تعامل با شبکه های اجتماعی در کسب و کار

شبکهٔ اجتماعی ساختاری اجتماعی است که از گره‌هایی که عموماً فردی یا سازمانی هستند تشکیل شده‌است که توسط یک یا چند نوع خاص از وابستگی مانند ایده‌ها و تبادلات مالی، دوست‌ها، خویشاوندی، لینک‌های وب به هم متصل اند. استفاده از اینترنت و برخی سایت ها که باعث تعامل افراد در قالب چارچوبی خاص است، اگر کنترل شده و با شناخت باشد، تأثیرات مثبتی داشته و سبب تقویت ارتباطات می شود؛ زیرا تبادل اطلاعات آزاد همواره به دنبال روابط آزاد و در چارچوب مشخص بوده و از نظر تاریخی نیز انسان همواره به دنبال حصول روابطی مبتنی بر تبادل اطلاعات بوده است.
نقش شبکه های اجتماعی، نقشی غیرقابل انکار، مهم و تأثیرگذار در دنیای امروز، به ویژه در دنیای دیجیتال است. سرعت رشد این شبکه ها به حدی است که مجموع کاربران معروفترین شبکه های اجتماعی اینترنت، به بیشتر از یک میلیارد نفر رسیده است. برای مثال فیس بوک معروفترین و پرطرفدارترین شبکۀ اجتماعی با گذشت ۷ سال از راه اندازی و گسترش جهانی، در برگیرندۀ بانک اطلاعاتی عظیمی از هویت ها، نسبت های وابسته و تعاملات انجام شده می باشد.

سه ابزار مهم شبکه های اجتماعی

تعامل و ارتباط با شبکه های اجتماعیرسانه‌های اجتماعی، انواع مختلفی دارند که هرکدام خدمات خاصی را به کاربران خود می‌دهد. این سه خدمت پر کاربرد که این گونه سایت‌ها ارائه می‌کنند و اساس اولیه رسانه‌های اجتماعی را شکل می‌دهد:
 در یکی از این خدمت‌ها، ما شاهد به کارگیری ابزارهای به اشتراک‌گذاری فایل‌های تصویری، صوتی و اسناد هستیم و به اصطلاح این فایل‌ها را با دیگران Share می‌کنیم. مانند یوتیوپ
 دومین نوع خدمتی که این سایت‌ها ارائه می‌کنند ابزارهای تولید محتوا و انتشار در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و اصطلاح Publish را برای آن به کار می‌بریم. ممکن است از ابتدا مطلبی منتشر کنیم و یا حتی مطلبی را در سایتی اضافه و یا ویرایش کنیم. در این زمینه‌ها می‌توان به وبلاگ‌ها و ویکی‌ها اشاره داشت.
 اما سومین خدمت منحصر به فرد شبکه‌های اجتماعی، استفاده از قابلیتی است که کاربر می‌نویسد: «من اکنون در حال انجام چه کاری هستم» که به عنوان مثال در سایت‌های شبکۀ اجتماعی مانند «فیس بوک» و «توییتر» به کار می‌رود و از آن به عنوان به روز رسانی نمایش وضعیت Status Update نام می‌برند. این هم شیوه‌ای برای ارتباط به شکلی کوتاه با افراد است که تاکنون این نوع ارسال پیام از سوی فردی به وسعت جهان وجود نداشته است. این
نحوه ارتباط روشی سریع و ساده برای ارسال پیام در سراسر شبکه بوده و شکل منحصر به فردی از ارتباطات شبکه‌ای است.

