نقش مسئولیت اجتماعی در تبلیغات

امروزه یکی از شروط الزام‌آور پیوستن به سازمان تجارت جهانی انجام مسئولیت‌های اجتماعی مطابق با استانداردهای جهانی است. درواقع مسئولیت اجتماعی سازمان به نام تجاری “روح” می بخشد بطور واضح تری، منجر به آگاهی اجتماعی مصرف کنندگان درباره هویت اجتماعی نام تجاری می گردد در نتیجه در جایگاه یابی نام تجاری همچون عواملی مانند کیفیت یا قیمت موثر است، حتی در شناسایی نام تجاری از رقبا و ایجاد وفاداری و توسعه ارزش ادراک شده از سوی مصرف کنندگان موثرتر باشد. آگاهی نسبت به فعالیت های مسئولیت اجتماعی سازمان در قالب شیوه های تبلیغاتی و تاثیر آن بر ایجاد جایگاه رقابتی برتر نسبت به رقبا دستمایه این تحقیق قرار گرفته است.

نقش مسئولیت اجتماعی در تبلیغات و بازاریابی

بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا به هر طریق ممکن در قالب محدودیت‌های قانونی موجود برای مخاطبان جذاب به نظر برسند. برخی شرکت‌ها و آژانس‌های تبلیغاتی احساس می‌کنند که چنین رفتاری موجه و منطقی است. به هر حال، دیگر شرکت‌ها و مخاطبان بر این باورند که تبلیغ کنندگان باید احساسی عمیق‌تر نسبت به مسئولیت اجتماعی داشته و قوانین اخلاقی مخصوص به خود را با توجه به ارزش‌های جامعه توسعه دهند.مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها نقش مهمی در تبلیغات و بازاریابی برای ارتقای سطح زندگی مردم می‌تواند داشته باشد. این که بعضی از مدیران شرکت ها در تبلیغ های خود کیفیت زندگی مشتریان را در نظر نمی گیرند، به این معنا نیست که همه تبلیغ ها و اساساْ علم مدیریت بازار خلاف مسئولیت اجتماعی است.

به عبارت دیگر، مدیریت بازار به دنبال افزایش فروش و در نتیجه افزایش سوددهی و دارایی شرکت است، اما این که این افزایش فروش به واسطه یک روش اخلاقی و با لحاظ کردن مسئولیت اجتماعی باشد یا نباشد، به تصمیم و تعهد مدیرسازمان مربوط است و نمی توان حکم کلی درباره همه داد.

اولین گام در بازاریابی، نیازسنجی بازار برای انتخاب و تولید محصول است. این مرحله هم از نظر مالی و هم از نظر اخلاقی بسیار حیاتی است. اگر نیازسنجی بازار با در نظر گرفتن مسئولیت اجتماعی انجام شود و محصولی بسیار مفید انتخاب .شود، بخش عمده ای از راه طی شده است.

علت نقش مسوولیت اجتماعی و تعهد به توسعه پایدار جامعه و انجام مسوولانه وظایف اجتماعی در ایجاد اعتبار برای شرکت‌ها و تصویر بهتری از شرکت‌ها در میان مصرف کنندگان و ذی‌نفعان، توجه به مسوولیت اجتماعی می‌تواند یک استراتژی ارزش‌‌آفرین واقعی در نظر گرفته شود.

 آگهی بخشی درباره تبلیغات

مسئولیت اجتماعی در تبلیغات و بازاریابیشرکت‌ها نظرات مختلفی درباره مفهوم مسئولیت اجتماعی داشته و آن‌ها را جهت بیان آثار منفی محصولات خود برای مخاطبان به کار می‌برند. شرکت‌های سازنده سیگار آشکارا دوست ندارند که خطرات مصرف سیگار برای سلامت افراد را توضیح دهند. برخی آژانس‌های تبلیغاتی به این دلیل با چنین شرکت‌هایی کار نمی‌کنند زیرا بر این باورند که از لحاظ اخلاقی قادر به تبلیغ یک محصول مضر نیستند. برخی دیگر احساس می‌کنند که ارائه اطلاعات مورد نیاز درباره عواقب زیان‌بار یک محصول برای سلامتی افراد کافی است. آن‌ها باید در هر صورت متوجه این موضوع باشند که تصاویر و ایده‌ها در یک آگهی تبلیغاتی شاید مهم‌تر از اطلاعات ارزشمند پزشکی بوده و باعث شود تا برخی بینندگان انتخاب‌های ناسالمی بکنند. هر آژانس یا شرکت تبلیغاتی باید استانداردهای اخلاقی مخصوص به خود برای مقابله با چنین موقعیت‌هایی را تعیین کند.

