بررسی تبلیغات خدمات الکترونیک بانک‌ها

همه واقف هستند که رشد استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی به نفع تمامی ذینفعان است، هزینه های بانک را کاهش می دهد، استفاده از خدمات الکترونیک را برای مشتریان ساده تر، سریع تر و کم هزینه تر می کند، ترافیک را کاهش می دهد و … اغلب بانک های ایران امروزه خدمات الکترونیک متنوع و ارزنده ای در حوزه اینترنت ارائه می کنند که در بسیاری از جنبه ها قابل رقابت با بانک های خارجی است.
مشکل اینجاست که این خدمات توسط بانک ها به نحو خوبی معرفی، آموزش و توصیه نمی شوند و یا به بیان بهتر از کانال های مناسبی این موارد تبلیغ نمی شوند قطعا بهترین هدف گذاری این خدمات، مشتریانی هستند که به اینترنت آشنایی داشته و از اینترنت به عنوان یک ابزار جدی در کارهای روزمره خود استفاده می کنند.

نحوه اجرای تبلیغات خدمات الکترونیک بانک ها

با فراگیرشدن ابزارهای الکترونیکی و اینترنت، بانک ها نیز دست به کار شدند و برای جذب بیشتر مشتریان از این ابزارها استفاده کردند آن‌ها با ایجاد اپلیکیشن‌ها و بسترهای تحت وب، سعی بر راحت‌‌‌‌‌‌ تر کردن اقدامات بانکی و مالی مشتریان خود دارند. حال این بانک ها برای به نمایش در آوردن خدمات الکترونیک و امکانات خود در یک زمان و به چندین شکل دست به کار شدند.

بررسی تبلیغات خدمات الکترونیک بانک‌هابانک رفاه، ملت، مسکن، انصار، کشاورزی ، آینده و بانک گردشگری و…ازجمله این بانک‌ها هستند این بانک ها با بهره ‌گیری از مفهوم خدمات الکترونیک بودن، بیلبوردهای تبلیغاتی خود را به نمایش درآوردند. اما نزدیکی مفهوم این تبلیغات خدمات الکترونیکی بانک ها، باعث می‌شود مخاطب در تشخیص اینکه کدام تبلیغ مربوط به کدام بانک است دچاراشتباه شود.
از طرف دیگر هم، نوعی رقابت تقلید گونه را در ذهن تداعی می‌کنند، بانک انصار با نشان‌ دادن جایگزینی ابزارهای تبلیغات خدمات الکترونیک سعی دارد تا مفهوم بانکداری الکترونیک را میان مردم جا بیندازد. بانک رفاه یک گام جلوتر رفته و سعی کرده تا نشان دهد برای راه‌اندازی خدمات بانکداری الکترونیک چه کارهایی انجام می‌شود. این تبلیغات نشان‌دهنده تلاش نیروی‌های متخصص را که در اجرایی‌ شدن هرچه بهتر خدمات الکترونیک بانک‌هاست. بانک کشاورزی نیز با بهره ‌گیری از مفاهیم سادگی، آب، سرعت و راحتی، شعار (مثل آب خوردن) را انتخاب کرده است در واقع با استفاده از تصویر یک موبایل قصد دارد تا اپلیکیشن بانکی خود را معرفی کند درحالی ‌که بانک آینده با استفاده از کلمه «با» مفهوم بانکداری الکترونیکی را معرفی می‌کند.

 

بررسی تبلیغات خدمات الکترونیک بانک‌ها

بانک مسکن هم نیز تبلیغات خدمات بانکداری الکترونیک خود را به نحو دیگری تبلیغ کرده و از این المان ها استفاده کرده، به عنوان نمونه به جای آنتن موبایل از کتاب در تبلیغات خود بهره گرفته است و این پیام را می رساند که مردم به جای اینکه وقت خود را صرف امور بانکی کنند می توانند در خانه به مطالعه کتاب بپردازند و با یک تلفن کارهای بانکی خود را دنبال کنند؛ یا در تبلیغ دیگر بانک مسکن که عکس تلفن بر روی ماسه های کنار ساحل بود این نکته را به مخاطب متذکر می شود که می توان در تفریح و گردش در کنار دریا، با تلفن بانک به کارهای بانکی خود رسیدگی کرد.

