راهکارهای جذب مشتری در نمایشگاه ها

امروزه نه تنها راضی کردن مشتری کافی نیست، بلکه باید نیازهای مشتری را پیش بینی و خواسته های او را مورد سنجش قرار داد. یک مشتری زمانی راضی است که نه تنها خودش دوباره برای خرید تولیدات باز گردد بلکه شخص دیگری را نیز به همراه بیاورد هیچ سازمانی در این زمینه موفق نمی شود مگر اینکه کار گروهی و فرهنگ جلب رضایت مشتری را در اولویت کاری خود قرار دهد و برای بدست آوردن آن تلاش کند.
نمایشگاه های تجاری یکی از مهیج ترین راه ها برای مطرح کردن نام تجاری شما هستند. و سخت ترین کاری که باید انجام دهید این است که بازدیدکنندگان را به سمت غرفه خود جذب کنید. برای این که غرفه شما در برابر دیگر غرفه ها بدرخشد چه کاری باید انجام دهید؟ برای پاسخ به این پرسش برای شما لیستی از شرکت هایی را که غرفه های آنها در نمایشگاه های بازرگانی با موفقیت درخشیده اند تهیه کرده ایم تا بتوانید از آنها استفاده کنید.نمایشگاه‌های تجاری یکی از بهترین و اعجاب برانگیز‌ترین فرصت‌ها برای کسب‌و‌کارهای کوچک به‌ منظور برقراری تماس‌ها ، برقراری ارتباطات جدید، کسب مشتریان تازه و یافتن ایده‌های نوآورانه است نمایشگاه‌های تجاری با هدف راهکارهای جذب مشتری در نمایشگاه ها برای کسب‌و‌کارها به منظور برقراری تماس چهره ‌به‌چهره با بسیاری از مشتریان بالقوه در مدتی کوتاه و با صرف هزینه‌ی مناسب طراحی شده‌اند.

انواع نمایشگاه‌ها

نمایشگاه ها عمدتا به دو نوع تقسیم می شوند: نمایشگاه کالاها و خدمات تجاری ، نمایشگاه کالاها و خدمات مصرفی. نوع نمایشگاهی که در آن شرکتی حضور می‌یابد بر‌پایه‌ هدف‌ها و استراتژی‌های سازمانی تعیین می‌شود. استفاده‌ موثر از نمایشگاه‌ها می‌تواند با صرف زمان و هزینه‌ی کم فراهم شود.
برخی از اصلی‌ترین دلایل حضور در نمایشگاه‌ها عبارتند از:
• افزایش سطح فروش لحظه‌ای در فضای نمایشگاه‌ها
• افزایش سطح سفارشات خرید مشتریان
• ارتقای تصویر ذهنی مشتریان از شرکت و پدیدار ساختن نام‌و‌نشان تجاری در مقابل نگاه مشتریان
• هدف‌گذاری بر مخاطبان خاص
• تثبیت حضور شرکت در عرصه بازار
• بهبود کارایی و اثربخشی فعالیت‌های بازاریابی
• رویارویی مستقیم با مشتریان ،رقبا و تامین‌کنندگان
• جلب مشتریان جدید و بالقوه
• معرفی کالاها و خدمات جدید شرکت
• نشان‌دادن محصول جدید به شیوه‌ای که از سایر کانال‌های بازاریابی امکان پذیر نیست
• جذب و استخدام توزیع کنندگان و فروشندگان
• آموزش به مخاطبان هدف شرکت

راهکارهایی برای جذب مشتری و فروش بیشتر در نمایشگاه ها

راهکارهای جذب مشتری در نمایشگاه هامدیران باید به این باور برسند که ارائه خدمت مطلوب به ارباب رجوع و کسب رضایت و خشنودی آنان جزو هدف های سازمان بوده و از جایگاه حیاتی برخوردار است.مدیران و فروشندگان نیاز دارند تا با بهره گیری از خلاقیت و نوآوری با سلیقه‌ها و خواسته‌های گوناگون مشتریان همگام باشند تا با جذب بیشتر مشتری اوضاع فروش محصولات خود را بهبود دهند. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری دیگر روش‌های سنتی فروش قادر به برآورده کردن نیاز مردم و بازار نیست پس بهتر است روش‌های جدیدی همچون بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی اینترنتی، بازاریابی ویروسی و … را مورد استفاده قرار دهند.

