originalimage (6)

با پیشرفت روز افزون جهان کنونی در همه عرصه ها فناوری جدیدی به وجود آمده که این فناوری جدید و هوشمند هم به وسایل حمل و نقل رسیده است و همچنین در قرن بیستم، با اختراع و تولید انبوه اتوموبیل، ایجاد هواپیما، و خط مونتاژ تولید، صنعت حمل و نقل رشدی جهشی را آغاز کرد.
سفر با هواپیما از جمله راه های ارتباطی بسیار راحتی است که علارغم قیمت بالای جابه جایی با آن طرفدارن زیادی دارد. از آنجایی که مسافرت با هواپیما باعث صرفه جویی در وقت و از طرفی هزینه بالایی دارد از این رو تمام اقشار توان مالی سفر با هواپیما را نداشته و همواره افرادی خاص همچون مدیران، مهندسین و متخصصین مختلف از هواپیما برای سفرهای خود استفاده می کنند. در ادامه این مقاله به موضوع تبلیغات در فرودگاه و بررسی مزایا و معایب آن پرداخته شده است.

پیشینه تبلیغات در فرودگاه ایران

در فاصله بین سالهای ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۴ تغییرات قابل توجهی در طرح‌های تبلیغاتی و در نشریات صورت گرفت. در این فاصله شرکت های وارداتی بزرگی شروع به کار کردند و شرکتهای مختلط ایرانی و اروپایی و آمریکایی در تهران یکی پس از دیگری تاسیس شدند. فرودگاه مهرآباد دارای تجهیزات مخصوص یک فرودگاه بین‌المللی شد و شرکتهای بزرگ هواپیمایی فعالیت‌های پرواز از فراز ایران و استفاده از فرودگاه مهرآباد را آغاز نمودند و همزمان برای جلب مسافرین ایرانی تبلیغات وسیعی را اجرا کردند.

در این دوره هنوز فعالیت های تولیدی چندان رونق نیافته بود و واردات، حرفه‌ اصلی بازرگانان ایرانی را تشکیل می‌داد. شرکتهای تولیدکننده خارجی برای تصاحب بازار ایران بودجه‌های قابل ملاحظه‌ای را مستقیماً از طریق مؤسسات تبلیغاتی بین المللی یا توسط نماینده‌های محلی صرف تبلیغات می‌کردند، تبلیغات تجاری در این دوره رنگ خارجی داشت و جز در چند مورد محدود هیچ فکر و طرح ملی و ایرانی دیده نمی‌شد. بدین جهت حرفه تبلیغات حرفه‌ای آسان و بدون نیاز به اطلاعات فنی لازم بود. هرکس می‌توانست با در دست داشتن یک یا چند آگهی دهنده، مؤسسه تبلیغاتی دایر کند و نیز می‌توانست از دستمزدی که بطور کارمزد و به آسانی به دست می‌آورد به این حرفه توسعه دهد.

اثرگذاری تبلیغات در فرودگاه

در بین روش های تبلیغاتی، تبلیغات فرودگاهی رتبه های نخست را دارند و با توجه به اینکه اوقات سپری کردن در محیط فرودگاهی نسبت بالایی را به خود اختصاص می دهد ، تبلیغات فرودگاهی جایگاه ویژه ای را بین مدیران و صاحبان برند به خود معطوف کرده است تبلیغ در محیط های فرودگاهی انتخاب و تصمیم را با خود دارد و مخاطب مصمم به گزینش و تعیین راه می شود . این ویژگی در دیگر رسانه های تبلیغی کمتر به چشم می خورد . در فرودگاه نیز نقاط تاثیرگذار متفاوتی وجود دارد که به فراخور موقعیت دارای ارزش هستند.

آخرین نتایج حاصل از نمونه های آماری میزان جلب توجه مردم نسبت به تبلیغات محیطی حاکی از آن است که ۳۵% جامعه با توجه و دقت زیاد تبلیغات محیطی را رصد می کنند ۲۷% جامعه این توجه متوسط و ۲۳% با توجه کم و ۱۵% مردم توجه خاصی به تبلیغات محیطی ندارند .
این آمار در فضاهای فرودگاهی با تغییرات معناداری همراه بوده و بیش از ۵۰% از جامعه مخاطب با دقت و توجه زیاد تبلیغات منصوبه در ترمینال ها را بررسی و ارزیابی می کنند.

