تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغات کلیکی یا PPC یک مدل تبلیغات اینترنتی هست که هزینه اش بر اساس تعداد کلیک ها محاسبه میشه خیلی ها در نگاه اول تبلیغات کلیکی رو بسیار موثر میدونن و فکر میکنن که تبلیغات کلیکی بهترین و بهینه ترین راه حل برای تخصیص بودجه تبلیغاتی کسب و کارشونه من در این پست می خوام همه ابعاد تبلیغات کلیکی رو بررسی کنم و به مسائل مهمی بپردازم که ممکنه آزانس های تبلیغات اینترنتی بهتون نگن اگر قصد دارید در اینترنت تبلیغات کنید حتما این مطلب رو تا آخر و با دقت بخونید.

تبلیغات کلیکی چیست؟ Pay Per Click

تبلیغات کلیکی چیست؟تبلیغات کلیکی یا PPC مخفف Pay Per Click به معنی « پرداخت در ازای کلیک » به یک مدل تبلیغات اینترنتی گفته میشه که هزینه تبلیغات بر اساس قیمت هر کلیک محاسبه می شود به تبلیغات کلیکی CPC یا Cost Per Click هم گفته میشود برای هر کلیک مبلغی تعیین میشود هزینه تبلیغات کلیکی مساوی قیمت هر کلیک به اضافه تعداد کلیک درخواستی. مجری تبلیغات کلیکی یا موتور های جستجو هستند و یا خود صاحبان سایت ها، اما در سطح بین المللی اغلب شرکت ها موتور های جستجو مثل گوگل و بینگ رو ترجیح میدهند و تمایلی ندارند که به خود سایت ها به طور مستقیم سفارش تبلیغات کلیکی بدهند مگر اینکه آن سایت به لحاظ محتوا خیلی قوی باشد.

روش های اجرای تبلیغات کلیکی یا PPC

بر خلاف تصور مردم، تبلیغات کلیکی خودش به تنهایی یک علم بسیار پیچیده است و فقط باید یک برنامه نویس باشید تا این پیچیدگی رو درک کنید، پیش از اینکه بخواهیم درباره مزایا و معایب تبلیغات کلیکی توضیحی بدهیم لازم است با روش های اجرای تبلیغاتی کلیکی آشنا بشوید.

تبلیغات بر اساس نرخ ثابت یا Flat Rate PPC

تبلیغات کلیکی چیست؟روش تبلیغات بر اساس نرخ ثابت یا Flat Rate PPC به این صورت کار می کند که نمایش دهنده آگهی ( وب سایت ها ) یک نرخ مشخصی رو برای هر کلیک تعیین می کنند و بر اساس اون قیمت هزینه تبلیغات کلیکی محاسبه می شود. روش قیمت گذاری با میزان درخواست کلید واژه مورد نظر ارتباط مستقیم دارد؛ یعنی هر چقدر درخواست آن کلید واژه از طرف آگهی دهنده ها بیشتر باشد قیمت اون کلید واژه هم بیشتر می شود.
یکی دیگر از فاکتور های قیمت گذاری در روش نرخ ثابت Flat rate PPC کیفیت مطالب آن سایت و کیفیت مطالب با میزان بار ارزش بودن بازدید اون سایت ارتباط مستقیم دارد . اگر وب سایت درباره یه موضوع تخصصی بنویسد، مخاطبان اون سایت انسان های با ارزش تری هستند بنابراین قیمت تبلیغات کلیکی در اون سایت بیشتر است.
مثلا قیمت یک کلیک در یک سایت تخصصی خیلی بیشتر از یک سایت تفریحی است، به دلیل اینکه در سایت تخصصی، افراد متخصص رفت و آمد می کنند اما در یک سایت تفریحی عموما افرادی حضور دارند که برای شرکت ها و فروشگاه ها خیلی مفید نیستند روش تبلیغات کلیکی بر اساس نرخ ثابت Flat Rate PPC ایراد های زیادی دارد و به دلیل اینکه این روش دارد کم کم از دور خارج می شود.

