recession-750x320

امروزه دنیای دیجیتالی درتمامی جنبه های زندگی و کار افراد توسعه پیدا کرده و استفاده از ابزارهای دیجیتالی یکی از الزامات اصلی زندگی هر فردی شده است توسعه استفاده از ابزارهای دیجیتالی شخصی همراه با ویژگی های منحصربفرد این ابزارها از قبیل شخصی بودن، در دسترس بودن، قابلیت انتخاب مخاطبان هدف، تعاملی بودن، قابلیت سنجش اثربخشی و در نهایت هزینه پایین اطلاع رسانی و تبلیغات در آنها، این رسانه های دیجیتالی را تبدیل به یکی از مهمترین و اثربخش ترین رسانه های تبلیغاتی نموده است.
هر چند که روندهای تبلیغات در جهان حاکی از این است که امروزه، رسانه های دیجیتالی تبدیل به یکی از مهمترین رسانه تبلیغاتی شرکت ها شده است و شرکت ها برنامه های تبلیغات دیجیتالی گسترده خود را در حال برنامه ریزی و اجرا دارند، لذا گاها شرکت ها قادر به بهره گیری مناسب از این رسانه های نوین و ارزشمند نمی باشند. بخش عمده این مشکلات را می توان عدم توجه به ویژگی ها و الزامات خاص این رسانه های دیجیتالی و در نهایت توجه اندک به تعریف دقیق بازار هدف و بهره گیری از ویژگی های هدفمندسازی رسانه ها عنوان نمود.

رسانه دیجیتال چیست؟

رسانه هایی که تبادل یا انتشار محتوا در آنها، تنها به کمک ابزارهای مجهز به پردازشگر دیجیتال میسر باشد شامل رسانه های برخط مبتنی بر شبکه مانند اینترنت، سرویس های مخابراتی از قبیل MMS وSMS و سایر اشکال شبکه های تبادل داده مانند بلوتوث و همچنین رسانه های مبتنی بر حامل های فیزیکی دیجیتال از قبیل بسته های نرم افزاری رسانه ای، بازی های رایانه ای و مانند آن ها.
مقایسه تبلیغات تلویزیونی با رسانه های دیجیتالدر یک تعریف کلی، رسانه‌های دیجیتال، فضایی تعاملی، سریع، دارای بازخورد فوری و در برخی موارد بی‌واسطه را برای مخاطبان فراهم می‌سازند و امکانات و تجهیزاتی که پیش روی مخاطبان قرار می‌دهند که بسیار متنوع و دارای انعطاف است و یک کاربر مسلط به این رسانه‌ها می‌تواند آرای متنوع و امکانات و ظرفیت‌های رسانه‌یی مختلفی را در اختیار داشته باشد. بنابراین رسانه‌های دیجیتال، هم ابزار محسوب شده و هم در ماهیت فرهنگی تاثیرگذارند؛ به عبارت دیگر، از جنبه ابزاری چون قادر به برقراری صورت‌های مختلف ارتباطی‌اند، امکان نشر پیام‌های فرهنگی بیش‌تر فراهم می‌شود.
شاید ماهیت رسانه‌های دیجیتال به گونه‌ای فراتر از محتوای پیام، به نوعی خود پیام باشد؛ به طوریکه رسانه‌های دیجیتال نسبت به رسانه‌های دیگر مانند تلویزیون و رادیو دارای ظرفیت و توان بیشتری هستند که امکان ارتباط سریع، جهان‌گستر و دو طرفه متنوع، فراهم است. تمام رسانه‌هایی که نحوه ارسال اطلاعات آن‌ها بر مبنای دیجیتالی است در زمره رسانه‌های دیجیتال قرار دارند.

