تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس

اتوبوس ها به خاطر ویژگی ذاتی خود یعنی قرار گیری در معرض میلیون ها چشم جایگاه مناسبی است برای تبلیغات محیطی و یا میتوان آنهارا به نوعی بیلبوردهای متحرک نامید. در این شیوه به دلیل اینکه اتوبوس مدام در سطح شهر در حال تردد است ، محدوده وسیعی از شهر و میلیونها بیننده را تحت پوشش تبلیغات محیطی قرار میدهد و طیف وسیعی از مخاطبین از شمال شهر تا جنوب شهر و از شرق تا غرب را در بر میگیرد، این نوع تبلیغات به دلیل هزینه پایین نسبت به سایر تبلیغات و تاثیرگذاری بالا، همچنین به دلیل نزدیکی زیاد تبلیغات به مخاطب از لحاظ ارتفاع اتوبوس این نوع تبلیغات را از جمله محبوبترینها در میان صاحبان برندها و محصولات قرار داده است.

چگونگی اجرای تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در ایران

اتوبوس بعنوان یک رسانه تبلیغاتی در دنیا بسیار مورد توجه است و وجود تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس موجب گشته تا مخاطبان برای برند تبلیغ شده ارزش قایل شوند و اگر قصد خرید کالایی را داشته باشند که تبلیغ آن بر روی بدنه اتوبوس شکل گرفته از تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس به عنوان یک برند معتبر یاد خواهند کرد.
وجود تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در ایران در سال های اولیه، تبلیغاتی ساده و بدون خلاقیت بود که گردش اتوبوس در شهر تنها تبلیغات تکراری و یکنواخت چشم مخاطبان را خسته می کرد و به مرورزمان وشکل گیری کانون ها و مجریان تبلیغاتی،تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس با کیفیت بهتری نسبت به گذشته چاپ می شد و نوع طرح های اجرایی با اندکی خلاقیت به نمایش در می آمد.

با این وجود هنوز تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در ایران نوپا احساس می شود و با مشکلات زیادی مواجه است و از طرفی سازمان های مسئول در این رابطه مانند سازمان اتوبوسرانی، زیباسازی، راهنمایی ورانندگی بر اساس شرایط خاص وجود تبلیغات در برخی از شهرهای بزرگ را به لحاظ آلودگی بصری،تشدید ترافیک و… ممنوع کرده اند و برگزاری مزایده های دوره ای برای واگذاری اتوبوس ها برای تبلیغات این مشکل را دوچندان کرده است زیرا رقابت بر سر قیمت ها باعث می شود ارزشی دو چندان برای تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس اختصاص یابد.

خلاقیت در تبلیغات اتوبوسی داخلی و خارجی

خلاقیت موتور محرک بازاریابی است، اگربخواهیم در گذشته تبلیغات روی بدنه اتوبوس ها که یکی از عرصه های رایج تبلیغات محیطی است نگاهی بیندازیم، می بینیم تبلیغات محیطی داخل ایران عاری از هرگونه خلاقیت بوده است و در واقع تبلیغات اتوبوسی در کشور ما تنها نظیر یک تابلوی اطلاع رسانی عمل میکرده و هیچ گونه خلاقیتی در آن به چشم نمیخورده. اما به تازگی نمونه کمرنگی از خلاقیت را در طرح های داخلی می توان دید و خلاقیت درمتن و نحوه طراحی تبلیغات آن دیده شود.

در طرح های خارجی شاهد طرح های گاها باور نکردنی وقابل لمسی بر روی بدنه اتوبوس ها هستیم که نشان از اثربخشی این رسانه تبلیغاتی خلاقانه دارد. در واقع تبلیغات در همه ی قسمتهای اتوبوس صورت میگیرد وبرای انجام چنین کارهای تنها باید ذهن خلاق و مبتکرداشته باشیم.

مزایای تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس

 • استفاده از این گونه ی تبلیغات محیطی یا همان بیلبوردهای سیار نه تنها یک روش ابداعی و نو برای جلب توجه است، بلکه می تواند تاثیر ماندگار و طولانی در ذهن بیننده بر جا بگذارد.
 • به دلیل اینکه مخاطب این گونه تبلیغات خانواده ها هستند بسیاری از کارخانه های که مواد مصرفی را تولید میکنند مانند ماکارانی،شیشه پاک کن،مایع ظرف شویی و… استفاده از تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس ها بهترین گزینه برای تبلیغات این نوع از محصولات می باشد و بیشترین درصد فروش را دارند.
 • نکته حایز اهمیت در مورد این نوع تبلیغ، همه پسند بودن آنهاست و فضای شهر را رنگین تر میکند و در واقع فضایی را اشغال نمیکند.
 • این رسانه متحرک بوده و گردش آگهـــی در مسیر های مختلف داخـــل شهر را ممکن می سازد که فرصت و زمان کافی را در طول مسیر دارد.
  این نوع تبلیغات به دلیل هزینه پایین نسبت به سایر تبلیغات و همچنین به دلیل نزدیکی زیاد تبلیغات به مخاطب از لحاظ ارتفاع اتوبوس این نوع تبلیغات را از جمله محبوبترینها در میان صاحبان برندها و محصولات قرار داده است.
 • با توجه به شکل خاصی که اتوبوس ها دارند و قابلیت متحرک بودن و سایر ویژگی های اتوبوس ها، میتوان ایده های خلاقانه بسیاری برروی اتوبوس ها اجرا نمود.
 • تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس علاوه بر اینکه بر مخاطبین بیرون جلب توجه میکنند میتواند فرصت تبلیغ در داخل اتوبوس بر روی دستگیره را هم داشته باشد. طراحی های هر دستگیره می تواند بطور منحصر به فرد نسبت به یک دیگر صورت پذیرد و بر روی هر دستگیره میتواند تبلیغات به صورت دوطرفه و نوع تبیلغ متفاوت باشد.

نمونه ای از تصاویر دستگیره های تبلیغاتی

معایب تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس

استفاده از تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس علاوه بر اینکه مزایای زیادی دارد دارای معایبی نیز می باشد که به اختصار توضیح داده شده است.

 • به دلیل تردد در مسیرهای پررفت و آمد و شلوغ آگهی های تبلیغاتی که برروی اتوبوس ها است احتمال کثیف شدن و یا دود گرفتن تبلیغات وجود دارد.
 • این گونه تبلیغات محیطی برای کالاهای مصرفی مناسب ترند و در این نوع تبلیغات فروش محصولات بالا میرود. اما برای سایر محصولات و یا خدمات بازدهی چندانی ندارد.
 • به دلیل هزینه پایین این گونه تبلیغات برای برندهای معروف استفاده نمیشود زیرا اگر این تبلیغات محیطی نامرتب و کثیف شوند میتواند باعث افت فروش شود.
 • به دلیل وجود برآمدگی ها و فرورفتگی های روی بدنه اتوبوس همچنین وجود زه ها و شبکه های دور اتوبوس این کار نیاز به دقت و حرفه خاصی دارد و اگر این تبحر وجود نداشته باشد درنتیجه کار را به خوبی نتوانستیم ارائه دهیم و درصد فروش به شکل چشم گیری کاهش می یابد.
 • این روش برای برندسازی (مخصوصا برندهای لوکس) نه تنها کاربردی ندارد بلکه نتیجه معکوس دارد.

 

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.