ddddddddd

یکی دیگر از کارهایی که می‌توان با انجام تبلیغات درست و به موقع انجام داد، ایجاد تقاضا برای کالای جدید است که البته تبلیغات در این موضوع از حساسیت بیشتری برخوردار است زیرا از سو می‌بایست مصرف‌کنندگان را با طرز کار و نوع مصرف کالا آشنا کرد و از سوی دیگر انگیزه لازم برای خرید کالا را در آنان به وجود آورد که در این زمینه باید انتخاب شبکه توزیع مناسب برای عرضه کالا در مورد کالاهای مصرفی، تهیه طرح تبلیغاتی فراگیر با توجه به گروه سنی و قشر مصرف‌کننده کالا، انتخاب وسایل و راهبردهای تبلیغاتی مناسب، توجه کرد. به انواع وسایل تبلیغاتی موثری برای انجام تبلیغات که شامل: و بروشور و کاتالوگ، نصب پوستر، مطبوعات که در آن باید به تعیین نشریه مناسب، انتخاب صفحه مناسب برای تبلیغ کالا، تهیه متن مناسب تبلیغاتی و همچنین تعیین روزهای انتشار آگهی و دفعات آن توجه شود. همچنین رادیو و تلویزیون و سینما نیز از موثرترین وسایل تبلیغاتی هستند با این تفاوت که هزینه‌های بسیار گزافی را در پی دارند.پس باید دریابید به ازای هر برنامۀ تبلیغات چه اندازه از سرمایه تان برمی گردد.

بازده سرمایه گذاری چیست؟

 برای درک آن نمونه ای میاورم. گیریم در دور و بر شما ۱۰۰ دنداپزشک کار می کنند و بناست که شما برای آنها بسته ای از نمونه ها رایگان نخ دندان تازۀ خود را بفرستید. با در شمار آوردن هزینۀ فرستادن، بسته بندی و مانند آن در می یابید که برای هر بسته باید ۳ دلار هزینه کنید پس باید تبلیغات شما دست کم به سود ۳۰۰ دلاری بیانجامد تا با هزینه کردنتان سربه سر شده و سود ۶۰۰ دلاری بدهد تا دوبرابر هزینه کردتان سود بدهد. با اوضاع جهانی پس رفت اقتصادی و زیان شبکه های رسانه ای سنتی در اینترنت مانند روزنامه ها، گاهنامه ها و شبکه های رادیو و تلویزیونی، اینترنت بهترین مکان برای خرید تبلیغات همیشگی با بهای اندک و چانه زنی فراوان است حتی برای خریداران خرده پا. نکتۀ کلیدی یافتن شبکه تبلیغات درخور شرکت و کارخانۀ شماست. در پایان روز تنها شمار مشتریانی که توانسته اید به درون فروشگاه بکشید مهم است نه چشمهایی که به تبلیغات شما دوخته شده است. از آنجا که هیچ شیوه و راهبرد تبلیغات همیشه پیروز نیست، چنانچه پیش از زمان تبلیغات سود و زیان خود را در شمارش آورید، دستاورد بهتری خواهید داشت و پول کمتری هدر خواهید داد. بازاریابی با ایمیل، تلویزیون و یا در کتاب اول به بازدۀ سرمایۀ بهتری می انجامد. میخاییل وِین اشتاین مدیر عامل اجرایی پرایمر سیستمز می گوید: «تبلیغات بنری، رسانه های چاپی و رسانه های اجتماعی برای شرکت های با نام ونشان بهتر است.»

راهنمایی کوتاهی برای یافتن راهبردهای تبلیغاتی مناسب در این مقاله گنجانده شده که شامل موارد زیر می باشد:

چاپ:

برعکس پیش بینی های تیره و تار مرگ روزنامه ها و پیشۀ روزنامه نگاری، هنوز هم چاپ تبلیغات روشی بسیار خوب می باشد. بسته به قالب بازاریابی و اندازۀ تبلیغات شما (چارک رویه، نیم رویه یا یک رویه) هزینۀ تبلیغات در روزنامه از پنج تا بیست و پنج دلار در هر هزار چاپ می شود. بهای میانگین تبلیغات درگاهنامه های ملی شش دلار در هر هزار چاپ است. (مبالغ تبلیغات در کشور ما به این اعداد نزدیک است ولی مطمئنا تفاوت هایی دارد)


