دنیا را نارنجی کن

وقتی از خشونت نسبت به زنان حرف می‌زنیم، از یک واقعیت فراگیر حرف می‌زنیم که شکل‌های مختلف و گاه پیچیده‌ای دارد. شاید فکر می‌کنید خشونت علیه زنان یعنی فقط کتک زدن و خشونت فیزیکی خانگی است، از هر سه زن در جهان یک نفر با خشونت‌های فیزیکی یا جنسی و… مواجه می‌شود. روز جهانی رفع خشونت علیه زنان و دختران، یکی از جدی ترین انواع نقض حقوق بشر است که در مقابل آن بیش ترین درجه مدارا اعمال می شود.
علت نام‌گذاری ۲۵ نوامبر به عنوان روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، کشتن خواهران میرابال از مخالفان رافائل لئونیدس تروخیو دیکتاتور جمهوری دومینیک، که در سال ۱۹۶۰ از سوی مأموران امنیتی این کشور ماه‌ها مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتند، و سرانجام در ۲۵ نوامبر این سال به قتل رسیدند.
در همین راستا ۲۵ نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زنان به مدت ۱۶ روز برای به آگاهی‌رسانی درباره شکل‌های عجیب و پیچیده خشونت علیه زنان نامگذاری شده و تا روز حقوق بشر ۱۰ دسامبر ادامه خواهد داشت. هم زمان با فرا رسیدن روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، کمپین دنیا را نارنجی کن در بیش از ۷۰ کشور دنیا با ابتکار سازمان ملل برای مقابله با خشونت علیه زنان آغاز می شود.
کمپین دنیا نارنجی کن به مناسبت روز جهانی رفع خشونت علیه زنان انجام می گیرد بخشی از کمپین سازمان ملل با عنوان متحد برای پایان دادن به خشونت علیه زنان است. رنگ نارنجی در این حرکت به عنوان نمادی از آینده روشن و پرامید و به دور از هر گونه خشونت علیه زنان و دختران، به هماهنگی میان تلاش های مختلف کنونی کمک خواهد کرد.
کمپین دنیا را نارنجی کن امسال با تمرکز بر موضوع پیشگیری از خشونت علیه زنان و دختران در تطابق با اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ که شامل پایان بخشیدن به خشونت علیه زنان و دختران است انجام می گیرد.

حقایقی درباره خشونت علیه زنان

•  ۳۵ درصد زنان خشونت را به شکلی تجربه کرده‌اند در برخی مناطق جهان این رقم به ۷۰ درصد می‌رسد اغلب این خشونت ها از سوی خانواده و همسران آنها صورت گرفته است.
• ۲۳ درصد زنان از سوی شریک مرد یا زن خود مورد خشونت قرار گرفته‌اند.۳۴ درصد زنانی که دچار مشکلاتی در سلامت خود بوده‌اند از تجربه خشونت نسبت به خود خبر داده‌اند و کمتر از ۴۰ درصد زنانی که مورد خشونت قرار می‌گیرند، آن را گزارش می‌کنند اغلب زنان این موضوع را تنها با دوستان و خانواده خود در میان می‌گذارند و تنها ۱۰ درصد این گزارش‌ها به پلیس می‌رسد.
• زنانی که خشونت را تجریه کرده‌اند دو برابر زنان دیگر با احتمال سقط جنین و افسردگی مواجه هستند در بیشتر موارد، خشونت نسبت به زنان از سوی نزدیک‌ترین افراد خانواده اتفاق می‌افتد.
دنیا را نارنجی کن• ۴۳ درصد زنان در ۲۸ کشور اروپایی خشونت را تجربه کرده‌اند بر اساس برخی پژوهش‌ها، آمار تجربه خشونت و آزار جنسی در فضاهای عمومی ۹۲ درصد است.
• بیش از ۷۰۰ میلیون زن زنده در جهان وجود دارند که در کودکی ازدواج کرده‌اند ۱۲۰ میلیون دختر، معادل یک نفر از هر ۱۰ نفر، مجبور به ارتباط های جنسی شده‌اند یا به شیوه‌های دیگری از اعمال جنسی، تن داده‌اند.
• زنان نیمی از قربانیان قاچاق انسان در جهانند اگر آمار قاچاق دختربچه‌ها را هم به آن بیفزاییم این رقم به ۷۰ درصد می‌رسد از هر سه کودک قربانی قاچاق، دو کودک دختر هستند.
• در اتحادیه اروپا یک زن از میان هر ۱۰ زن، از ۱۵ سالگی تجربه خشونت سایبری را داشته است این آزارها شامل دریافت ایمیل‌های ناخواسته با مضامین جنسی، پیام‌های مزاحم و … است.

