تبلیغات در تبریز

معرفی شهر تبریز

تبریز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر با ۳۲۴ کیلومتر مربع مساحت، پنجمین شهر بزرگ کشور است. جمعیت تبریز در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱٬۴۹۴٬۹۹۸ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به حدود ۱٬۸ میلیون نفر می‌رسد. نام تبریز در اسناد تاریخی تحت نام‌های مختلفی نظیر «تَورِز»، تَورِژ»، «تِبریز» و «توری» به ثبت رسیده‌ است.

این شهر به سبب موقعیت مناسب خود در گذشته از مراکز تجاری منطقه به شمار می‌رفته و امروزه نیز یکی از مراکز مهم صنعتی در سطح ایران محسوب می‌شود.
تبریز به عنوان شهر اولین‌ها، شهر بدون گدا،شهر زیرگذرها و روگذرها،امن‌ترین شهر ایران، سالم‌ترین شهر ایران، مهد سرمایه‌گذاری ایران، دومین شهر صنعتی ایران، دومین شهر دانشگاهی ایران،دومین شهر بلندمرتبه‌ساز ایران،دومین قطب علوم پزشکی ایران، دومین شهر در جذب گردشگر سلامت در ایران، شهر شکلاتی ایران،قطب خودروسازی ایران،قطب قطعه‌سازی ایران،قطب تولید موتور دیزل خاورمیانهو یکی از مهم‌ترین شهرهای مهاجرپذیر ایران شناخته می‌شود.
شهر تبریز پس از تهران و مشهد، بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ شمال‌غرب ایران و مناطق آذری‌نشین و قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

میزان اثر گذاری تبلیغات در تبریز

تبریز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است و به دلیل جای‌دادن بسیاری از کارخانه‌های مادر و بزرگ صنعتی در خود و نیز وجود بیش از ۶۰۰ شرکت قطعه‌ساز در آن و به دلیل صنعتی‌بودن، یکی از مهم‌ترین شهرهای مهاجرپذیر کشور محسوب می‌شود به همین سبب تبلیغات محیطی در تبریز از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد زیرا تبلیغاتی که در این شهر اجرا شود نه تنها توسط شهروندان تبریزی بلکه عده ای زیادی از توریست ها ی داخلی و خارجی دیده خواهد شد و بشرط اینکه تمامی اصول تبلیغات محیطی و استانداردهای آن رعایت شود تا مورد توجه و استقبال قرار گیرد.

جاده ائل گلی و بلوار ۲۹ بهمن یکی از اصلی ترین ورودی کلانشهر تبریز و از مسیرهای مهم حوزه شهرداری منطقه دو محسوب می شود و مناسب ترین مکان برای دیده شدن تبلیغات محیطی در ورودی این شهر می باشد و همچنین به لحاظ اینکه ورودی هر شهر معرف فرهنگ و موقعیت اجتماعی و اقتصادی آن شهر محسوب می باشد، اجاره تابلو تبلیغاتی در ورودی شهر تبریز می تواند توجه بسیاری از کسانی که به این شهر ورود میکنند را جلب نماید.

تبلیغات در تبریز

شهر تبریز بعنوان بزرگترین قطب صنعتی کشور ظرفیت های زیادی را برای اجرای تبلیغات محیطی برندها دارد و همچنین به لحاظ موقعیت استراتژیک تاریخی و جغرافیایی و داشتن قابلیت های فراوان مرکز مناسب و با اهمیت برای فعالیت های بازرگانی خارجی است و بدین سبب است که تبلیغات در تبریز اهمیت ویژه ای دارد.

مکان های مناسب برای تبلیغات در تبریز

از جمله موقعیت های مناسب برای اجاره بیلبودر تبریز شامل:

 • چهارراه ابوریحان
 • خیابان رسالت
 • چهارراه مارلان
 • خیابان امام
 • فلکه دانشگاه
 • خیابان پاسدارن
 • بلوار ولیعصر
 • میدان فهمیده
 • میدان خیام
 • بلوار هفت تیر
 • چهارراه آخونی
  و… می باشد

ضعف های تبلیغات محیطی در تبریز

کلانشهر تبریز با جمعیتی حدود دو میلیون نفر از جمله کلانشهرهایی است که تبلیغات محیطی آن با وجود تنوع فراوان هنوز نتوانسته به نظم و انسجام لازم دست یابد. چهارراه ها و معابر عمومی شهر بدون توجه به استاندارد های بصری به گونه ای با بیلبورد های آهنی که اکثرشان هم خالی از تبلیغات است تزئین شده که به جای افزوده شدن به زیبای های شهر جلوه ای نا مناسب را مقابل دیدگان شهروندان و رهگذران قرار داده است و تبلیغات محیطی و اجاره بیلبورد در تبریز بر اساس تحقیقات اصولی انجام نمی شود و همچنین تعرفه انجام تبلیغات محیطی در این شهر به سبب کلان شهر بودن نسبتا زیاد است و در حال حاضر،اجاره بیلبورد در تبریز برای فعالان این عرصه و مدیران تبلیغات چندان حسنی ندارد و اکثر تابلو های نصب شده در سطح شهر را شهرداری عهده دار می باشد.

عمده آسیب تداخل دیداری ناشی از تابلوهای شهری، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، سردر فروشگاه ها و مراکز تجاری و نیز سازه های متعدد و غیر اصولی تبلیغات محیطی حاصل شده است که باعث سردر گمی نگاه مخاطب می شود و آنچه به عنوان ضعف اساسی در حوزه تبلیغات محیطی دیده می شود، محتوای کم اثر و نا کارآمد است که ریشه اصلی آن را می توان در فاصله در حال رشد میان هنر و صنعت تبلیغات دید.

نمونه ای از تصاویر تبلیغات در تبریز

، ، ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.