رسانه های جمعی:


پیام هیچ رسانه ای به اندازۀ تلویزیون به مردم نمی رسد از همین رو تبلیغ کنندگان آن را بسیار می پسندند ولی اندازه گیری بازدۀ سرمایۀ آن بسیار دشوار است. شاید تلویزیون برای تبلیغات خودرو خوب باشد ولی برای بازاریابی شرکت کوچک شما
چندان درخور نمی باشد حتی اگر بتوانید هزینۀ بالای آن را بدهید. جِری شرشوسکی مدیرعامل اجرایی سایت راهبردهای مناسب تبلیفاتیGrandparents.com می گوید: «اگر تنها بیان آماری برایتان مهم است، تلویزیون بسیار خوب است ولی همین که بخواهید در گسترۀ کوچکتری کار کنید، دیگر بختی نخواهید داشت.» تبلیغات تلویزیونی برای دارندگان برخی بنگاه های بازرگانی بهتر است. مثلا پدیدآورندگان ابزارهای آشپزخانه یا دستگاه های بدنسازی که باید دیده شوند تا باور شوند. هم شبکه
های تلویزیونی کابلی و هم ماهواره ای پیام های بازرگانی پاسخ فوری ۳۰، ۶۰ و ۱۲۰ ثانیه ای را با بهای پایین تری به فروش می رسانند. اگر هدف تبلیغات شما همه مردم هستند، و زمان پخش آن در هنگام رفتن مردم به سر کار یا برگشت آنها از کار می باشد، هیچ چیز به کارایی رادیو نیست. هزینه آن هم پایین تر است. برنامه های تبلیغات در رادیو تنها برنامه های از پیش آماده شده نیست بلکه معرفی زنده شرکت شما و هم آوردهای رادیویی را هم در آن جای دارد که بدین گونه شما می توانید کارایی و بازدۀ تبلیغات خود را بسنجید.

سیاهه ی راهنما:

هرچند تبلیغات در کتاب اول روش کهنه ای به چشم می آید ولی برای کارهایی مانند لوله کشی، برق کشی، قفل سازی و یا دیگر فن دانان و تعمیرکنندگان فوری بسیار خوب است. زمانی که لوله ای می ترکد، یا چاه آبریزگاهی پر شده و از سر می رود و یا کسی ساعت ۲ پس از نیمه شب بدون کلید پشت در می ماند، شما می خواهید نخستین کسی باشید که به او زنگ زده می شود حتی اگر کسی به یاد نیاورد که نام شرکت شما لوله کشی آآآ آب آسیا باشد. ولی امروزه تبلیغات در کتاب اول تنها چاپ شماره تلفن شما با حرف توپر نیست. امروزه بسیاری از مشتریان و فروشندگان از اینترنت برای یافتن شرکت های خدماتی بهره می برند. بازرگانان می توانند با افزودن پرونده ه ای دیداری و ویدئو به آگهی خود در کتاب اول اینترنتی آن را بهتر سازند.

تبلیغات در فضای آزاد:

تبلیغات در فضای باز مانند نرده ها و بیلبوردها، نیمکت اتوبوس ها، زیرگذرها، قطارها، فرودگاه ها و حتی بالابرها. نمی توان اندازۀ بازدۀ سرمایه برای تبلیغات در چنین جای هایی را سنجید ولی برای دندان پزشکان، وکیلان، پزشکان ویژه دان درمان پا و آموزشگاه های بازرگانی که همگی مشتریان گرفتاری دارند، بسیار خوب است. راهی بهتر از این برای رسیدن به مشتری گرفتار نیست. پس برای مهمان سراهای کوچک که توان هم آوردی با هیلتون یا مریوت را ندارند، بهترین گزینه است تا برای راهیان خسته از راه این چنین بنویسند: «رختخوابی گرم و نرم به همراه ناشتایی، خروجی شماره ۱۶».


