایتهای جدید را پیدا می کنند. به اعتقاد بسیاری، بالا بودن رتبه یک سایت در موتورهای جستجو همان معروف بودن یک سایت در اینترنت است. به مجموعه اقداماتی که برای بهینه سازی و افزایش رتبه در موتورهای جستجو انجام می شود به اصطلاح “بهینه سازی برای موتورهای جستجو” یا همان (Search Engine Optimization, SEO) گفته می شود. در ادامه با مطالبی بیشتری در این باره آشنا خواهید شد.

تاثیر کلمات کلیدی بر روند بهینه سازی سایت

images (3)به گفته متخصصان سئو و بهینه سازی سایت، محتوا نقش سلطان سایت را ایفا می‏کند. محتواها می‏توانند اطلاعات مفیدی در رابطه با محصولات، خدمات و یا خبرهای روز را در اختیار کاربران قرار دهند که شامل مطالب نوشتاری، تصاویر، کلیپ‎ها‏ی ویدئویی، بازی‎ها‏ی آنلاین و … می‏باشد. در این رابطه، مطالب نوشتاری به عنوان مهمترین بخش محتوا محسوب می‏شود. زمانی که در یک سایت مطلبی در رابطه با آنالیز سایت، محتوای سایت، تولید محتوا، محتوا و … منتشر می‏شود، کاربران با جستجوی عنوان و کلمات کلیدی به دنبال مطلب مورد نظر خود هستند. حال موتورهای جستجو با بررسی محتواهای سایت‎ها‏ و تعداد کاربرد کلمات کلیدی که از سوی کاربران جستجو شده است، آنها را در صفحات نتایج جستجو نمایش می‏دهند.

اگر صفحه سایت ما از کلمات کلیدی به صورت بهینه استفاده کرده باشد، قاعدتاً در صفحه اول نتایج جستجو نمایش داده می‏شود. بنابراین می‏توان از کلمات کلیدی به عنوان مهمترین فاکتور برای رتبه سایت یاد کرد. که این امر موجب افزایش اهمیت بررسی صفحات سایت و محتواها می شود. اگر در سایت، صفحاتی وجود دارند که با کمترین میزان بازدیدکننده مواجه شده اند، باید تجزیه و تحلیل شوند. این کار کمک می‏کند تا چگالی حجم کلمات کلیدی مشخص شود.

تاثیر کلمات کلیدی بر سئو

  • نحوه آنالیز و بررسی کلمات کلیدی در سایت: زمانی که صحبت از آنالیز کلمات کلیدی می‏شود، به این معناست که چگالی کلمات کلیدی، نحوه انتخاب، تعداد واژه‎ها‏ و … بررسی شوند. آنالیز کلمات کلیدی به دو شکل قبل و بعد از تولید محتوا صورت می گیرد.
  • آنالیز کلمات کلیدی قبل از تولید محتوا: باید نوع کلمات مشخص شوند. برای این کار باید سایت‎ها‏ی رقیب بررسی شده و سپس با این کار میزان استفاده کلمات کلیدی مشخص ‏شوند. در عین حال می‏توان با الگو گرفتن از سایت‎ها‏ی رقیب، کلمات کلیدی متمایز را انتخاب کرد.
  • آنالیز کلمات کلیدی پس از تولید و انتشار محتوا: اگر پیشتر محتواها تولید شده اند، باید مورد بررسی قرار بگیرند. بررسی تعداد بازدیدکننده‎ها‏ی سایت نشان دهنده موفقیت کلمات کلیدی است. اگر محتوا با بازدید کمی مواجه شود، باید کلمات کلیدی تغییر داده شود. استفاده از آمار موتورهای جستجو نیز یک راه مطمئن برای بررسی میزان محبوبیت کلمات کلیدی انتخاب شده است.

