لوگوی کفش ملی

تاریخچه کفش ملی

شرکت کفش ملی یکی از شرکت‌های تولید کننده کفش در ایران است که در سال ۱۳۳۶ توسط محمد رحیم متقی ایروانی تأسیس شد. شرکت کفش ملی پس از انقلاب مصادره و به سازمان صنایع ملی منتقل شد اما چندی بعد بابت رفع بدهی دولت به سازمان بازنشستگی کشوری واگذار شد.
این شرکت زمانی بیش از ۵۲ کارخانه در صنعت کفش و چرم و بیش از ۴۰۰ فروشگاه زنجیره‌ای کفش ملی در سطح ایران و بین ۹ تا ۱۱هزار کارگر داشت. تولیدات این شرکت به اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، مجارستان، لهستان، رومانی و حتی اروپای غربی صادر می‌شد.
او اولین شرکت خود را با نام شرکت سهامی باتا در تیر ماه ۱۳۳۰ به منظور صادرات و واردات کفش در سبزه میدان تهران و آخرین شرکت را به نام چرم خسروی نو در سال ۱۳۵۶ به منظور دباغی و چرمسازی به ثبت رساند.ایروانی سیاست‌های مختلفی را در جهت رشد گروه صنعتی ملی در پیش گرفت تا خانواده بزرگ کفش ملی را ایجاد کند.

کفش ملی
ایروانی در شرکت کفش یونایتد، شرکت فالکو، گوستاو هوفمن و شرکت گابورو تنس ایران با سرمایه‌گذاران آلمانی شریک بود. در اتافوکو با ژاپنی‌ها، ماشین‌ سازی ملی با فرانسوی‌ها، و گود بلت ایران با انگلیسی‌ها شریک بود. اما شیوه کار او به این شکل بود که بتدریج سهام و نقش مدیریت ایرانی‌ها نسبت به خارجی‌ها، را افزایش می‌داد. ایروانی علاوه ‌بر تاسیس فروشگاه کفش ملی در سطح ایران و یکسان‌ سازی قیمت در کل فروشگاه‌ها توانسته بود به شوروی و اروپای شرقی کفش (پوتین) صادر نماید. ایروانی در طی بیش از ۳۰ سال فعالیت، توانسته بود در سال ۱۳۵۶ قریب به ده ‌هزار نفر را در شرکت‌هایش مشغول نماید.
گروه صنعتی ملی مجموعه‌ای از شرکت‌ها بود که تا سال ۱۳۵۷ به ۵۲ شرکت در زمینه‌های مرتبط رسید. به‌این سبب نام محمد رحیم متقی ایروانی به عنوان بنیانگذار صنعت کفش‌سازی مدرن در تاریخ صنعت در ایران به ثبت رسید.

نقد و بررسی برند کفش ملی

رحیم ایراونی مدیر برجسته‌ای بود که مانند یک کاریزمای صنعتی این گروه را بر اساس رهیافت اقتصادی کاملاً حساب شده و منطقی برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی کرد. رهیافتی که تنها از نبوغ او نشات می‌گرفت و به واقع از سایرین متفاوت بود; نه شباهتی به رهیافت معمول سرمایه‌گذاری بر اساس آزمایش و خطا داشت و نه متکی بر رهیافت استفاده از ظرفیت‌ها در هر بخش و رشتهء اقتصادی بود.

لوگوی کفش ملیاکنون فروشگاه های کفش ملی به عرضه تولیدات صنایع کوچک دیگر کارخانه ها تبدیل شده اند. هم اکنون بعد از ۳۲ سال، از پرسنل ۱۰ هزار نفری گروه کفش ملی فقط ۷۰۰ نفر باقی مانده اند که در کفش گنجه و بخش های بازرگانی مشغول به کار هستند.
اما این برند که سازگار با برترین مدهای آن زمان بود امروزه قدرتی ندارد و کم کم رو به زوال است و فقط نام و شهرت این برند امروزه در ذهن بسیاری از میانسالان ایرانی به جا مانده است و در حال حاضر دیگر نمی توان آن را کفش ملی نامید چرا که دیگر اثری از قدرت و تأثیر آن روی ذهن جوانان نقشی ندارد و از کفش ملی تنها یک فیل غمگین باقیست.بسیاری از اقتصاد دانان این برند را بزرگترین بنگاه تجاری زمان خود می دانسته اند که به مرور زمان بر اثر عوامل همچون عدم یکپارچگی ظاهری و وضع بد فروشگاه ها، فروش محصولات برندهای دیگر در فروشگاه های کفش ملی و بسته بندی قدیمی و بسیار ضمخت و بی کیفیت محصولات این برند و غیره باعث شده تا این برند به انتهای عمر خود برسد.

کفش ملیگذشته از موارد یاد شده عمق فاجعه آنجاست که تبلیغات محیطی برند کفش ملی با نا آگاهی و بدون درایت در حال شکل گیری است،تبلیغات خلاقانه و موثر یکی از راه های احیای برند می باشد و عکس این قضیه اگر صورت گیرد نه تنها اثر گذار نخواهد بود بلکه باعث می شود برند به ورطه نابودی سقوط کند.گروه خبری رصد رسانه نمونه ای از این تبلیغات را که در ترمینال جنوب تهران نصب و اجرا شده را مورد نقد و بررسی قرار داده است.
برداشت مردم از تبلیغات در هر منطقه ای معنایی متفاوتی دارد،و می تواند در توسعه و یا شکست یک برند اثر گذار باشد اگر تبلیغات مدیریت شده و مستمر به صورت کمپین های تبلیغاتی در سطح شهر و در مناطق استراتژیک اجرا شود قطعا تأثیر مثبتی بر ذهن مخاطب می گذارد و باعث می شود از آن برند استقبال بعمل آید.
تبلیغات برند کفش ملی در ترمینال جنوب تهران جایگاه خوبی برای ارتقای یک برند نمی باشد و شاید از نظر اینکه یک منطقه پرتردد محسوب می شود مناسب باشد اما از منظر دیگر،موقعیت مطلوبی برای تبلیغات برند پرآوزه قدیمی نمیباشد و از طرفی تبلیغات بر روی یک پرتابل بادبانی نصب گردیده که آن منطقه فاقد نور کافی و نصب غیر حرفه ای می باشد و در واقع این تابلو تبلیغاتی قادر نیست هیچ مخاطبی را به خود جذب کند و تنها پیامد آن هزینه ای ایست که برای اکران این تابلو تبلیغاتی صرف شده است.
و ما نباید بگذاریم نام برند ملی به خاطره ها سپرده شود و باید بکوشیم با حمایت از این برند آنرا راهی نسل های جدید کنیم ،بخصوص مجریان تبلغیاتی که متصدی این امر هستند باید با مشاوره صحیح و جایگیری مناسب نسبت به اکران تابلوها تبلیغاتی اقدام نمایند تا هم به صنعت تبلیغات لطمه وارد نشود و هم اینکه جایگاه برند در بین مردم حفظ شود.

 

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.