شهر مقدس مشهد

وزیر راه و شهرسازی بر لزوم اطلاع‌رسانی و افزایش تبلیغات درباره اهمیت اهتمام ویژه به ارتقای مشهد تا ۱۵ ماه آینده که به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ معرفی می‌شود، تأکید کرد .
به گزارش خبرگذاری رصد رسانه ، وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در نشست «ستاد ملی عمرانی آماده‌سازی مشهد ۲۰۱۷ ؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام» گفت : قرار است مشهد از نهم دی ۹۵ تا نهم دی ۹۶ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شود که اتفاق مهمی برای این کلانشهر، خراسان رضوی ، کشور و جهان اسلام است .
آخوندی افزود : اگر تا آن زمان مشکلات بین‌المللی ایران برطرف شود ، باید از این فرصت نهایت بهره‌مندی را ببریم و اقدامات فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی مورد نیاز انجام و فعالیت‌های حوزه راه و شهرسازی نیز با سرعت بیشتری پیگیری شود.
وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اهمیت ارتقای کیفیت کلانشهر مشهد از جهت کالبدی و روابط درون شهری و همچنین از جهت ارتقای سیستم حمل و نقل و ارتباطات ‌اظهار داشت : باید بررسی کرد که از نظر ایجاد تغییرات مثبت در حوزه ارتباطات جاده‌ای ، ریلی ، هوایی ، شهرسازی ، خدمات درون‌شهری ، میراث معنوی و فرهنگی و حوزه ساخت و ساز چه اقداماتی می‌توان انجام داد.
وی با اشاره به لزوم بسترسازی برای برقراری ارتباطات میان مشهد و سایر شهرهای معنوی و پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ گفت : همه این اهداف با طراحی «برنامه عمل» ویژه‌ای که به عنوان دستور کار وزارت راه و شهرسازی و ستاد ملی عمرانی مشهد ۲۰۱۷ قرار گیرد ، دست‌یافتنی است.
آخوندی گفت: نمی‌خواهم ادعا کنم که می‌توانیم تا آن سال مولفه‌های اصلی مفهوم ایران‌شهر را در معماری و شهرسازی مشهد پیاده‌سازی کنیم؛ اما با این حال می‌توان در ۱۵ ماه باقیمانده به برخی از این مولفه ها نزدیک شد.
وی افزود : ممکن است شدنی نباشد؛ اما تمایل دارم به آن سمت برویم و ایران‌شهر را با مفهوم «توس» در بحث «مشهد ۲۰۱۷» پیوند بزنیم.
وی با تأکید بر اینکه مشهد به عنوان پایتخت خراسان بزرگ در دوره‌های تاریخ اسلام شناخته می‌شد و در خود تمدن دارد، اظهار داشت : باید دید آیا می‌توان یک بازخوانی جدید از تمدن خراسان بزرگ ارائه کرد یا خیر؟ نمایاندن مشهد به عنوان نماد «ایران اسلامی» و «ایران‌شهر» به صورت همزمان در ۲۰۱۷ موضوع مهمی است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به لحاظ شدن موضوع «توس» در فرمایشات امام رضا (ع) که نشان‌دهنده دربرگیری مفهوم مذهبی در موضوع «توس» به عنوان یک تمدن است ، گفت: اهتمام به این موضوع های فرهنگی اهمیت زیادی دارد؛ اما تلاش برای تغییر چهره ، رویه و پوسته شهر ، مانند فرودگاه ، راه‌آهن ، جاده‌ها و آزادراه‌های دسترسی و نیز ساماندهی شهر مشهد ، همچنین ساماندهی رودخانه این شهر که به یک زباله‌دانی بزرگ تبدیل شده است اهمیت بسیار زیادی دارد.
آخوندی با تقسیم وظایف میان مشاوران و معاونان خود افزود : چند راهگذر تاریخی ـ معنوی ـ فیزیکی را برای مشهد و نیز خراسان به عنوان مفهوم گسترده‌تر پایتخت فرهنگی جهان اسلام در ۲۰۱۷ایجاد خواهیم کرد .

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.