اینکه صرفاً تابلوهای تبلیغاتی در فرودگاه از طراحی جذاب و خلاقانه ای برخوردار باشد ولی تناسبی با فضای تبلیغاتی مناسب نداشته باشد، نمی تواند در جذب مخاطب و مشغول کردن ذهن آنها موفق باشد،بر همین اساس باید متناسب با تبلیغ برند یا کالا تابلو تبلیغاتی مورد نظر انتخاب شود و در نهایت فضای مناسب اعم از سالن های فرودگاهی،فضای بیرونی فرودگاه،پارکینگ فرودگاه و… انتخاب گردد تا بتوان نتیجه اثر بخشی تبلیغات در فرودگاه را در افزایش تقاضا مشاهده نمود.

مزایای تبلیغات محیطی در فرودگاه

تبلیغات بازویی نیرومند درگسترش برند (نام و سمبل بصری محصول) و معرفی هویت سازمانها است و از بین رسانه ها، تبلیغات محیطی یکی از بیاد ماندنی ترین نوع تبلیغات در بین اقشار یک جامعه است که منجر به فروش بیشتر و ساخت برند می شود. این موضوع را می توان در بین برند های درجه یک دنیا مشاهده نمود. اما واضح است که تبلیغات به تنهایی نمی تواند همه ابعاد فعالیت فروش را پوشش دهد. پس اولین قدم این است که مشخص کنیم یک شرکت از تبلیغات محیطی چه چیزی را انتظار دارد.

محل قرارگرفتن تبلیغات یکی از حائزاهمیت ترین جنبه های تبلیغاتی می باشد .فرودگاه ها به لحاظ این که یکی از پر رفت و آمدترین مکان های عمومی محسوب می شوند تبلیغات در فرودگاه اهمیت ویژه ای می یابد چرا که علاوه بر ایجاد تنوع بصری و در آمدن از یکنواختی محیط می توانند برای معرفی یک برند به مسافرانی که از نقاط مختلف جهان در این مکان حضور پیدا می کنند صورت گیرند.

معایب تبلیغات محیطی در فرودگاه

تبلیغ در فرودگاه معایبی نیز دارد که از آن جمله می توان به این نکته اشاره کرد که مخاطبین تبلیغات افرادی خاص همچون مدیران، مهندسین، متخصصین و از این قبیلند از این رو نمی توان هر محصولی را در فرودگاه تبلیغ کرد و از طرفی زمان برای این افراد اهمیت بالایی دارد و وقت خود را صرف مطالعه تبلیغات ساده نخواهند کرد و تبلیغ باید به قدری جالب و جذاب باشد که این افراد را به خود جذب کند.

انواع فضاهای تبلیغاتی در فرودگاه های بین المللی

 • سالن ترانزیت پروازهای داخلی فرودگاه بین المللی
 • سالن مرکزی پروازهای بین المللی فرودگاه بین المللی
 • سالن ترانزیت پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی
 • سالن ورودی پرواز های خارجی فرودگاه بین المللی
 • سالن انتظار فرودگاه رو به باند پرواز فرودگاه بین المللی
 • درب ورود سالن انتظار فرودگاه بین المللی
 • سالن تحویل بار مسافر فرودگاه بین المللی
 • سالن ورود مسافرین و بار فرودگاه بین المللی
 • سالن خروجی و گذرنامه فرودگاه بین المللی
 • سالن عمومی فرودگاه بین المللی
 • فضای بیرونی فرودگاه بین المللی
 • فضای پارکینگ فرودگاه بین المللی
 • ستون داخل سالن فرودگاه بین المللی
 • محوطه داخلی فرودگاه بین المللی
 • سالن انتظار فرودگاه بین المللی
 • ترمینال فرودگاه بین المللی
 • سالن گمرک فرودگاه بین المللی

نمونه ای از تصاویر تبلیغات در فرودگاه

، ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.