ارتباط با شبکه های اجتماعی و تاثیر آن بر افراد

شبکه های اجتماعی در سال های اخیر جایگاه قابل توجهی در اینترنت پیدا کرده اند و به رده پربیننده ترین های فضای مجازی راه یافته اند. گرایش به سایت های شبکه های اجتماعی در سراسر دنیا همچنان رو به رشد است. شبکه های اجتماعی با اینکه عمر خیلی زیادی ندارند اما در زندگی روزمره افراد نقش بسیار پررنگی داشته اند و بسیاری از کاربران روزانه حداقل یک بار به صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی که عضو هستند سر می زنند.
تعامل و ارتباط با شبکه های اجتماعیشبکه های اجتماعی نقش پررنگی در دنیای امروز دارند و نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این سایت ها بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد و در سطح کشورها و حتی بین الملل تاثیرگذارند و به همین دلیل در حال گسترش هستند و در آینده نقش به مراتب بیشتر و مهم تری را در زندگی بازی خواهند کرد.
مسلما در دنیای حقیقی هیچ‌گاه افراد علاقه‌مند، موضوعات موردعلاقه خود را به این گستردگی نمی‌یافتند این دلیل و شاید دلایل مشابه این، سرویس‌های شبکه‌های اجتماعی را به یکی از مهم‌ترین ارکان اینترنت در دو، سه سال اخیر تبدیل کرده‌است.
تأثیر شبکه‌های اجتماعی به اعتقاد کارشناسان، باعث شکل‌گیری مفاهیمی همچون صمیمیت و اعتماد در فضای سایبر شده است. به عبارتی اعتماد به صحت داده‌ها و ارائه اطلاعات در این فضا که به صورتی کنترل نشده عرضه می‌شود، خود از مواردی است که می‌تواند جنبه‌های مثبت و منفی داشته باشد و هنوز نحوۀ صحیح مواجهه با آن در جوامع، ناشناخته باقی مانده است. از طرفی برخی از اطلاعات ارائه شده توسط کاربران می‌تواند منجر به کاهش پایبندی به مباحث اخلاقی باشد که این امور نیز بر دوام و استحکام روابط جوانان می‌تواند اثرگذار باشد.
امروزه رسانه های اجتماعی به بخش جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از مردم تبدیل شده اند. شبکه های اجتماعی، بخشی از رسانه های اجتماعی هستند که با اهداف مختلفی ایجاد شده و کاربران بسیار زیادی را به خود جذب کرده اند. استفاده از خدمات شبکه‌های اجتماعی، روز به‌ روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند شبکه های اجتماعی، نقش پررنگی در دنیای امروز دارند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این سایت ها بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد و در سطح کشورها و حتی بین الملل تأثیرگذارند و به همین دلیل، در حال گسترش هستند و در آینده، به مراتب نقش بیشتر و مهم تری را در زندگی بازی خواهند کرد. سایت‎های شبکۀ اجتماعی، حجم قابل‎توجهی از اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر را در اختیار دارند و امکان سوء استفاده از این اطلاعات همواره از دغدغه‎‎های اصلی مطرح شده درباره این شبکه‎هاست.
شبکه های اجتماعی، امکان اتصال انسان ها را در سراسر جهان به طور غیرقابل تصوری افزایش داده اند. با این همه برخی از متخصصان فناوری، جامعه شناسان و روان شناسان می گویند کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به دیگرانی که در آن حضور ندارند، یا بهره کم تری از آن می برند، تنهاتر و خودشیفته تر شده اند، حتی بیماری های جسمی و روحی هم کاربران را تهدید می کند.

تعامل با شبکه های اجتماعی

انسان، موجودی مدنی‌الطبع نامیده شده و همواره با همنوعانش در ارتباط بوده، در واقع این ارتباط ریشه در نیاز او به ارتباطات اجتماعی دارد، همین نیاز سبب شکل‌گیری اجتماعات انسانی، شهرها و جوامع شده و در گذر زمان و ادوار زندگی انسان متحول گشته است. حضور در اجتماع یک رابطه ‌دو سویه است، از یک سمت فرد با تمام مختصات فردی خویش، اخلاق، تربیت، روحیات و استعداد و توانایی‌هایش بر اجتماع خود تأثیر می‌گذارد و از سوی دیگر، از جامعه خود رنگ می‌پذیرد و ترکیب این دو، خصوصیات فردی و اکتسابات اجتماعی سبک زندگی او را می‌سازد شبکه‌های اجتماعی ابزاری فوق‌العاده برای ایجاد تعامل هستند.
تعامل و ارتباط با شبکه های اجتماعیبشر، در دوره‌های گوناگون برای تسهیل ارتباطات اجتماعی خود دست به اختراعاتی از جمله، تلفن، تلگراف، تلویزیون، ماهواره و اینترنت زده است شبکه‌های اجتماعی از همین دست است. شبکه های اجتماعی، رسانه های فردی شدن و مبتنی بر تعامل فردی انسان ـ رایانه هستند و موجب می شوند انسانها بیش از پیش گوشه گیر، منزوی و کم تحرک شده و کم کم از زمینه عملی زندگی خود دور شوند.
از قابلیت های شبکه‌های اجتماعی جهت دهی به افکار عمومی است، بطوریکه در فضای عمومی شکل گرفته توسط این رسانه‌ها، افراد زیادی بدون آنکه یکدیگر را بشناسند در مکان های متفاوت همانند هم تفکر و تصمیم گیری می‌کنند، این ماهیت تمام شبکه های در شکل و جهت دهی به افکار عمومی است.
به نظر می‌رسد شبکه‌های اجتماعی در آینده بیش از این هم اهمیت پیدا می‌کند. این شبکه‌ها هم‌ اکنون روزبه‌ روز محبوب‌تر می‌شوند با شبکه‌های اجتماعی، دیگر افراد برای پیداکردن همفکران خود در موارد گوناگون تنها نیستند و افراد در همه زمینه ها می توانند با دیگران در ارتباط و تعامل فکری باشند.
بنابراین به دلیل تاثیرپذیری زیاد افراد از شبکه های اجتماعی تعامل در این شبکه ها یکی از نکات قابل توجه است که باید به آن دقت داشت و این موضوع را مد نظر داشته باشیم که تعامل در شبکه های اجتماعی نیاز به زمان دارد خواه این تعامل تجاری باشد خواه غ یر تجاری و برای مسائل اجتماعی و سرگرمی باشد.

