مجلس شورای اسلامی

شرایط جرایم تبلیغاتی برای محصولات آسیب رسان سلامت و غیر‌ مجاز دارویی و آرایشی در رسانه‌ها تعیین شد .
به گزارش مجله رصد رسانه ، نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی ، درجریان بررسی طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیر‌مجاز و آسیب رسان به سلامت در رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی و بین‌المللی و فضاهای مجازی با ماده یک طرح مذکور که در رابطه با تعیین جرایم است با ۱۱۵ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف ، ۵ رأی ممتنع از ۲۱۲ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند .
گفتنی است در ماده یک طرح مذکور آمده است : ارائه هر گونه اطلاعات نادرست و تبلیغات خلاف واقع به هر طریق از جمله رسانه‌های داخلی و خارجی یا فضای مجازی درباره آثار مصرف مواد و فرآورده‌های دارویی ، خوراکی ، آشامیدنی ، آرایشی ، گیاهی ، طبیعی ، مکمل و همچنین تجهیزات و ملزومات پزشکی و دندان‌پزشکی و آزمایشی و هرگونه خدمات سلامت ممنوع است و مرتکب به حبس یا جزای نقدی درجه شش و محرومیت از فعالیت شغلی و اجتماعی مرتبط برای دو تا پنج سال محکوم می‌شود .
همچنین در این ماده آمده است ، در صورتی که به مصرف‌کننده خسارتی وارد شود علاوه بر جبران آن ، معادل دو تا پنج برابر خسارت وارده به‌عنوان جزای نقدی به مجازات مذکور اضافه می شود .
تبصره – انتشار تبلیغات موضوع این قانون از سوی رسانه‌های جمعی موجب محکومیت مدیر مسئول در رسانه‌های چاپی یا عناوین مشابه در سایر رسانه‌ها به مجازات مندرج در این قانون است .
نمایندگان مردم در خانه ملت، سازمان غذا و دارو را موظف به برچسب‌گذاری فرآورده‌های دارویی، خوراکی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی کردند .
همچنین در ماده ۲ این طرح آمده است : سازمان غذا و دارو موظف است نسبت به برچسب‌گذاری مواد و فرآورده‌های محصولات موضوع این قانون از طریق بخش‌خصوصی صاحب صلاحیت که صلاحیت آنها را تعیین و اعلام می‌کند ، روی کلیه محصولات و فرآورده‌های دارویی ، خوراکی ، آشامیدنی ، آرایشی ، بهداشتی ، تجهیزات و ملزومات مصرفی و غیرمصرف پزشکی و دندان‌پزشکی و آزمایشگاهی در حدود امکانات شناسه‌های منحصر به فرد جهت کنترل و اصالت و پیگیری محصولات اقدام نماید .
تبصره ۱ – برچسب‌گذاری مواد و فرآورده‌های موضوع این قانون به تشخیص سازمان غذا و دارو باید به‌گونه‌ای تعیین شود که آثار سوء یا مفید احتمالی آن برای مصرف کنندگان قابل تمییز و تشخیص باشد .
تبصره ۲ – آیین نامه اجرایی این ماده شامل نحوه برچسب گذاری ، نحوه اخذ مجوز روش‌های معرفی و تبلیغات مواد و فرآورده‌ها و مواد موضوع این قانون و موارد منع آنها ظرف مدت سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان غذا و دارو تهیه می‌شود و به تصویب وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می‌رسد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.