اینترنت:


بنا بر پژوهش E-markets امسال برای تبلیغات در اینترنت ۵/۲۴ میلیون دلار هزینه شده است. نزدیک به ۵/۴ درصد تبلیغات اینترنتی از سال ۲۰۰۸ بدین
سو. علارغم چاپ تبلیغات و سخن پراکنی با بهره گیری از ابزارهای ردیابی بازدید از سایت، می توان به آسانی بازدۀ آن را اندازه گرفت. همچنین هزینۀ آن هم بسیار کمتر از روشهای سنتی تبلیغات است. تبلیغات در اینترنت به سه دسته بخش می شود:

 • تبلیغات بنری بنر اینترنتی خواهر چاپ و تبلیغ رسانه های جمعی است. بنرها نوشتار تبلیغات شما را در سایت
  همگانی یا شبکۀ تبلیغات در دید نهاده و مشتریان آینده
  تان نشان شرکت تان را با نوشتاری همخوانی می کنند که به آن باور دارند. آگهی های بنری برای شرکت هایی بازرگانی اینترنتی خوب است که یکراست از روی سایت خود فروش دارند و لاف برتری می زنند. سوزان ویلسون سولویچ گردانندۀ کارگزاری اسمال بزنس تله ویژن می گوید: «آگهی های بنری برای شرکت هایی که به آسانی بتوانند دست به کار شوند بسیار خوب پاسخ می دهد» برای آنکه تبلیغات بنری شما بسیار کارا باشد، باید بنرهای خود را در سایت هایی قرار دهید که گروه خریدار شما را هدف بگیرد. بعنوان نمونه اگر ساعت های گران بها و یا سفرها و گردش های خوش گذرانه می فروشید شاید ارزشش را داشته باشد که ۵/۷ تا ۱۵ دلار برای تبلیغات در هافینگتون پُست بپردازید.
 • بازاریابی با ایمیل: برخلاف نامه رسانی کاغذی کهن در بسته بندی سنگین دارای هزینه های چاپ و رسیدگی،
  می توانید بازاریابی ایمیلی کنید. بسته به گسترۀ فروشی که می
  خواهید به آن برسید (زنان جداشده از همسر ۳۵ تا ۴۵ ساله در استان وایومین، جکسون هول که دوستدار ماهیگیری به روش پرتابی هستند) همین که سیاهۀ نشانی های هدف را آماده کنید، دیگر کار چندانی ندارد تنها آگهی های خود را بفرستید. چه به مشتریان همیشگی خود ایمیل بزنید و یا به آنان که می توانند مشتری شما باشند، به آسانی با نهادن نشانۀ رهگیری در ایمیل خود می توانید بازدۀ سرمایه تبلیغ تان را بسنجید.
 • بازاریابی در موتورهای جستجو: در اینترنت هر فروشگاه در یک کلیکی شماست. از همینرو یکی از بهینه ترین
  راهبردهای مناسب تبلیغاتیروش ها برای راهبری مشتریان به تارنمای خود پشتیبانی از گوگل، مایکروسافت و دیگر موتورهای جستجو می
  باشد. برعکس تبلیغات بنری و بازاریابی با ایمیل که باید پیش پیش پرداخت کنید، در این روش بازاریابی تنها هنگامی که خریدار شما بر پیوند سایت شما کلیک کند، باید پرداخت کنید. شرشوسکی می گوید موتور جستجو ابزاری گزینشی برای فروشندگان می باشد که به جای تبلیغات در گاهنامه های بومی و کتاب اول است. باید به هوش کلیدواژه های خود باشد و هزینه کرد خود را به به نیگی بررسی کنید. کلیدواژگان پیش پاافتاده مانند «اسباب بازی»، «کفش» و «سفر» می تواند به پایتان گران درآید. باید چنین بنویسید «کفش زنانه بی کران» یا «پیاده روی و گردش خوش و پرکام در نپال». بازدۀ سرمایه را برای واژگانی که به کار می برید، بیابید. اینترنت نه تنها مجال تبلیغات با پرداخت هزینه را به شما می دهد، بلکه مجال بازاریابی رایگان از راه شبکه های اجتماعی و تارنماها را به شما می دهد. نمی توانید بازده سرمایه را از فیس بوک یا توییتر بیابید. وین اشتاین می گوید: «رسانه های اجتماعی جای خوبی برای گفتگو با مشتریان تان می باشد، ولی برای فروشندگانی که می خواهند سود آنی داشته باشند، خوب نیست.»

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.