مقایسه تبلیغات تلویزیونی با رسانه های دیجیتال

مقایسه تبلیغات تلویزیونی با رسانه های دیجیتالامروزه تبلیغات یکی از عوامل تاثیرگذار در فروش و مطرح شدن سازمان‌هاست و شرکت‌های مختلف براساس نوع جایگاهی که در بازار دارند از رسانه‌های مختلفی برای تبلیغات استفاده می‌کنند. از طرفی انتخاب رسانه‌ای برای تبلیغات نکته‌ بسیار حائز اهمیتی است که هر سازمان براساس گروه هدف مشتریان خود در مورد آن تصمیم می‌گیرد در این میان نوع اثر  بخشی هر یک از رسانه‌های تبلیغاتی نیز ممکن است متفاوت باشد. تلویزیون از دیرباز جزو محبوب ترین رسانه ها نزد مردم بوده است تلویزیون را می توان رسانه ای دانست که در اکثر خانه ها یافت می شود و همگان از آن استفاده می کنند، اما به نظر می رسد با ظهور اینترنت و رسانه های دیجیتال و در نهایت گوشی های هوشمند، تلویزیون به تدریج جایگاه خود را از دست رفته می بیند حالا دیگر رسانه های دیجیتال در صدر رسانه های دنیا نشسته اند.
مقایسه تبلیغات تلویزیونی با رسانه های دیجیتالروند افول تبلیغات در تلویزیون در نزد مردم به خوبی مشخص است به نظر می رسد با ظهور اینترنت و گوشی های هوشمند، درصدی از مردم ترجیح می دهند اطلاعات تبلیغات مورد نیاز خود را از این رسانه ها دریافت کنند یکی از دلایل این اتفاق سهولت در دریافت خبر است. این یعنی کاربر در هر لحظه و هر مکان می تواند با مراجعه به گوشی هوشمند خود و استفاده از اینترنت به تبلیغات مورد نظرش دست پیدا کند.
تعداد زیادی از افراد از گوشی های هوشمند و یا رایانه جهت کسب اطلاعات استفاده می کنند و رسانه اول آنها دستگاه های این چنینی است این در حالی ست که تلویزیون در رده دوم قرار دارد. در رده بعدی رادیو و نشریات چاپی قرار دارند که به نظر می رسد کم کم در حال محو شدن هستند این می تواند دلیل موجهی برای رفتن نشریات چاپی به سوی نشریات دیجیتال باشد زیرا نشریات چاپی در پایین ترین سطح محبوبیت در بین مردم قرار دارند. اما در بین رسانه های دیجیتال به نظر می رسد در حال حاضر قدرتمندترین رسانه، گوشی های هوشمند باشد و استفاده از گوشی های هوشمند در حال افزایش است و باید منتظر امپراطوری گوشی های هوشمند در رسانه های دنیا باشیم.
در بخش تبلیغات نیز به نظر می رسد درآمد و بازگشت سرمایه در رسانه های دیجیتال در حال رشد است روند تبلیغات دیجیتال و تبلیغات تلویزیونی نشان می دهد که تبلیغات دیجیتال یک رشد سریع و تبلیغات تلویزیونی یک افت آهسته را به خود دیده است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۷ بازگشت سرمایه از تبلیغات در رسانه های دیجیتال بیشتر از تلویزیون باشد.

تبلیغات در رسانه های دیجیتال

مقایسه تبلیغات تلویزیونی با رسانه های دیجیتالامروزه با پیشرفت های صورت گرفته در فناوری های ارتباطی و فراگیر شدن آنها در بین مردم، اشکال جدیدی از تبلیغات به وجود آمده است و به منظور ایجاد حداکثر تاثیرگذاری و تناسب با پیشرفت های تکنولوژیکی، شکل ها و صورت های نوینی یافته است. معرفی صرف محصولات در تلویزیون و تکرار بیش از حد آنها نه تنها تاثیری در ایجاد انگیزه برای خرید آنها در مردم ایجاد نمی کند بلکه حتی نوعی واکنش منفی در مخاطبان ایجاد کرده و تنفر و امتناع آنها را برمی انگیزاند. با پیشرفت های شگرف در عرصه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی و به دنبال توسعه شبکه‌های مجازی و گسترش رسانه‌های ارتباطی آنلاین، گروهی دیگر از رسانه‌ها وارد عرصه ارتباطات شده‌اند و ما شاهد به وجود آمدن شکل های جدیدی از تبلیغات هستیم که طیف متنوعی از اشکال گوناگون تبلیغات را از تبلیغات بر روی تابلوهای کامپیوتری گرفته تا تبلیغات از طریق گوشی های موبایل، تبلیغات دیجیتالی، تبلیغات اینتراکتیو و تبلیغات در شبکه جهانی اینترنت شامل می شود.
در دنیای امروز دیگر مردم وقتشان را کمتر با خواندن روزنامه و دیدن تبلیغات تلویزیون سپری می‌کنند، بخش زیادی از زمان مشتریان پای کامپیوتر یا موبایل می‌گذرد که به آن‌ها میگویم رسانه‌های دیجیتال اگر می‌خواهید ارتباط مؤثرتری با مخاطب تان داشته باشید حضور قوی در دنیای دیجیتال ضروری است.

