تبلیغات ال سعود علیه ایران

 

برخی رسانه های عربستان برای تبرئه مقام های آل سعود از مسئولیت سنگین حادثه دلخراش منا، به صورت رسمی و غیر رسمی به تبلیغ علیه ایران پرداخته و در اقدامی مضحک، حاجیان ایران را مقصر حادثه معرفی کردند .
به گزارش رصد رسانه ، تارنمای روزنامه سعودی “سبق” همگام با برخی تبلیغات در شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک و توییتر با انتشار گزارشی سعی کرد تا ایران و بطور مشخص حجاج ایرانی را عامل این حادثه معرفی کند.
نکته جالب تبلیغات گسترده علیه ایران در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه ای همگام با وهابیت این است که آنها با نادیده گرفتن کشته شدن دست کم هزار و پانصد نفر در کمتر از دو هفته در موسم حج امسال، در تقدیر از فعالیت مقام های عربستانی در برگزاری مراسم حج و وجود امنیت و آرامش کامل در آن پیام های متعددی منتشر می کنند و دراین باره به یکدیگر تبریک هم می گویند.
تارنمای روزنامه سبق نیزبا اقدام تازه خود تلاش کرد که مجموعه کینه توزی های آل سعود نسبت به ایران و نسبت دادن اتهام های ساده لوحانه علیه کشورمان و حجاج ایرانی را که در شبکه های اجتماعی به راه افتاده تکمیل کند.
این روزنامه مدعی شد که حادثه صحرای منا پس از به راه افتادن کاروان های بزرگی از حجاج ایرانی از مسیر بازار العرب روی داد.
این درحالیست که حتی اگر تمام حاجیان ایران در یکجا جمع شوند دربرابرنزدیک به دومیلیون حاجی تعداد قابل توجهی به شمار نمی آیند ، ضمن آنکه معمولا کاروانها به صورت یکجا در مسیرها حرکت نمی کنند.
سبق همچنین ادعا کرد که حجاج ایرانی قبل از حادثه منا حاضر به بازگشت نشدند. در حالیکه گفته های شاهدان عینی و اخبار حاکی از آن است که فشار جمعیت در اثر کاروان ژنرال کوچک سعودی یعنی فرزند شاه عربستان محمد بن سلمان روی داد که به کشتار یمنی ها ظرف شش ماه بسنده نکرد.
سبق افزود: ” ایران همواره سعی دارد تا حج را به صحنه سیاسی تبدیل کند و طی آن با مخالفان خود به ستیزه جویی می پردازد و از برخی حجاج خود برای درگیر شدن با سایر حجاج و نیروهای امنیتی سوء استفاده می کند.”
ادعاهای واهی درباره حاجیان ایران همچنین درحالی در برخی رسانه های عربستان منتشر می شود که بعثه حج ایران به گواهی مقام های سعودی و حجاج سایر کشورها از سازمان یافته ترین بعثه ها بشمار می رود و نسبت به مقررات حج و حفظ امنیت آن کاملا پایبند است.
سبق درادعای بچه گانه شگفت انگیز دیگری که فقط وهابی های فارغ التحصیل مدرسه آل سعود آن را باور می کنند، در بخش دیگری از گزارش خود ایران را متهم کرد که ” قرآن های تحریف شده در میان حجاج توزیع می کند که از ایران آمده است و آنها را با قیمت بسیار کم به فروش می رساند که به شکل زیبایی تزیین شده اند تا بدین ترتیب چهره عربستان را خدشه دار کند.” بدون آنکه بگوید این قرآن ها چگونه از فرودگاههای سعودی در جده و مدینه منوره وارد عربستان شده است.
سبق همچنین ایران را به ” دست داشتن در حادثه تونل المعیصم” در سال ۱۹۸۹ متهم کرد و مدعی شد که حجاج کویت با هماهنگی طرفهای ایرانی از گازهای سمی استفاده کرده تا ” هزاران حاجی را در تونل المعیصم ” به قتل برساند.
اکنون که افکار عمومی کشورهای اسلامی و سایر کشورهای جهان به خوبی می دانند بی کفایتی قطعی دولت عربستان سعودی و ضعف در مدیریت مراسم حج تمتع دلیل اصلی وقوع این رخداد غم بار بوده است، مقام های سعودی تلاش می کنند با بهره گیری از مزدوران رسانه ای خود به ترمیم آبروی از دست رفته بپردازند و دراین میان به هر بهانه ای متوصل می شوند.

، ، ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.