تبلیغات کالاهای مضر

تبلیغ کالاهای مضر در رادیو و تلویزیون بر اساس ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم توسعه و آیین‌نامه تبلیغات سازمان صدا و سیما ممنوع است اما این قانون در بسیاری از موارد نادیده گرفته شده است و در حال حاضر صدا و سیما به‌عنوان رسانه ملی و همه‌گیر، اجرای یکی از مهم‌ترین مفاد قانون برنامه پنجم را به تعویق انداخته است .
به گزارش رصد رسانه ، بر مبنای ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم توسعه، تبلیغ خدمات و کالاهای تهدید‌کننده سلامت که مصادیق آن توسط کارگروه موضوع بند الف این ماده تعیین و اعلام می‌شود از سوی تمام رسانه‌ها ممنوع است ولی صدا و سیما از این قانون چشم‌پوشی کرده و نمی‌خواهد به آن توجه کند و سلامت مردم را در راستای تبلیغات مواد‌غذایی نامناسب به خطر می‌اندازد . در واقع صدا و سیما از توصیه‌های پزشکی غافل مانده و به‌خاطر مقداری سود بیشتر سلامت مردم را نادیده گرفته است .
این در حالی است که تبلیغات موادی که به سلامت مردم ضرر برساند، جریمه دارد و در این خصوص در قانون برنامه پنجم نیز صحبت به میان آمده است، وزارت بهداشت و درمان می‌تواند در این زمینه مدعی شده و غرامت و مالیات بگیرد؛ در حال حاضر صدا و سیما به خاطر تامین منابع مالی، تبلیغات به ضرر سلامت مردم انجام می‌دهد .
در قانون پیش‌بینی شده که از کسانی که تبلیغات کالاهای غذایی که برای سلامت مردم ضرر دارد، انجام می‌دهند می‌توان مالیات گرفت و این امر خلاف بوده و پیگرد دارد. این سازمان با تبلیغات چیپس و پفک در واقع زحمات فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته در مدارس و توسط سایر نهادها را هدر می‌دهد. البته شاید بتوان گفت تبلیغات در این راستا کاهش یافته ولی باز هم شاهد چنین تبلیغاتی که به سلامت مردم ضرر می‌رساند هستیم. باید در نظر داشت زمانی که در صدا و سیما به‌عنوان رسانه ملی تبلیغات مواد‌غذایی که برای سلامت مردم ضرر دارد صورت می‌گیرد خود به خود تمایل مردم به استفاده از آن بالا می‌رود .
ضمانت اجرایی ممنوعیت تبلیغ کالاهای مضر مشخص است ولی با وجود ضمانت اجرایی مشخص شده و جریمه‌های سنگین تبلیغ این محصولات روزانه شاهد سیل عظیمی از این دست تبلیغات هستیم. در قانون اساسی، فهرست کالاهای آسیب‌رسان به سلامت تدوین شده و از این پس سازمان‌هایی مانند صدا و سیما، براساس قانون و ابلاغیه مربوطه موظف هستند برای جلوگیری از تبلیغات این‌گونه کالاها مانند پفک، چیپس و غذاهای آماده (فست‌‌فود) برنامه‌ریزی کنند .
در حالی که تبلیغات پر زرق و برق و جذاب برای محصولات و کالاهای نامناسب و مضر مانند چیپس، پفک، نوشابه و کالباس‌و‌سوسیس، کودکان را به مصرف این کالاها ترغیب می‌کند و مشکلات جسمی فراوانی را برای آنها از جمله سرطان روده رقم می‌زند، اما در این میان کسی پاسخگو نیست . امید است در آینده نزدیک کسی جوابگو باشد و با الگوبرداری از کشورهای پیشرفته، دیگر تبلیغات مواد‌غذایی نامناسب را در صدا و سیما شاهد نباشیم .

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.