 •  افزایش فروش با روش پرداخت بر مبنای عملکرد : اساس شیوه پرداخت بر مبنای کیفیت جلب اعتماد مشتری با مشاهده کردن کیفیت و یا خدمات ارائه شده می‌باشد. آمارها نشان دهنده این واقعیت هستند که شرکت‌ها و سازمان‌های بسیاری با استفاده از روش پرداخت مبتنی بر فروش، رشد خیره کننده‌ای را در فروش محصولات خود به دست آورده‌اند. به بیانی دیگر زمانی که شما محصولی با کیفیت را تولید می‌کنید دیگر نگرانی در مورد استفاده مشتریان و قضاوت خریداران در مورد محصول نخواهید داشت.
 • برای جلب مشتری اطلاعات رایگان بدهید : مشتریان ترجیح می‌دهند که با یک فروشنده دانا و کارکشته ارتباط برقرار کنند و قبل از خرید کالای مورد نظر راهکارهای جذب مشتری در نمایشگاه هااطلاعاتی را درمورد آن محصول در اختیار داشته باشند. از انجایی که هدف شما فروش بیشتر می‌باشد پس نیازمند داشتن مستریان بیشتری هستید، در تمامی مراحل معادلات و مذاکرات علاقه و نظر مستریان خود را مدنظر قرار دهید. یکی از موثرترین شیوه‌های فروش آموزش قبل از فروش می‌باشد که می‌بایست اطلاعات و توضیحات مفید و ارزشمندی را در اختیار بازردیدکنندگان و مخاطبان محصولات خود قرار دهید، این اطلاعات را از طریق دوره‌های آموزشی، خبرنامه‌ها، ایمیل های الکترونیکی و پست در شبکه های اجتماعی در اختیار مشتریان خود قرار دهید.
 • برای جلب مشتری سوال بپرسید : بهتر است بدانید که بازاریابی برای معرفی و فروش یک محصول نیازمند تیزهوشی و زیرکی می‌باشد دیگر استفاده از روش‌های سنتی فروش جوابگوی نیازهای امروزه بازار و مقابله با رقیبان نمی‌باشد. شما می‌بایست مشتریان خود را متقاعد به خرید کنید، یکی از راهکارهای متقلعد کردن خریداران، شوال پرسیدن است، در نظر بگیرید که مشتری بالقوه، در جستجوی چه محصولی با چه ویژگی‌هایی است. در انتها با بیان این جمله که این محصول ارزش یک بار امتحان کردن را دارد و با اینکه با خرید این محصول هیچ ضرری نمی‌کنید مشتری را وسوسه به خرید کالای تولید شده می‌کنید.
 • فروش بیشتر با کاهش ریسک خرید مشتریان زمانی حاضر به خرید محصول می‌شوند که رضایت آن‌ها جلب شده باشد، از عواملی که مانع خرید مشتریان
  راهکارهای جذب مشتری در نمایشگاه هامی‌شود ریسک خرید محصول است پس شما با ارائه گارانتی مدت دار و یا یک دوره آزمایشی ترس خریداران را از بین می‌برید. قیمت، نداشتن اعتماد کافی و یا آمادگی نداشتن برای خرید در یک زمان از موانع خرید کردم مردم می‌باشد پس تا جایی که امکان دارد این موانع را از سر راه فروش خرد بردارید تا سود بیشتری نصیبتان شود.
 • تبلیغات : کلید تبلیغات موفق، تعهد دریافت مشتریان جدید به ازای پولی است که خرج می‌کنید. برای چنین کاری باید پیغامی طراحی شود که مستقیما مشتری
