تبلیغات نامحسوس یا پنهان

تبلیغات نامحسوس شیوه ای تبلیغاتی ست که از طریق آن شرکت ها به ترویج کالاهای خود از طرق غیر سنتی می پردازند،تبلیغات نامحسوس غالباً متعاقب توافق نامه ای میان تولید کننده و شرکت رسانه ای به جریان می افتد که از طریق آن شرکت مذکور از مزایای اقتصادی خاصی بهره مند خواهد شد. تولید کننده معمولاً هزینه ای را پرداخت می کند تا شرکت رسانه ای محصول را در یک فیلم و یا برنامۀ تلویزیونی به نمایش درآورد.

مفهوم تبلیغات نامحسوس

تبلیغات پنهان یا نامحسوس یا به نوعی درون ­فیلمی، نوعی از فرایندهای تبلیغاتی هستند که در آن تبلیغات مربوط به برندها در متن رسانه­ های مختلف نظیر تلویزیون، سینما، بازی­های رایانه ­ای، روزنامه ­ها و مجلات گنجانیده می­شوند، در برخی موارد از شعر، موسیقی، کتاب و عکس نیز در تبلیغات پنهان استفاده شده است. به عبارتی دیگر، از تبلیغات پنهان در جاهایی استفاده می ­شود که قاعدتا نباید در آن تبلیغاتی صورت گیرد. در این شیوه، سعی می­شود از محرک‌های تبلیغاتی مخفی و غیرقابل شناسایی به منظور افزایش مطلوبیت یک کالا یا برند استفاده شود.

اگر می ­خواهید فوری به نتیجه­ ی دلخواه و خوشایندی برسید، تبلیغات غیرمستقیم برای شما مناسب نخواهد بود. زمان پخش تبلیغات شما و دیده شدن محصولاتتان در نمایش ­های تلویزیونی می ­تواند یک ماه در سال باشد، که بستگی به برنامه زمانبندی تولیدات شما دارد. هرچند، تبلیغات نامحسوس توسط میلیون ها نفر دیده شود. بنابراین در انتخاب این روش تبلیغاتی تمام جوانب را بسنجید و در صورتی آن را به کار ببرید که متناسب با استراتژی بازاریابی کسب و کارتان باشد.

تبلیغات درون فیلمیتبلیغات نامحسوس در واقع به معرفی یک محصول در صحنه ای از یک فیلم، مجموعه تلویزیونی، عکس و غیره اشاره دارد. چنانچه موارد لازم در طراحی این نوع تبلیغات اعمال شود و رضایت مخاطب را در بر داشته باشد، برند معرفی شده تاثیر مثبتی بر ذهن مخاطب خواهد گذاشت و با موفقیت آن فیلم، اثربخشی آن نیز بیشتر خواهد شد.  از این رو مالکین برندهای مطرح دنیا با آگاهی لازم از این نوع تبلیغات، بر استفاده روز­افزون آن تاکید دارند. امروزه، تبلیغات پنهان و نامحسوس در صنعت سینمای مدرن به ویژه سینمای هالیوود جایگاه ویژه­ای یافته و بیشتر تولیدکنندگان بزرگ به دقت اخبار سینمای هالیوود را دنبال می کنند و با آگاهی از پیش­بینی فروش فیلم­ های در دست ساخت، به تبلیغ محصول خود در لابه­ لای صحنه­ های جذاب و مورد توجه مخاطبان دست می­زنند و از این طریق با رقبای سرسخت خود به رقابت می پردازند. به طور مثال از گوشی­های همراه نوکیا به کرات در فیلم های سینمایی «فرشتگان چارلی» و «ماتریکس» استفاده شد که در آن زمان با فروش این محصول همراه بود.