نحوه انتخاب کلمات کلیدی

images (1)زمانی که پای کلمات کلیدی به میان می‏آید، برای تمامی وب سایت‎ها‏ به یک شکل است. برای مثال سایت‎ها‏یی که در زمینه طراحی سایت فعالیت دارند، همگی با کلمات کلیدی از قبیل آنالیز سایت، طراحی سایت، تولید محتوا، محتوای سایت، محتوا و … سر و کار دارند. این امر موجب شکل گیری رقابت تنگاتنگ بر سر کلمات کلیدی می‏شود که بهینه سازی و سئو سایت را با مشکل مواجه می‏کند. راه و چاره کار، آنالیز کلمات کلیدی است.

آنالیز کلمات کلیدی روشی است که بواسطه آن می‏توان واژه های کلیدی مناسب را برای محتوا انتخاب کرد. این امر می تواند قبل از تولید محتوا انجام ‏شود. با انتخاب کلمات کلیدی مناسب سایت، محتوا قابلیت رقابت پیدا می‏کند. موتورهای جستجو متناسب با کلمات کلیدی صفحه را در نتایج جستجو نشان می‏دهند. حال اگر این کلمات بی ارتباط با متن انتخاب شوند و یا رقابت به گونه ای باشد که برخی سایت‎ها‏ گوی سبقت بگیرند، در این صورت امکان مشاهده سایت در نتایج جستجو کاهش می‏یابد.

نقش پیج ‌رنک گوگل (Google Pagerank) چیست؟

images (2)بنا به تعریف گوگل “پیج رنک اندازه گیری گوگل از اهمیت یک صفحه در اینترنت است.” در واقع پیج رنک یک عدد از ۰ تا ۱۰ است که گوگل برای هر صفحه ای تعیین می کند که البته این عدد ساده به راحتی هم بدست نمی آید بلکه تلفیقی است از همه موارد اندازه گیری و ارزش گزاری صفحات وب که در این نوشته به مهمترین آنها پرداختیم.
صفحات با کمترین درجه اهمیت پیج رنک ۰ و صفحات با بیشترین اهمیت پیج رنک ۱۰ دارند که البته شمار صفحات با Pagerank 10 بسیار کم و در کل اینترنت حدود ۱۰۰ صفحه می باشد و به طور کلی ۹۰ درصد صفحات وب دارای رتبه زیر ۵ می باشند. از این رو اگر پیج رنک سایت شما حدود ۴ یا ۵ باشد بسیاری از رقیبان خود را پشت سر گذاشته اید.

از نقش لینکهای ورودی و خروجی سایت غافل نشوید

images (5)از دید موتورهای جستجو لینکها نقش ارزش گزاری روی صفحات وب را دارند. برای فهم بهتر این موضوع فرض کنید که می خواهید با فردی که تازه با او آشنا شده اید ازدواج کنید. در این صورت احتمالا برای تحقیق در مورد این فرد شروع به پرس و جو در مورد او از کسانی که با آنها ارتباط دارد می کنید و در نهایت قضاوت خود را بر این اساس می گذارید که چه تعداد و چه کسانی او را تایید و چه تعداد او را رد کرده اند.

در وب هم لینک ها نقش تایید کننده یک سایت را دارند، اگرچه ما لینک های رد کننده نداریم اما وقتی یک سایت به سایت دیگر لینک می دهد در واقع از دید موتورهای جستجو آن سایت را تایید کرده است. در دنیای واقعی وقتی از فردی که اعتبار بالایی در نزد ماست تحقیق می کنیم نظر او از اهمیت بیشتری در نزد ما برخوردار است و همینطور در وب هم لینک از طرف سایتهایی که اعتبار بالاتری در موتورهای جستجو دارند، اهمیت بیشتری برای آنها دارد.
لینکها اصلی ترین و گاه تنها راه ارزش گزاری سایت ها و صفحات از طرف موتورهای جستجو است که به همین دلیل لینکهای ورودی، لینک های خروجی و همین طور لینکهای دوطرفه در موردهای بعدی به طور جداگانه بررسی می شود.

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.