ویژگی تبلیغات در رسانه های دیجیتال

تبلیغات در گذر زمان با تغییرات زیادی مواجه بوده است و متناسب با فناوری های معاصر ویژگی های خاص خود را داشته است موضوع مشترک میان تمامی تبلیغات گران در هر دوره ای دستیابی به حداکثر مشتریان برای کالاها و محصولات بوده است رسالت تبلیغات از همان ابتدا پیدا کردن مشتری یا مخاطب برای محصول یا خدماتی خاص بوده است؛ هر چه تبلیغی بتواند تعداد بیشتری مشتری یا مخاطب جذب کند موفق تر خواهد بود.
مقایسه تبلیغات تلویزیونی با رسانه های دیجیتالاز جمله ویژگی های تبلیغات در رسانه های دیجیتال حفظ حریم خصوصی افراد است، حریم خصوصی افراد از جایگاه مهمی در مناسبات اجتماعی برخوردار بوده و به عنوان یک اصل مهم در تمامی شئون زندگی رعایت می شود بر همین اساس تبلیغات کنندگان در رسانه های دیجیتال نیز در استراتژی ها و شیوه های تبلیغات خود به حفظ حریم خصوصی افراد تاکید ویژه ای دارند.
شخصی شدن از دیگر ویژگی های تبلیغات در رسانه های دیجیتال محسوب می شود بر این اساس تبلیغات کنندگان برای فرد فرد مخاطبان برنامه تبلیغاتی مخصوص به وی را تهیه و تدارک می بینند فناوری های جدید ارتباطی این امکان را فراهم می کنند تا براساس علایق و سلایق افراد گوناگون برنامه های تبلیغاتی جداگانه ای برای افراد ارائه شود.

با استفاده از رسانه دیجیتال باید بتوان فعالیت‌هایی انجام داد که تماما در این فضا تولید شده و در تعامل دو سویه با مخاطبان باشد از طریق رسانه‌های دیجیتال فعالیت‌های انجام شده در این فضا به مخاطبان ارائه می‌شود. با توجه به نقش و جایگاه بسیار مهمی که تبلیغات در رسانه‌های دیجیتال در پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی مردم دارند باید بر فضای فعالیتی‌ آن‌ها توجه بیشتری نشان داد، زیرا در این فضا که نظارت‌ها خیلی کم است می‌توان هر موضوعی را گنجاند پس بهتر است این فضا با رشد و توسعه روبه‌رو باشد به نحوی که استانداردها در آن اعمال شود.
مقایسه تبلیغات تلویزیونی با رسانه های دیجیتالساختار رسانه‌های دیجیتال در فضای مجازی شکل می‌گیرد و منطق مکان در آن حاکم نیست البته این به آن معنا نیست که فضای مجازی مکانی برای تولید نمی‌خواهد؛ به طور مثال گوگل در نقطه‌ای مستقر است اما تولید محتوای آن به مکان خاصی محدود نمی‌شود و فرآیند تولید محتوای آن تنها در فضای دیجیتال صورت می‌پذیرد و در اختیار کاربران این فضا قرار می‌گیرد.
امروزه تعداد کاربران در رسانه های دیجیتال در سراسر جهان، روز به روز بیشتر می شود و اینترنت به وسیله کاربرانی متعلق به گروه های سنی و طبقات اجتماعی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد به عبارت دیگر، رسانه های دیجیتال به یک رسانه مهم و تاثیرگذار در ارتباطات و اطلاع رسانی تبدیل شده و روز به روز فضا را بر رسانه های سنتی تنگ تر می کند.
اکنون برخی مدیران تجاری به این نتیجه رسیده اند که معرفی کالا از طریق تبلیغات سنتی و به روش هایی همچون هدایای تبلیغاتی (مثل خودکار، جاسوئیچی، کلاه و لیوان) دیگر چندان مفید نیست این روش های قدیمی شده، بسیار هزینه بر است و راندمان پایینی دارد. بر این اساس بازاریابی سنتی و استفاده از شیوه های قدیمی تبلیغ نظیر استفاده از تلویزیون و مانند آن اندک اندک به فرو می رود این در حالی است که رسانه های دیجیتال علاوه بر این که ابزاری بی نظیر برای تبادل اندیشه ها و اطلاعات به شمار می روند، از جایگاه ممتازی در حوزه تبلیغات نیز برخوردار است. در دید کلی پیش بینی ها نشان می دهد که در رسانه های دیجیتال تبلیغات آنلاین، به زودی جای تبلیغات سنتی را خواهد گرفت.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.