کاربرد تبلیغات نامحسوس در سینما و تلویزیون

می­توان عدم وجود انگیزش کافی در مخاطبین برای پیگیری تبلیغات مستقیم را دلیل تغییر رویکرد طراحان تبلیغاتی شرکت­ های بزرگ عنوان نمود، از این رو، به منظور کاهش حس دلزدگی در مخاطبین تلاش­ های زیادی صورت می­گیرد تا برندها نمود کلامی در فیلم ­ها نداشته و بیشتر نمود بصری داشته باشند. برای مثال استفاده یک هنرپیشه از یک تلفن همراه، پوشیدن لباسی با یک برند ویژه، نمایش لوگوی لپ ­تاپ، ارائه تصویری بسته از اتومبیل، نمایش برچسب نوشیدنی­ ها و غیره را می­توان از کاربردهای بدیهی تبلیغات پنهان در تلویزیون و سینما نام برد.
تبلیغات نامحسوس در سینما و تلویزیوندر بسیاری از موارد، در استفاده از تبلیغات پنهان از رویکردهای پیچیده ­تری استفاده می ­شود. اشاره متوالی به یک برند یا شرکت خاص در طی ساعات پخش خبر و یا ارائه گزارش­ های متوالی در ارتباط با آن را می­توان از نمونه­ های پیچیده در تبلیغات پنهان نام برد. ارائه گزارش­ های متعدد از فعالیت شرکت بلک ­واتر در طی دروان اشغال عراق توسط شبکه­ های خبری فاکس­نیوز و سی­ان­ان، بیش از آنکه جنبه خبری داشته باشد، دارای ماهیتی تبلیغاتی است.

تاثیرگذاری استفاده از تبلیغات پنهان تا آنجا پیش رفته است که حتی دولت مردان مطرح دنیا نیز مورد استفاده ابزاری قرار می­گیرند. برای نمونه می­توان به استفاده ممتد تونی بلر نخست­وزیر اسبق انگلستان از کت و شلوارهای محصول شرکت پاول اسمیت در طول دوران نخست ­وزیری وی اشاره نمود.

مزایای تبلیغات پنهان

 • در اختیار داشتن گروهی از بییندگان مشتاق که قصد دیدن سریال یا فیلم مورد علاقه خود را دارند.
 • در مقایسه با تبلیغات آشکار، هزینه بسیار کمتری دارند.
 •  در صورت موفقیت فیلم یا سریال، مخاطبین بیشتری برای تبلیغات پنهان فراهم فراهم می­شود.
 •  کالای مربوط به برند مورد نظر با فیلم تلفیق شده و به نوعی با سبک زندگی مخاطبین عجین می­شود.
 •  امکان فیلتر کردن تبلیغات پنهان وجود ندارد. در مقابل در تبلیغات آشکار و مستقیم تلویزیونی، این امکان برای مخاطبین وجود دارد که شبکه تلویزیون را عوض نمایند.
 • با وجود زمان بسیار اندکی که می­توان در یک فیلم یا سریال تلویزیونی به تبلیغات پنهان اختصاص داد، این نوع تبلیغات اثرات آنی و تاثیرگذاری دارند.
 •  افزایش تمایل مخاطبین به خرید محصول مورد نظر از طریق ایجاد حس همزاد پنداری با قهرمان داستان.
 • عدم نیاز به قطع جریان فیلم و عدم نارضایتی بینندگان تلویزیونی.
 • صحه گذاشتن افراد نامدار بر محصول یا برند مورد نظر.
 • میزان ماندگاری تبلیغات با ماندگاری فیلم پیوند می­خورد.

معایب تبلیغات پنهان

 •  از لحاظ روان­شناسی، ممکن است بییندگان احساس کنند که تحت محاصره تبلیغات قرار دارند.
 •  بسیاری از بینندگان ممکن است متوجه تبلیغ مندرج در فیلم نشوند.
 • زمان بسیاراندکی به تبلیغات پنهان در هرفیلم اختصاص می­ یابد.
 • موفقیت تبلیغ تاحدود زیادی به کارگردان و بازیگران فیلم وابسته است.

تبلیغات پنهان در برنامه ­های خبری

تبلیغات نامحسوس در سینما و تلویزیوناین شیوه در مقایسه با سایر روش­های تبلیغات پنهان، روشی جدیدتر به شمار می­رود. ارائه خبرهای متعدد از یک شرکت و محصولات مختلف آن روشی مرسوم در این شیوه به­شمار می­رود. فعالیت­های خیرخواهانه یک شرکت تولیدکننده خاص نیز در ارتباط مستقیم با تبلیغات پنهان در برنامه­های خبری است. در برخی موارد قرار دادن فنجان­های با علامت تجاری یک شرکت یا برند در روی میز گویندگان خبر نیز در این راستا صورت می­گیرد. برای مثال در برنامه­های خبری شبکه فکس نیوز از فنجان­های منقش به لوگوی کوکاکولا در روی میز گویندگان به وفور استفاده می­شود.