بررسی تبلیغات خدمات الکترونیک بانک‌ها
جنگ این روزهای تبلیغات دیده شدن است شاید در انواع تبلیغات این بانک ها که برای خدمات الکترونیک و استفاده از این خدمات صورت گرفته بانک مسکن ایده های خلاقانه تری به کار برده است ولی باز تکرار پیام و علایم در آن به وضوح دیده می شود زیرا چندی قبل از تبلیغات بانک مسکن همین تبلیغ را بانک ملت در بیلبورد تبلیغاتی خود به کار گرفت و با نشان و علایمی مشابه به تبلیغ خدمات الکترونیک پرداخت و جمله تلفن بانک جایگزین سفرهای درون شهری در تابلوهای تبلیغاتیش به چشم می خورد پس همان گونه که مشاهده می کنیم تمام شعارها و المان های تبلیغاتی بانک ها با یک شعار واحد به اجرا گذاشته می شود.

نقد و بررسی تابلو تبلیغاتی خدمات الکترونیک بانک گردشگری

با وجود این همه تکرار تبلیغات خدمات بانکداری الکترونیک، بانک گردشگری به تازگی تابلوهای تبلیغاتی را در سطح شهرها اکران کرده است و تمام تبلیغات و علائمی که در تبلیغ بانک های دیگر برای نشان دادن خدمات بانکداری الکترونیک بود را به نوعی در بیلبورد تبلیغاتی خود گنجانده است. تبلیغی که باهدف معرفی سه خدمت همراه بانک، تلفن بانک و اینترنت بانک اجرا شد (علامت نشانگر موس نماد اینترنت ‌بانک و ستاره علامت تلفن‌ بانک است و آنتن موبایل علامت همراه‌ بانک است).
در این شرایط مخاطبان با این گونه تبلیغات با نوعی از تکرار در تبلیغات بانکی روبه رو می شوند هر چند که بانک گردشگری در تبلیغ خود شعار کاهش مصرف کاغذ را گنجانده است که مردم با استفاده از خدمات بانکداری نوین در کاهش مصرف کاغذ می توانند کمک زیادی به طبیعت کنند.

photo_2016-01-03_14-39-48
برخلاف آنچه مجریان این کمپین ادعا می‌کنند که بانک در این تبلیغات می‌خواهد با رویکرد متفاوتی خدمات الکترونیک خود را به مشتریانش معرفی کند استراتژی انتخابی یعنی معرفی خدمات در پوششی از مسئولیت اجتماعی و تأکید بر حفظ محیط ‌زیست، بارها توسط بانک‌های متعدد اجراشده و به‌ نوعی می‌توان گفت حضور قدرتمند بانک کشاورزی در این بخش اجازه عرض‌ اندام را به سایر بانک‌ها نمی‌دهد. با یک نگاه کلی به استراتژی تابلو تبلیغاتی خدمات الکترونیک بانک گردشگری متوجه می شویم که تمام علایم و نشانه ها تکراری است و مخاطب را دچار نوعی تکرار و یکسان بودن تبلیغات خدمات الکترونیک در امور بانکی کرده است.
بنابراین استفاده از علایمی چون ستاره، نشانگر موس و آنتن موبایل که بازهم بارها مورد استفاده قرار گرفته به ‌ویژه توسط بانک ملت نمی‌تواند این نگرش مجریان تبلیغاتی خدمات الکترونیک بانک گردشگری را تائید کند که رویکرد متفاوتی برای ارتباط با مخاطب برای معرفی خدمات الکترونیک انتخاب ‌شده است. باید بپذیریم برای نظام بانکی که خدمات الکترونیکش هیچ فرقی باهم ندارند خلق پیام متفاوت هرروز سخت ‌تر می‌شود و کار به جای می رسد به نمادهایی مثل ستاره و… برای کد بانک پناه می بریم که فقط خودمان می‌ فهمیم، و مخاطب کلا ارتباط نمی ‌گیرد. کمپین تبلیغات خدمات الکترونیک بانک گردشگری خوب است اما مسیر و شکل اجرا جدید نیست بلکه تکرار ایده‌های قبلی و تکرار شده در نظام بانکی کشور می باشد.

برخی از تابلوهای تبلیغاتی خدمات الکترونیک بانک ها

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.