مشارکت ۷۰ کشور دنیا با کمپین دنیا را نارنجی کن

از سوی دیگر همزمان با فرا رسیدن روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، کمپین دنیا را نارنجی کن در بیش از ۷۰ کشور دنیا با ابتکار سازمان ملل برای مقابله با خشونت علیه زنان آغاز میشود. این پدیده را یکی از جدیترین انواع نقض حقوق بشر دانست که در مقابل آن بیشترین درجه مدارا اعمال می شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده دنیا را نارنجی کندر وبسایت سازمان ملل متحد امسال نیز همچون چند سال گذشته کمپین دنیا را نارنجی کن قرار است از روز ۲۵ نوامبر به مدت ۱۶ روز برای آگاهی رسانی درباره خشونت علیه زنان و نمایش عزم جدی در رفع آن انجام گیرد. قرار است در طول کمپین دنیا را نارنجی کن نقاطی مختلف دربیش از ۷۰ کشور دنیا نظیر آبشار نیاگارا، ساختمان شورای اروپا و دروازه هند و غیره با نور نارنجی تزئین شوند. در ایران نیز کمیسیون حقوق بشر کانون وکالی دادگستری مرکز به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان با برگزاری همایش به تحلیل ابعاد، علل و راهکارها پرداخت.

بی اعتنایی دولت ها علیه خشونت زنان

زنان فارغ از رنگ پوست و تحصیلات، مورد خشونت قرار می‌گیرند، هرچند ممکن است نوع خشونتی که هر زنی تجربه می‌کند با دیگری تفاوت داشته باشد، اما حتی تعلق داشتن به طبقه بالای اجتماعی زنان را از خشونت دور نگه نمی‌دارد. گرایش جنسی زنان، معلولیت یا تعلق آنها به اقلیت‌های قومی و مذهبی آنها را در معرض خشونت بیشتر قرار می‌دهد.خشونت علیه زنان هم علت و هم معلول نابرابری و تبعیض جنسیتی است که اکثر دولت ها به آن توجهی ندارند.
دنیا را نارنجی کنمتاسفانه پدیده تلخ خشونت علیه زنان به اشکال مختلف، موجب شده تا بخش مهمی از قابلیت های زنان که برای سازندگی و پویایی لازم دارند کمتر مورد استفاده جامعه قرار گیرد. معمولا خشونت علیه زنان در جامعه ابتدا توسط خانواده سپس توسط دولت ها ارتکاب پیدا می کند. همچنین رفتارهای خشونت آمیز مبتنی بر جنسیت در کشورها وجود دارد که بعضا از سوی دولت ها نادیده گرفته می شود البته مباحثی چون ساختار نابرابر قدرت بین زن و مرد در طول تاریخ نیز در رشد آمارهای فزاینده خشونت علیه زنان بی تاثیر نیست. ادامه خشونت علیه زنان یکی از روشن‌ترین نشانه‌های نبود توازن در جوامع مختلف است که دولت ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

گزارش نهاد زنان در سازمان ملل

نهاد زنان سازمان ملل معتقد است ادامه خشونت علیه زنان یکی از روشن ترین نشانه های نبود توازن در جوامع مختلف است و ما مصمم هستیم چنین وضعیتی را تغییر دهیم. امروزه در ۱۲۵ کشور دنیا قوانینی علیه آزار جنسی زنان و در ۱۱۹ کشور جهان قوانینی علیه خشونت خانگی وضع شده است و وجود دارد. ۵۲ کشور نیز درباره تجاوز زناشویی قانون تصویب کرده‌اند. با وجود این حتی اگر این قانون ها وجود داشته باشد، به معنای حفاظت زنان در برابر خشونت بر مبنای استاندارهای جهانی نیست.
دنیا را نارنجی کندر ادامه این نهاد بیان کرده است اکنون باید تمرکز بر پیشگیری از خشونت باشد و هرچند هیچ راه حل یگانه ای برای حل مشکلات پیچیده نیست، اما پیشگیری از خشونت و پایان بخشیدن به آن به معنی مقابله با ریشه‌ آن یعنی نابرابری جنسیتی است.
شواهد زیادی از طیف وسیعی از اقداماتی در دست است که می‌تواند خشونت را پیش از وقوعش متوقف کند. چنین رویکردی هسته‌ اولیه برنامه جدیدی را که از سوی نهاد زنان سازمان ملل و آژانس‌های این سازمان ایجاد شده، شکل می‌دهد.

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.