زبان بدن

تاکنون فکر کرده اید وضعیت بدن(زبان بدن)، حالات صورت و دیگر حرکتهای فیزیکی می تواند برروی شغل شما تأثیر بگذارد؟ اگر تا کنون به این موضوع فکر نکرده اید وقت آن رسیده که نگاه دقیق تری به چیزی که زبان بدن شما به عنوان یک فرد حرفه ای می گوید بیندازید. زبان بدن (رفتارهای غیرکلامی) علی رغم حرفه یا موقعیت نقش مهمی در موفقیت فردی دارد. اگرچه اجرا و تأثیرات حرکت و موقعیت اغلب دقیق به نظر می رسد.
استفاده صحیح از زبان بدن در مصاحبه ، برای موفقیت شما ضروری است. زبان بدن بدون توجه به آنچه که از دهان شما بیرون می آید اطلاعات زیادی از شما به طرف مقابلتان میدهد و نحوه ی لباس پوشیدن و رفتار شما در طول جریان مصاحبه می تواند درک بهتری از شخصیت شما به سایرین بدهد.
در اینجا چندین راهکار در مورد زبان بدن ارائه میشود:

تماس چشمی قوی ایجاد کنید

برای اینکه طرف مقابل را از کارایی و علاقمندی خود به کار مطمئن کنید تماس چشمی مؤثری را داشته باشید.به چشمان مصاحبه کننده زل نزنید بلکه هر چند ثانیه یکبار به قسمت های مختلف صورت او نگاه کنید و با تکان دادن سرتان صحبت های ایشان را تصدیق کنید.این کار نشان میدهد که شما قوی و با اعتماد به نفس هستید و به صحبت های ایشان توجه کافی دارید.کف دستانتان را به سمت پایین نگه دارید.

افرادی که در اطراف شما هستند نباید از این حرکت زیرکانه مطلع شوند اما این کار باعث می شود همگی در مورد شما یک نظر مشترک داشته باشند. زمانی که افراد کف هر دو دستشان را بر روی میز، جایگاه ویژه و یا پیشخوان قرار می دهند احساس قدرت و رهبری را نمایش می دهند.

به صورت هماهنگ عمل کنید

تقلید کردن یا منعکس کردن زبان بدن دیگران نشان می دهد که شما از نظر فلسفی با آنان هماهنگ هستید. نگاه کنید دیگران خود را در چه موقعیتی قرار می دهند -نشسته، ایستاده و درحال راه رفتن- و همانگونه که پاهایشان را روی هم انداخته اند، به پشت یا به جلو تکیه داده اند، با حرکات دست و صورت یا حالات صورت ( لبخند، اخم و …) حرف می زنند را تقلید کنید. هدف این نیست که حرکات دیگران را صرفاً تقلید کنید بلکه هدف این است که احساس همکاری را انتقال دهید.

جایگاه وسیعی داشته باشید

اگر در زمان صحبت با دیگران یا در برابر آنها جایگاه وسیعی داشته باشید باعث می شود دیافراگم شما منبسط شود و صدای شما را به طور موثری منعکس می کند. همچنین شما را تأثیرگذارتر و دارای قدرت و نفوذ بیشتری نشان می دهد و شما را تبدیل به نیروی تجاری می کند که باید روی آن حساب کنند.

زبان بدنتان را باز نگه دارید و محدودیت های ممکن را حذف کنید.

افراد از طرف صحبتشان سرنخ های احساسی دریافت می کنند. بنابراین، اگر خمیده باشید، دست به سینه بایستید یا به هر طریقی در برابر دیگران بسته به نظر برسید شنونده به همان صورت به شما پاسخ می دهد. زبان بدنتان باید آرام باشد و دستانتان در دوطرف آویزان باشند تا نشان دهد در برابر کسانی که با آنها در حال تعاملید باز هستید. علاوه بر این از حمل وسایل بزرگ اجتناب کنید ویا اجازه ندهید وسایلی مانند میز شما را از دیگران جدا سازد.

لبخند بزنید

یک لبخند متقاعدکننده به آهستگی شروع می شود و در کل صورت مخصوصاً چشم ها گسترده می شود. زمانی که به فرد دیگری نزدیک می شوید تصورکنید او یک دوست قدیمی است و لبخند واقعی ظاهر خواهد شد. این حالات احساس گرما و خوشامدگویی را منتقل می کند و دیگران را تشویق می کند تا با شما راحت باشند.
لبخند زدن در طول مصاحبه باعث میشود که شما صمیمی و دوست داشتنی به نظر برسید و در ذهن مصاحبه کننده خاطره خوبی را به جای بگذارید.این خاطره ی خوب در دیدارهای بعدی شما با مصاحبه کننده تاثیر خوبی خواهد داشت. نیازی نیست در تمام مدت مصاحبه بخندید این کار باعث میشود رفتار شما ساختگی به نظر برسد. پس حداقل یک یا دو بار در طول مصاحبه بخندید.

حرکاتتان را کاهش دهید

اینکه در موقعیت های تجاری و روابط شبکه ای مانند چوب ظاهر شوید جواب نخواهد داد. با این حال تکان خوردن، خاراندن، جنبیدن، پیچ و تاب خوردن و یا تکان های ناگهانی حالت نگرانی و آشفتگی را نمایش می دهد. حرف زدن با حرکات بیش از اندازه دست وصورت نیز باعث می شود طرف مقابل از نکات مهم پرت شود. بهترین سیاست این است که با حرکات کنترل شده زیرکانه و طبیعی با دیگران یکی شوید تا منظور شما را ارتقا دهد و زبان بدن دیگران را منعکس کند.

با دیگران محکم دست دهید

با وجود اینکه محکم دست دادن نشانه ی قدرت و اعتماد به نفس بالای شماست ، اما نباید طوری باشد که حس برتری داشتن بر مصاحبه کننده را انتقال دهد، ضعیف و شل دست دادن هم نشانه ی ترس و نداشتن اعتماد به نفس است.
احساس لامسه دست دادن با دیگران این حرکت را تبدیل به یک حرکت خوشامدگویی فیزیکی متداول در بسیاری از فرهنگ ها نموده است. با این حال انجام این حرکت به ظاهر ساده نیاز به مقداری تلاش دارد. از دست دادن افراطی بپرهیزید یا خیلی شل و یا خیلی محکم. در عوض هدف شما باید دست دادن کوتاه با احساس طبیعی برای انتقال اعتماد و احترام باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.