تبلیغات آنلاین و تاثیر آن بر مخاطب

تبلیغات آنلاین نوعی از تبلیغات است که بدلیل ارزان بودن ماندگاری زیاد و فراگیر بودن آن همزمان با رشد ابزارهای اطلاع رسانی و روابط عمومی جایگاه خاصی را در بین فعالین صنعت تبلیغات باز کرده است. شبانه‌ روزی و بی وقفه بودن آن و قابلیت ایجاد تغییرات بصورت به روز باعث شده این نوع تبلیغات به خصوص زمانی که شرکت‌ها از لحاظ منابع مالی با مشکلات مواجه هستند کاملا پر رنگ ‌تر می‌شود. تبلیغات آنلاین ، فرآیند روشمند ارایه اطلاعات مناسب در مورد کالاهـا و خـدمات بـه مـشتریان و ترغیـب و متقاعد کردن مؤثر مصرف کنندگان به خرید کالاها و خدمات است.

اهمیت تبلیغات آنلاین

تصمیم استفاده از تبلیغ آنلاین به میزان قابل توجهی در اختیار مخاطب آن است در طراحـی آن می توان از جاذبه ها و تکنیک های مختلف مانند گرافیک، عکس و انیمیـشن اسـتفاده کـرد. بنـابراین کارگزاران تبلیغات با شناسائی، درک سبک و نحوه زندگی بیشتر مشتریان در بازار هدف، آگـاهی از علایق و انگیزه های آنها در مراحل مختلف زنـدگی، قادر خواهنـد بـود بـا طراحـی و ایجـاد تبلیغـات متناسب با نیازها و خواسته های آنان به موفقیت بیشتری برای هدف هـای از پـیش تعیـین شـده و پیشبرد فروش در بازار هدف دست یابند.
تبلیغات آنلاین و تاثیر آن بر مخاطبدر سال های اخیر محور صنعت تبلیغات آنلاین بنا نهاده شده؛ یعنی تمرکز دقیق روی جامعه هدف کوچک که علاقه مند محصولات یا خدمات ارائه شده هستند. این موضوع معمولا با استفاده از کلمات کلیدی اتفاق می افتد، به این صورت که تبلیغات دهنده فهرستی از کلمات را که مرتبط با خدمات یا کالای خود است تهیه کرده و شبکه های تبلیغاتی که نقش واسط را بین تبلیغات دهنده و نمایش دهنده بازی می کنند، صفحات وب را به دنبال این کلمات جستجو می کنند و زمانی که محتوای مورد نظر را یافتند تبلیغات مناسب را به مخاطبان آن صفحه نمایش می دهند. در این وقت است که جادوی تبلیغات هوشمند، خود را نشان می دهد. از بین میلیون ها کاربر اینترنت و صفحات وب، تبلیغات درجای درست و برای شخص درست و در زمان مناسب به نمایش گذاشته می شود. برخی از راهها برای شروع تبلیغات آنلاین عبارتند از: راه‌اندازی پایگاه اینترنتی، ارسال نامه الکترونیکی، ایجاد کلوب مشتریان، درج آگهی تبلیغاتی در آگهی نامه‌های اینترنتی، ایجاد نمایشگاه الکترونیکی، راه ‌اندازی فروشگاه الکترونیکی، راه اندازی شبکه های اجتماعی و….