تبلیغات کلیکی بر اساس مناقصه یا Bid-based PPC

تبلیغات کلیکی چیست؟در حال حاضر بهترین روش تبلیغات کلیکی روش مناقصه ای یا Bid-based PPC هست که شرکت های بزرگی مثل گوگل و مایکروسافت ازش استفاده می کنند. در روش تبلیغات کلیکی مناقصه ای Bid-based PPC بر خلاف روش Flat rate قیمت ککلیک مبلغ ثابتی نیست بلکه بر اساس مناقصه کلید واژه هاست. در این روش آگهی دهنده ها قیمت کلیک روی آگهی را خودشون تعیین می کنند و هرچقدر این قیمت بالاتر باشه شانس دیده شدن شان هم بیشتراست. فرض کنید ۲۰ آگهی دهنده می خواهند روی کلید واژه « قیمت لپ تاپ » کار کنند و هر کدام از این آگهی دهنده ها بودجه روزانه شان رو ۱۰۰ هزار تومن تنظیم کنند. جایگاه های تبلیغاتی محدوده و همه این آگهی دهنده ها نمی توانند هم زمان دیده بشنوند.

حالا برای اینکه تعداد دفعات دیده شدن آگهی ها به طور عادلانه محاسبه بشود هر چقدر که میزان bid آگهی بیشتر باشد، شانس بیشتری هم برای دیده شدن دارد مثلا اگر یک آگهی دهنده به ازای هر کلیک مبلغ ۵۰۰ تومن تنظیم کند و بقیه آگهی دهنده ها ۱۰۰ یا ۲۰۰ تومن تنظیم کرده باشند ، آنوقت آن آگهی دهنده ای که ۵۰۰ داده در همه موارد دیده میشود مگر اینکه بودجه ی روزانه اش تموم شده باشد البته برای اینکه این سیستم باز هم عادلانه تر عمل کند ، آگهی ها بر اساس موقعیت مکانی و موقعیت زمانی هم فیلتر می شوند.

مزایای تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی روی کاغذ ایده ی بسیار خوبی است چون بودجه شما کاملا بر اساس بازخورد تبلیغات تان خرج میشود. یعنی تا زمانی که روی آگهی تون کلیک نشده پولی از حساب تون کم نمی شود معمولا شرکت های بزرگی که سرویس تبلیغات کلیکی ارائه می دهند امکانات زیادی برای مدیریت آگهی در اختیارتان می گذارند که با این امکانات می توانید آمار دقیقی از بازخورد آگهی ها به دست بیاورید و رفتار مشتری ها رو نسبت به کالا یا خدمات و روش های تبلیغاتی خودتون بسنجید.

معایب تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی چیست؟متاسفانه تبلیغات کلیکی دو تا عیب بسیار بزرگ دارد که خیلی ها اصلا بهش توجه نمی کنند :
هزینه تبلیغات کلیکی نسبت به سایر مدل ها بیشتر است، الان بهترین سیستم های تبلیغاتی دنیا از جمله سیستم تبلیغات گوگل ادوردز Google Adwords و همینطور سیستم تبلیغات مایکروسافت BingAds به صورت مناقصه ای Bid-based کار می کنند اگر شما برای هزینه تبلیغات کلیکی قدرت مالی ندارید پس قطعا بازنده اید . شما برای رقابت با بقیه باید قیمت هر کلیک رو بالاتر ببرید تا بتونید بیشتر دیده بشوید یادتان نرود شما در سیستم تبلیغات کلیکی به کلیک پول میدهید نه مشتری . به عبارت دیگه کلیک یعنی بازدید، نه مشتری، اگر تو یه وب سایت مرتبط با محصولات و خدمات تان به طور تمام وقت دیده بشوید خیلی بهتر از اینه که برید تو یه سیستم تبلیغاتی و به کلیک پول بدهید فراموش نکنید که بخش مهمی از تبلیغات دیده شدن است وقتی انسان یه چیزی رو زیاد می بیند به طور اتومات تو حافظه اش ثبت می شود.

