تبلیغات نانو

فناوری نانو که کمتر از دو دهه است مورد توجه محققان و پژوهشگران کشور قرار گرفته است ،امروزه در جایگاهی قراردارد که زودتر از هر تکنولوژی دیگری وارد زندگی مردم شده و به دلیل کاربردهای فراوان آن مورد توجه زیادی قرار گرفته است. این امر موجب شده تا بازار سوء استفاده از نام این فناوری در برخی از محصولات نیز افزایش یابد و برخی از افراد سود جو با تبلیغات فریبنده و سوء استفاده از نام آن بر محصولات خود که هیچ نوع فناوری در آن وجود ندارد، بتوانند بازار پرسودی برای خود ایجاد کنند.
تیشرت نانوتجارت با عناوینی مانند لباس های ضد بوی نانویی، تیشرت های ضد لک نانویی ،محصولات بهداشتی نانویی، شوینده های نانو و یا زیبایی به شرط تزریق سلول های بنیادی از طریق خون افراد، به حدی گسترده یافته است که این روند نگران کننده می باشد .
طبق آمارهای موجود درحال حاضر بیش از ۱۵۲ شرکت اقدام به تولید ۲۸۰ محصول با خاصیت فناوری نانو در کشور کرده اند که این محصولات مورد تایید ستاد توسعه فناوری نانو هستند اما مردم از نام و شرکت های سازنده این محصولات اطلاع دقیقی ندارند بنابراین برخی افراد از این بی اطلاعی استفاده می کنند و محصولات تقلبی را در قالب فناوری نانو به مردم می فروشند.
دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در این رابطه می گوید : یکی از نگرانی های عمده ما در این ستاد سوء استفاده از نام فناوری نانو بر روی برخی محصولاتی است که در این محصولات به هیچ عنوان از این فناوری استفاده نشده است.
دکتر سعید سرکار می افزاید: سوء استفاده از نام این فناوری بر روی محصولات غیر فناورانه در تبلیغات موجب تخریب ذهنیت عامه مردم نسبت به این فناوری مهم می شود و براین اساس مردم در آینده به محصولات فناورانه در این حوزه اعتمادی نخواهند داشت.
وی ادامه داد : برنامه داریم طی یک ماه آینده لیست محصولات مورد تایید این ستاد را منتشر کنیم تا مردم براساس این لیست بتوانند اطلاع دقیقی از محصولات در این زمینه بدست آوردند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه آماری از محصولات تقلبی با عنوان فناوری نانو در دست نیست، تصریح می کند: درحال حاضر بهترین راه برای تایید محصولات در این حوزه کسب اطلاع از ستاد توسعه فناوری نانو است اما برنامه داریم به زودی لیست تمامی محصولات را در سایت این ستاد منتشر کنیم تا افراد با مراجعه به این لیست بتوانند، محصولات تقلبی را شناسایی کنند.
سرکار خاطر نشان می کند : محصولات نانو در حوزه دارو و لوازم آرایشی دارای تاییدیه های این ستاد و وزارت بهداشت هستند و در این عرصه به دلیل نظارت های زیاد با مشکل مواجه نیستیم.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه میان این ستاد و سازمان استاندارد می گوید: طبق این تفاهم نامه قرار است بر روی محصولات تولید شده با فناوری نانو علامت استاندارد با نام «نانو مواد» حک شود که ثبت این علامت بر روی محصولات تولید شده با فناوری نانو دست سودجویان را در این حوزه کوتاه می کند و براین اساس مردم به راحتی می توانند محصولات ارتقا یافته با فناوری نانو را خریداری کنند.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.