لطفا نخواب

یکی از مشاغلی که با توجه به ضروریات شغلی و اقتصادی بالاجبار در طول شب نیز به فعالیت می پردازند، رانندگان حرفه ای ، بخصوص رانندگان کامیون ها ،تریلی ها و اتوبوس ها است . لذا با توجه به محرومیت های ناشی از بی خواب و خستگی بیش از حد ، احتمال اشتباه و وقوع تصادفات در آنان بالا است،خواب و بیداری نیز از این ریتم تبعیت می کند. افرادی که دچار اختلالات خواب بوده یا کمبود خواب دارند، مستعد خواب آلودگی هستند.
یکی از عواملی که در خواب آلودگی، زمینه ایجاد خطر را فراهم می کند بروز حملات ناخودآگاه خواب کوتاه مدت است ،این گونه خواب های غیرارادی و ناگهانی حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه طول می کشد و در هنگام فعالیت های شغلی پرخطر همچون رانندگی، باعث بروز حوادث می شوند.
به همین منظور در برخی از نقاط کشور برای جلوگیری از حوادث ناشی از خواب آلودگی در حین رانندگی تابلو تبلیغاتی با عنوان «لطفاً نخواب» در جاده با تصویر یک چشم که نشانی از بیداری است طراحی شده و به این دلیل که رانندگانی که ساعت های متمادی مسافت های طولانی و یکنواختی را طی می کنند باعث اختلال در ساعت استراحت وخواب آنان می گردد و همچنین یادآور می شود که خواب آلودگی عامل بزرگ تصادفات جاده ایست و شرط سالم رسیدن به مقصد هوشیاری کامل در زمان رانندگی می باشد.
اگرچه این طرح ایده ای خلاقانه است اما نصب غیر حرفه ای این استند تبلیغاتی می تواند اثرات مخربی در ذهن مخاطب ایجاد کند و در صورتی که اگر در نصب این استند عواملی همچون کیفیت چاپ و جانمایی مناسب لحاظ گردد تبلیغات با وضوح و تأثیر گذاری بیشتری همراه خواهد بود.
با توجه به اینکه اختلالات خواب و عوامل ایجادکننده خواب آلودگی خصوصاً در مشاغل پرخطر مانند رانندگی، ضروری به نظر می رسد علاوه بر آن انجام تبلیغات محیطی هدفمند و آموزش های مدون در این زمینه می توان موجبات کاهش بروز این گونه سوانح را مهیا کرد.

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.