کلیک های جعلی بودجه شما رو نابود می کنند

مهم ترین و بزرگ ترین ایراد تبلیغات کلیکی این است که شما نمی توانید بفهمید که واقعا این کلیک ها توسط انسان انجام شده یا نه! این مسئله خیلی مسئله مهمی است که خیلیا اصلا بهش فکر نمی کنند . آژانس تبلیغاتی به شما می گوید می توانید در پنل تون لیست کامل کلیک های جعلی و کلیک های واقعی رو ببینید؛ اما آیا شما برنامه نویس هستید ؟ آیا شما به متد های هک آشنایی دارید ؟ آیا شما متخصص شناسایی کلیک های جعلی یا Fraudulent Clicks هستید ؟ شما به عنوان مشتری نه می توانید ثابت کنید که آژانس داره به شما کلک میزند و نه می توانید بدون سند و مدرک حرفش رو بپذیرید.
تبلیغات کلیکی چیست؟آژانس های تبلیغات کلیکی با چند تا ( یا چند هزار تا ) وب سایت قرارداد می بندند وب سایت ها تبلیغات رو نمایش میدهند و به ازای هر کلیک روی آن تبلیغات یه مبلغی رو به حساب صاحب سایت ها واریز می کنند. مثلا آژانس تبلیغاتی با آگهی دهنده قراردادی می بندد که به ازای هرکلیک ۱۰۰ تومان از آگهی دهنده می گیرد و ۵۰ تومان از این ۱۰۰ تومان رو به صاحبان سایت ها میدهد.
طبیعی که این صاحبان این سایت ها برای افزایش درآمدشان ممکن است هر فکری به سرشان بزند و هزار تا کلک بزنند تا تعداد کلیک هایشان بیشتر باشد حالا آژانس می تواند از آب گل آلود ماهی های بزرگی بگیرد. در پنل نمایش دهندگان آگهی ها (صاحبان سایت ها) تعداد کلیک ها رو کمتر نشون بدهد و در پنل آگهی دهنده ها تعداد کلیک ها رو بیشتر نمایش دهد( مثلا کلیک های جعلی رو هم حساب کند ) مثلا اگر واقعا ۱۰۰۰ تا کلیک اتفاق افتاده ، تو پنل نمایش دهنده آگهی بزند ۴۰۰ تا و در پنل آگهی دهنده بزند ۹۸۰ تا مگه شما می دانید که دقت این نرم افزار چقدراست ؟ شما که از الگوریتم این برنامه اطلاعی ندارید پس چطور میخواهید بفهمید که آیا این نرم افزار دارد درست کار می کند یا نه ؟

تبلیغات کلیکی خوب یا بد؟

تبلیغات کلیکی به هیچ وجه مدل تبلیغاتی مناسبی نیست چون احتمال خطا زیاد است و بدتر اینکه راه اثباتش برای همه ساده نیست، برای اثبات جرم باید خرج کنید باید به برنامه نویس حرفه ای پول بدهید که تست های حرفه ای بگیرد از طرفی حالا فرض کنیم که همه چیز نرم افزار کلیک شمار کاملا اصولی و علمی و درست کار می کند و کلکی در کار نیست؛ حتی در این شرایط هم تبلیغات کلیکی به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
تبلیغات کلیکی چیست؟در حالی که این متد تبلیغاتی نسبتاً ساده به نظر می رسد، اما در واقع یکی از بزرگترین ترس های مبتدیان( البته با داشتن دلایل منطقی) در امر تبلیغات می باشد. پس اگر شما دقیقاً نمی دانید که در حال انجام چه کاری هستید، بنابراین به سرعت تمامی بودجه تبلیغاتی خود را از دست خواهید داد. از سوی دیگر اگر از این روش به درستی استفاده شود پاداش آن برای وب سایت شما می تواند بسیار بزرگ باشد. این موضوع بسیار مهم است که تنظیمات وب سایت شما درست بعد از سعی و تلاش شما جهت تبلیغات و حتی قبل از در نظر گرفتن تبلیغات کلیکی چگونه بوده است.

چون مشکل بیزینس شما ویزیت و کلیک نیست بلکه تاثیر گذاری است شما تبلیغ می کنید که مردم با شما، محصولات و خدمات تون آشنا بشوند به جای اینکه وب سایت شرکت تان رو به یک انباری کلیک تبدیل کنید بهتراست با فکر و تدبیر کاربران مفید و مستعد خرید رو جذب کنید. قطعا اگر این پول رو در چند وب سایت مناسب هزینه کنید نتیجه بهتری میگیرید . چون اینجوری کاربران زیادی آگهی شما رو می بینند اگر مکان تبلیغات تان رو درست انتخاب کنید ، شک نکنید که نتیجه مطلوبی هم می گیرید .
همانند بسیاری از چیزهای دیگر، شما در ابتدای امر باید خودتان آموزش ببینید احتمالا تا به حال به این نتیجه رسیده اید که اگر تمایل به انجام تبلیغات موفقیت آمیز دارید، تبلیغات کلیکی نیاز به مطالعه و بررسی جدی داشته و همچنین نیاز به صبر و تحمل زیادی دارد همانطور که هر کار دیگری نیاز به بررسی و آزمایش دارد.
بله، تبلیغات کلیکی شاه راه اصلی فروش محصولات و یا خدمات در اینترنت بوده و باید در کمپین تبلیغاتی خود از این روش استفاده نمایید فقط قبل از شروع از اینکه چه کاری می خواهید انجام دهید مطمئن شوید و بدانید که بازی با چه کسی و چه چیزی را آغاز نموده اید.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.