  شما را هدف بگیرد و همینطور پنجره‌ای باشد برای ارزش‌هایی که می‌توانید ارائه دهید. برای مثال تلویزیون را که گران‌قیمت‌ترین نوع تبلیغات است در نظر بگیرید، هدف قرار دادن مشتری توسط چنین تبلیغی کار سختی است ولی اگر تبلیغ یک ماده غذایی خاص را در وسط برنامه های آشپزی انجام بدهید تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت برنامه‌های رادیویی نیز اجازه می‌دهند که زمان‌ و برنامه‌های خاصی را برای تبلیغ انتخاب کنیم. همینطور اگر مخاطب شما بازه سنی ۴۰ سال به بالا است، روزنامه‌های سراسری و ملی تریبون مخصوص آنها است
  با این وجود طعم تبلیغ روی وب چیز دیگری است و حتی پیرترین افراد نیز به تدریج به آن روی آورده اند. مقدمات حضور قوی خود را روی وب فراهم کنید. کانال ارتباطی خود در شبکه‌های اجتماعی را به دقت انتخاب کنید و کار تبلیغ را آغاز کنید.
 • شبکه‌سازی : معارفه از طرفه جامعه‌هایی که عضوشان هستیم و یا از طریق شرکای تجاری قدیمی روش قدرتمندی برای جذب مشتری جدید است. این موضوع راهکارهای جذب مشتری در نمایشگاه هاباعث می شود که مشتریانی با نرخ بازگشت بسیار بالا به سراغ ما بیایند. مشتریانی که با معارفه آمده‌اند، در طول زمان بیشتر و بیشتر خرید خواهند کرد و خود مرجعی برای معارفه دیگران خواهد شد.ولی چکار کنیم که ما را بیشتر و بیشتر معرفی کنند؟
  مسائل زیادی در این موضوع درگیر است ولی علاوه بر اینکه باید محصولی داشته باشیم که تقاضا برای آن زیاد است، باید تصور دقیقی از این موضوع داشته باشیم که مشتری ایده‌آل ما چه کسی است؟تحت این شرایط می‌توان ارتباط مشخص تری با افراد جامعه‌های محلی ایجاد کرد. همچنین می‌توانید بیشتر روی خدمات و محصولات خود تمرکز کنید تا نیازهای دسته مخاطب خود را برطرف کرده باشید. سپس وقت آن می‌رسد که از مشتریان راضی خود، معرفی‌نامه بگیرید. یادتان باشد که به روش‌های گوناگون و مرتب از حمایت آن‌ها قدردانی کرده باشید.
 • ایجاد تیم : روشی دیگر برای افزایش فروش استفاده از منافع میزبانی است. در این روش یک کسب و کار دیگر که مخاطبان هدفی مشابه شما دارد، منابع خود را در اختیارتان قرار می‌دهد تا برای تبلیغات یا دیگر اهداف تجاری از آن‌ها استفاده کنید.همچنین ممکن است در تبلیغات به کمک یکدیگر بیایید. مثلا در بخش پایانی ایمیل های شما، یک پیشنهاد ویژه توسط وی ارائه شود.برای توافق در این زمینه می توانید پیشنهاد کنید که تمامی هزینه‌های ارسال ایمیل به عهده شما باشد و یا اینکه درصدی از فروش را به آنها بدهید.
 • اتحاد استراتژیک : می‌توانید همکاری خود را یک مرحله فراتر ببرید و آن را به یک اتحاد استراتژیک تبدیل کنید. در حالت قدیمی همکاری ها کوتاه مدت بودند ولی تحت این شرایط می‌توان همکاری را ادامه داد.تا وقتی که ارزش مشخصی برای مشتریان یکسان وجود داشته باشد، اتحاد استراتژیک منجر به معرفی نامه های تجاری بسیاری می شود.

بنابراین  همه چیز به فروشندگان باز می گردد که چگونه و به چه روشی بازدید کنندگان را به سمت غرفه خود جذب کنند به خاطر داشته باشید که متفاوت باشید باید غرفه شما علاوه بر جذابیت پویا باشد و بتواند افرادی را که از آن جا عبور می کنند جذب کند و در عین حال برایشان خاطره ای شیرین ثبت کند.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.