تبلیغات پنهان در کتاب و بازی­ های رایانه­ ای

تبلیغات نامحسوس بازی های رایانه ایاستفاده از تبلیغات پنهان و نامحسوس تنها محدود به تلویزیون و سینما نیست، بلکه موارد متعددی از تبلیغات پنهان را می­توان در کتاب، بازی­های رایانه­ ای، روزنامه ­ها و موسیقی جستجو نمود. تبلیغات پنهان در کتاب ­ها بیشتر مورد توجه برندهای مشهور دنیا در زمینه جواهرآلات بوده است. در این راستا، نویسندگان مشهور به خصوص رمان­ نویسان در خدمت تبلیغات نامحسوس قرار می­گیرند. در این شیوه، از آنان خواسته می­شود در متن رمان خود با شیوه­ای زیرکانه از جواهراتی با برند مشخص نام برده و به طور غیرمستقیم و البته هنرمندانه، ظرافت و زیبایی آنها برجسته شود. برای مثال، در بسیاری از رمان­ های منتشر شده در انگلستان می­توان ردپای شرکت مشهور جواهرسازی بولگاری را یافت. این شرکت در استفاده از کتاب به عنوان وسیله ه­ای برای تبلیغات نامحسوس پا را فراتر نهاده و به رمان­های سفارشی روی آورده است.

تبلیغات پنهان در شعر و موسیقی

Poetry and music product placementامروزه تبلیغات پنهان دارای ابعاد پیچیده­ تری در مقایسه با گذشته شده است. پس از استفاده از تلویزیون، سینما، کتاب، مجلات و بازی ­های رایانه ه­ای، شرکت ­های مشهور دنیا شعر و موسیقی را نیز به ابزاری برای تبلیغات کالاهای برند­دار خود بدل کرده­اند. دامنه نفوذ این شرکت­ها تا بدان جا پیش رفته است که برخی از این شرکت ­ها مستقیما به تاسیس مراکز ساخت موسیقی و استفاده از خواننده­ های مشهور پرداخته ­اند. شرکت­ های تولید کننده مواد غذایی به خصوص تنقلات مربوط به کودکان با قرار دادن نام محصول و یا برند خود در متون شعرها و سرودها، و استقبال کودکان از این شعرها و ترانه، آنها را هدف فعالیت­ های بازاریابی و تبلیغاتی خود قرار داده­ اند.

موارد استفاده تبلیغات نامحسوس

 • در این حالت لوگوی یک کالا و یا خود کالا در نمایی از یک فیلم، شوی تلویزیونی یا یک برنامه خبری نشان داده می­شود.
 • در این شیوه، قهرمان داستان، مجری تلویزیونی یا گوینده خبر به طور مستقیم یا غیر مستقیم از یک محصول، شرکت یا یک برند در نام می­ برد.
 • در این حالت که بیشتر از سایر موارد مرسوم است، استفاده بازیگران فیلم از یک محصول برای مثال، عینک آفتابی، رایانه، تلفن همراه و یا اتومبیل استفاده میشود، به نظر می­رسد این حالت به دلیل ایجاد حس اعتماد نسبت به محصول در مقایسه با سایر روش ­های تبیغات پنهان دارای اثربخشی بیشتری باشد.

تأثیر تبلیغات نامحسوس بر مشتری

حضور همیشگی تبلیغات حاکی از نیاز تبلیغ‌کنندگان به ترغیب و آگاه کردن مشتریان احتمالی از کالای آنهاست، مشتریانی که به طور گسترده‌ای پراکنده شده‌اند و تماس شخصی با آنان عملی نیست. تبلیغات پنهان به جای ارائه اطلاعات به مخاطب، می کوشد با احساسات او بازی کند و او را اغوا نماید که به این کالاها نیاز دارد. بسیاری از شرکت ها می کوشند با فروش کالاهای خود این باور را در مشتریان ایجاد کنند که آنها با خرید این کالاهای خاص به طبقه اجتماعی منحصر به فردی قدم گذاشته اند. کمپانی بی ام و از مردم مرفه می­خواهد به خانواده بی ام و (دارها) بپیوندند. برای خلق ایدئولوژی مصرف شرکت­های تبلیغاتی دست به تحقیقات گسترده درباره باورها و سبک زندگی مردم جوامع مختلف به تحقیق زده اند و حتی مرز رویکردهای طبقات مختلف را به زندگی بررسی کرده­ اند. این گونه است که هر شهروند با مصرف یک کالای خاص به طبقه­ های از جامعه می ­پیوندد و برای خود شخصیت تازه­ ای می­سازد. حال اگر این طبقه، بازیگران مشهور سینما باشند، تاثیرگذاری بسیار بیشتری خواهد داشت.

 

، ،

1 دیدگاه برای نوشته: تبلیغات پنهان یا نامحسوس چیست ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.