تبلیغات در چین

تبلیغات شرکت چیایوبی در چین , اعتراض بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی چین را بر انگیخت .
به گزارش مجله رصد رسانه ، شرکت «چیایوبی» که یکی از شرکت های تولیدی مواد سفید کننده و شوینده در شهر شانگهای در شرق چین است ، به تازگی تبلیغاتی را انجام داده که واکنش های منفی گسترده ای در فضای مجازی این کشور مبنی بر نژادپرستانه بودن این تبلیغ در پی داشته است .
تبلیغ این شرکت که خیلی سریع در فضای مجازی و رسانه ای چین رواج یافت نشان می دهد که یک مرد سیاه پوست با مواد شوینده این شرکت به یک سفید پوست چینی تبدیل می شود .
بر اساس این گزارش ، در این تبلیغ یک فرد سیاهپوست در حال نزدیک شدن به یک ماشین لباسشویی است ، یک نفر او را به داخل ماشین لباسشویی هل می دهد و پس از پایان کار دستگاه ، بجای او یک چینی سفید پوست از لباسشویی خارج می شود .
یکی از روزنامه های هنگ کنگ در اینباره نوشته است : ” جنجال بزرگی در وبلاگ ها و تارنماهای چین به راه افتاده و به شدت از این اقدام ابراز تنفر شده است . ”
برخی از کاربران نوشته اند که ظاهرا بسیاری از تولید کنندگان چینی به هیچ وجه آشنایی با مفاهیم نژاد پرستانه ندارند و بی توجه به عواقب این اقدامات دست به چنین تبلیغاتی می زنند .
این روزنامه می نویسد : ” از دیدگاه بسیاری ، چنین تولیدکنندگانی باعث می شوند تا مردم جهان نسبت به چین نگرش دیگری داشته باشند و این کشور را به نژاد پرستی متهم کنند . ”
گفتنی است ، بنا به گفته برخی از افراد این تبلیغ برگرفته از تبلیغات مشابهی است که در ایتالیا منتشر شده است اما حتی مضامین آنها نیز تا این حد نژاد پرستانه نبوده است .
روزنامه هنگ کنگی نوشته است که بسیاری در چین درباره این مفاهیم بی توجهی نشان می دهند و مردم چین می گویند که از این قبیل اتفاقات نژادپرستانه در چین زیاد رخ می دهد .

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.