ویژگی های تبلیغات آنلاین

دستیابی به بازار جدید در حال گسترش : نکته در خور توجه این است که بیشتر کاربران آنلاین در کشورها از اقشار جوان و میانسال، تحصیل کرده یا متخصص و متعلق به دهکهای درآمدی متوسط به بالا هستند که این ویژگی ها بازار بسیار مناسبی را برای جذب کالاها و خدمات مختلف ایجاد می کند.
تبلیغات آنلاین و تاثیر آن بر مخاطبهدف گیری دقیق مخاطبان هدف گیری دقیق مخاطبان : تبلیغات آنلاین توانایی بالایی برای پیام رسانی به مخاطبان خاص (هدفگیری شده) دارد. هر گروه از کاربران اینترنت به سایت های ویژه‌ای علاقمندند، که با وجود سایت های تخصصی در هر زمینه، حتی می‌توان پیام گیران را بر اساس علایق تخصصی‌شان از هم تفکیک کرد. به عنوان مثال انواع لوازم و پوشاک ورزشی بهتر است در سایت های اختصاصی ورزش و علاقمندان آن تبلیغ شوند تا بهترین نتیجه را برای آگهی دهنده داشته باشند. همچنین علاقمندان به اخبار، علوم، فنون، تجارت، هنر، بهداشت و امثال آن هر یک به سایت های مربوطه مراجعه می کنند که آگهی‌های مناسب ایشان را میتوان در آن سایت ها نمایش داد. بر این اساس، تبلیغات آنلاین تولیدکننده/عرضه کننده هرگونه کالا یا خدمت را مستقیماً به مصرف کننده آن وصل می کند و به این ترتیب هدف گیری مخاطب در تبلیغات آنلاین اینترنتی بسیار دقیق تر از رسانه‌های سنتی (مطبوعات، رسانه‌های چاپی و رادیو و تلویزیون) صورت می گیرد.
تبلیغات آنلاین و تاثیر آن بر مخاطباطلاع رسانی کامل و سریع : اطلاع رسانی تبلیغاتی در رسانه‌های سنتی با محدودیت های متعدد روبروست. از جمله برای اجتناب از هزینه بالا، پیام ها باید بسیار فشرده و کوتاه عرضه شوند. بعلاوه تولید و پخش آگهی در این رسانه‌ها به برنامه ‌ریزی و زمان بیشتری نیاز دارد. در تبلیغات آنلاین این موانع تا حدود زیادی برطرف شده و آگهی دهنده می‌تواند ضمن استفاده از امکانات سمعی و بصری، پیامها و اطلاعات مورد نظر را به شکل کامل در اختیار مخاطب قرار دهد. همچنین این امکان برای او فراهم است که بدون مراجعه حضوری (به صورت آنلاین) آگهی خود را سفارش دهد و ظرف چند دقیقه تا چند ساعت شاهد پخش آن باشد.
هزینه کم : امروزه هزینه تبلیغ در رسانه‌های سنتی نظیر مطبوعات پرتیراژ و تلویزیون بسیار سنگین است. همچنین در این نوع تبلیغات تنها با بررسی های پرهزینه می‌توان از میزان رسیدن پیام به مخاطبان اصلی و اثربخشی آن با خبر شد. حال آنکه در تبلیغات آنلاین، آگهی دهنده با کمترین هزینه پیام خود را به مخاطبان مورد نظر می‌رساند، منبع اطلاع رسانی جامعی را به طور مستمر در اختیار ایشان قرار میدهد و هر لحظه که اراده کند با دریافت گزارش های دقیق از عکس العمل آنها مطلع می شود.
نظارت و ارزیابی دقیق و بدون واسطه : یکی از ویژگی های بارز تبلیغات آنلاین امکان نظارت دقیق بر آگهی‌ها و ارزیابی مستقیم نتایج است. گفتنی است که این اطلاعات در قالب جدول و نمودار در اختیار آگهی دهنده قرار می‌گیرد و بر اساس آن می‌توان تغییرات لازم را در برنامه تبلیغاتی اعمال کرد. نتیجه درج آگهی به صورت افزایش مراجعه به سایت آگهی دهنده جلوه می کند که در این مورد نیز با نرم افزارها و سرویس های آنلاین آمارگیری از سایت ها تعیین میزان افزایش بازدید کنندگان سایت و حتی تغییر در تعداد صفحات مشاهده شده به سهولت میسر است.

مزیت های تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین مزیت های زیادی نسبت به تبلیغات سنتی دارد، از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد:
ایجاد ارتباط دوطرفه : تبلیغات آنلاین یک ارتباط دو طرفه بین تبلیغ کننده و مخاطب ایجاد می کند. مخاطبان نه تنها تبلیغات را دریافت می کنند بلکه قادرند بازخورد بدهند و سوالات خود را در مورد محصولات با تبلیغ کنندگان مطرح کنند.
تبلیغات آنلاین و تاثیر آن بر مخاطبایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات: تبلیغات آنلاین با یک پیوند مستقیم، دسترسی به اطلاعات محصولات مرتبط را برای مخاطبان فراهم می سازد. این قابلیت غالباً منجر به مبادله محصولات و افزایش تعاملات تجاری می شود.
دسترسی جهانی و شبانه روزی: تبلیغات آنلاین دارای دسترسی جهانی است و در تمام روزهای سال و تمام ساعات روز در دسترس می باشد که این امر موجب افزایش قابلیت مشاهده و گسترش بازار آن می شود.
ارسال، نگهداری و به روز رسانی آسان: به دلیل ماهیت دیجیتالی، تبلیغات آنلاین دارای ویژگی های نمایش، نگهداری و به روز رسانی آسان است. کاهش فرایند تهیه و اجرای تبلیغات از جمله نتایج این ویژگی ها تلقی می شود.
قابلیت بالای اندازه گیری و ردگیری: تبلیغات آنلاین به دلیل ماهیت دیجیتالی، از قابلیت ردگیری و اندازه گیری بالایی برخوردار است. از روش های گوناگونی برای ردگیری، ارزیابی عملکرد و سنجش اثربخشی تبلیغات آنلاین استفاده می شود.
قابلیت فروش: در این نوع از تبلیغات پس از نمایش آگهی می توان بلافاصله فروش را نیز انجام داد.

نتیجه گیری

تبلیغات آنلاین و تاثیر آن بر مخاطبدر مقایسه با تبلیغات سـنتی، تبلـیغات آنلاین از مزیت های قابل ملاحظه ای برخوردار است از آن جمله می توان به ایجاد ارتباط دو طرفه با مخاطب، ایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات، توانایی هدف گیری ایستا و پویای مشتریان، دسترسی جهانی و شبانه روزی، ارسال و نگهداری و بروز رسانی آسان، قابلیت اندازه گیری و ردگیری بالا، طراحی پیام آگهی و قابلیت فروش اشاره کرد. بعلاوه هزینه تبلیغات آنلاین نیز به مراتب کمتر از رسانه های دیگر می باشد. شرکت های تجاری اگر بخواهند در عرصه فعالیت باقی بمانند و موقعیت خود را در بازار پر رقابت امروز حفظ کنند چاره ای جز به کارگیری این نوع از تبلیغات نخواهند داشت. این امر درمورد که بخواهند در سطح جهانی فعالیت کنند مصداق بارزتری خواهد داشت. تبلیغات آنلاین دارای اشکال مختلفی است که هر شکل آن دارای ویژگی های خاص خود است. با توجه به هدف تبلیغات، نوع محصول، ویژگی های مخاطبان، باید شکل متناسب انتخاب شود.

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.