نقش شبکه های اجتماعی در بازار

در عصر انفجار اطلاعات دیگر روابط عمومی سنتی جوابگوی نیازهای مخاطبان ومشتریان نمی باشد امروزه بهره گیری از وسایل ارتباط جمعی مدرن به خصوص شبکه های اجتماعی فضای مجازی و موبایل و اینترنت در حوزه ارتباطات یک نیاز ضروری به شمار می رود. شبکه های اجتماعی، یکی از انواع رسانه های اجتماعی به شمار می روند رسانه های اجتماعی در سال های اخیر در زندگی آنلاین و آفلاین کاربران اینترنتی، آن چنان تأثیرگذار بوده اند که شکل های ارتباطات اجتماعی نیز از این رسانه های جدید تأثیر پذیرفته است. شبکه‌های اجتماعی، به‌خصوص آن‌هایی که کاربردهای معمولی و غیرتجاری دارند، مکان‌هایی در دنیای مجازی هستند که مردم خود را به‌طور خلاصه معرفی می‌کنند و امکان برقراری ارتباط بین خود و همفکرانشان را در زمینه‌های مختلف مورد علاقه فراهم می‌کنند. خیلی از نهادهای مختلف جهانی و اینترنتی با اهداف گوناگون که مهم‌ترین آنها تجاری و تبلیغاتی است، دست به‌راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی زده یا درصدد خرید سهام مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیا هستند.
 شبکه های اجتماعیشبکه‌های اجتماعی نقش کلیدی در موفقیت‌های تجاری و پیشرفت‌های کاری ایفا می‌کنند شبکه‌ها راههایی را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند که اطلاعات جمع‌آوری کنند، از رقابت بپرهیزند و حتی برای تنظیم قیمت‌ها و سیاست‌ها با هم تبانی کنند قبل از بوجود آمدن شبکه های اجتماعی ابزارهایی نظیر پیامک، ایمیل، انجمن های اینترنتی و بلاگها بهترین رسانه برای بازاریابی بودند، اما پس از پیدایش اولین شبکه های اجتماعی که بر پایه سایت های دوستیابی بنا شده بودند، تحول بزرگی در شیوه بازاریابی پدید آمد.
شرکت ها باید ارزش ارائه کنند و نه اینکه این شبکه‌ها را تنها به‌ منظور ابزاری برای ارتباط یک ‌طرفه و اطلاع‌رسانی مورداستفاده قراردهند. مثلاً زمانی که مردم زمانی را صرف برقراری ارتباط ، پرسش سؤال، پاسخ‌گویی و درج نظرت برای محتوا می‌کنند، باید به آنها پاسخ داد و این ارتباط را به‌صورت دوطرفه ادامه داد. ارتباط برقرار کردن در شبکه های اجتماعی یک شیوه بازاریابی است که ضوابط و مراحل خاص خود را دارد زیرا هر رسانه اجتماعی با دیگری متفاوت است و ساختار و کارکرد متنوعی دارد. بنابراین تدوین یک استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی یک اصل اساسی برای کسب ‌و کار به شمار می‌رود که در دنیای دیجیتال امروزی بدست آوردن آن سخت و از دست دادن آن بسیار ساده است. موفقیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی در طول یک روز اتفاق نمی‌افتد، باید تلاش کرد وقت زیادی را صرف آن کرد برای بدست آوردن نتایج خوب باید متعهد به پیمودن مسافت‌های طولانی باشیم.

کلام آخر

تعامل و ارتباط با شبکه های اجتماعیسایت‌های شبکه‌های اجتماعی یکی از ساده ‌ترین روش‌ها برای آشنایی با افراد، آغاز و تداوم آشنایی با یک موضوع با دیگران است که بی‌شک حضور در آنها لازمه زندگی انسان امروزی در فضای مجازی است. این سایت‌ها رسانه‌ای پویا و داینامیک برای دسترسی به پیام افراد مختلف از سراسر جهان هستند.
دلایل بسیار متعددی برای اینکه یک کسب و کار نیازمند اینگونه شبکه های اجتماعی دارد می باشد آمارها نشان داده است که بالای سه میلیون کاربر هر روزه وقت هرچند کمی را در فیس بوک می گذرانند. حال اگر شرکت ها برای فروش محصولات دارای یک صفحه در شبکه های اجتماعی باشند به راحتی می توانید خدمات و محصولات خود را به شیوه درست برای مردم معرفی کنند. بنابراین، این شبکه های اجتماعی می توانند برای یک کسب و کار در محیط بازاریابی، بسیار سود آور باشد.
امروزه بعضی از شبکه های اجتماعی با سرویس هایی که ارائه می دهند و با کاربری هایی که دارند، خود به یک رسانه خبری تبدیل شده و اثرات عمیقی بر وقایع مختلف در دنیای واقعی گذاشته اند به خصوص بر زندگی افرادی که در آن عضو هستند پس این شبکه های اجتماعی می تواند گام موثری در بازار برای تبلیغ و معرفی کالاها بردارند.

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.