حمایت از عوامل اجتماعی

بسیاری از شرکت‌ها در آگهی‌های خود حمایت از عوامل اجتماعی را نظیر محیط زیست را تبلیغ می‌کنند. این تا زمانی خوب است که آن‌ها درباره نحوه یاری رسانی خود صادق باشند. به گفته کریس مور در کتاب “اخلاق در تبلیغات”، ۸۰ درصد از آمریکایی‌ها بیشتر مایل به حمایت از شرکت‌هایی هستند که در پدیده‌ها و عوامل اجتماعی مشارکت می‌کنند. به هر حال، همکاری‌های این شرکت‌ها گاهی اوقات نتایج مشکوک و مبهمی دارند. یک تبلیغ کننده یک چهارم از میلیون‌ها دلار بودجه خود را به اعطای کمک‌های غذایی به مردم جنگ زده بوسنی اختصاص داده و سپس چهار برابر آن مبلغ را برای تبلیغ رفتار خوب خود خرج می‌کند. این اقدام اجتماعی و بشر دوستانه یک شرکت شاید در پرتو سرمایه‌گذاری کلان‌تر آن برای بیان اعمال خوب خود کمرنگ شود. مخاطبان آگاه از این واقعیت شاید احساس کنند که تصویر این شرکت از خود غیر قابل اعتماد است.

فرهنگ سازی مسئولیت پذیری در اجتماع

DEVELOPMENTGOALSتبلیغ‌کنندگان همچنین باید نحوه ترویج مسوولیت‌های فردی اشخاص در قبال جامعه و محیط زیست را در نظر بگیرند. آگهی‌های تبلیغاتی آن‌ها شاید ارتباطی مستقیم با این موضوعات نداشته باشد اما آن‌ها باید مواظب باشند تا مردم را تشویق به انجام کارهایی مضر برای دیگران یا محیط زیست نکنند. چنین تبلیغاتی حتما بسیاری از مخاطبان را آزار داده و به تصویر شرکت ضربه می‌زند، این در حالی است که به طور بالقوه مردم را به شرکت در قعالیت‌های مخرب تشویق می‌کند.

به تصویر کشیدن ارزش‌های خوب

در بسیاری از موارد، تبلیغات برای تسهیل نمایش رفتار مردم مورد نیاز است. اغلب اوقات شبکه‌ها و موسسات انتشاراتی قوانینی را برای آگهی‌های تبلیغاتی خود بر می‌گزینند که اکثرا محدودیت‌های بیشتری را نسبت به مقررات معمول تحمیل می‌کنند. واکنش‌های مخاطبان همچنین نقشی کلیدی در سانسور تبلیغاتی ایفا می‌کنند که ممکن است فعالیت‌ها یا نگرش‌هایی خطرناک را به تصویر بکشند. برای مثال، خشم عمومی در پی پخش آگهی‌هایی بروز می‌کند که کودکان را بدون نظارت در شرایطی خطرناک به تصویر بکشند. به علاوه، واحد نقد و بررسی تبلیغات برای کودکان به تبلیغاتی نیاز دارد که نظارتی مناسب بر روی بچه‌ها را نشان دهد.

، ،

2 دیدگاه برای نوشته: مسئولیت اجتماعی در تبلیغات و بازاریابی

    1. مقالات وب سایت رصد رسانه اکثرا توسط تیم تحریریه این مجموعه تهیه میشود. با کمی اقتباس از منابع کمکی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.