تبلیغات تلگرام در تلویزیون

مدتی است در شبکه‌‌های اجتماعی پیامی مبنی بر ممنوعیت تبلیغات تلگرام در کانال‌های تلویزیونی دست به دست می‌شود و مفهوم آن پیام به شرح “همکاران محترم ارزیاب و ناظر پخش ، موکدا یادآور می‌شود هرگونه تبلیغ و نام بردن از تلگرام در برنامه‌ها (چه توسط گوینده یا زیرنویس) مطلقا ممنوع است و به هیچ عنوان قابل اغماض نیست .”
به گزارش رصد رسانه ، رواج تبلیغات کانال‌های تلگرامی برنامه‌های صدا و سیما و شبکه‌های رسانه ملی توسط ابزاری که خود به عنوان رسانه‌ شناخته می‌شود، کمی عجیب و غیرمعقول بود . این اتفاق در حالی می‌افتاد که برنامه‌های تلویزیونی شدیدا مانع هرگونه تبلیغ از برندهای داخلی یا بسترهای ارتباطی توسعه یافته توسط برنامه‌نویسان داخلی می‌شدند .
حسام آرمندهی که از جمله افرادی است که در بسیاری از برنامه‌های مرتبط با کارآفرینی و فناوری حضور یافته و به ارائه دیدگاه‌هایش پرداخته است ، در نشست تخصصی شبکه‌های اجتماعی و OTT های وزارت ارتباطات ، گفت : به جای فیلترینگ صرف سایت‌ها، راهی هم برای جلوگیری از تبلیغ بسترهای خارجی بیابید.
وی با بیان اینکه باید با شرکت‌های داخلی و خارجی به طور یکسان برخورد شود، ابراز کرد : وقتی قرار نیست امتیازی ویژه برای شرکت‌های داخلی در نظر گرفته شود حداقل میزان آزادی خارجی‌ها بیشتر از داخلی‌ها نباشد .
اما این اظهارات کارشناسانه در حالی مطرح شد که حدود یکی دو ماهی می‌شود کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه دو مصوبه را به سازمان صداوسیما و وزارت ارشاد بخش معاونت مطبوعاتی در راستای ممنوعیت رواج تلگرام و شبکه‌های پیام‌رسان خارجی داشته است . در حالیکه زمزمه این موضوع در همان نشست تخصصی نیز به گوش می‌رسید اما به طور رسمی بیان نشد .
در راستای این دو مصوبه صداوسیما به هیچ عنوان نباید کانال‌های تلگرامی برنامه‌های تلویزیونی را از طریق تریبون و زیرنویس اعلام کند و مطبوعات و خبرگزاری‌ها نیز نباید مدام از کانال‌هایشان در این شبکه و فعالیت آنها بگویند .
با این حساب به نظر می‌رسد که قرار است در قالبی هدفمند با این ابزارهای ارتباطی برخورد شود تا زمینه‌ای برای به حاشیه رفتن آنها، فراهم نباشد.
به نظر می‌رسد دستورالعمل ابلاغی سازمان صدا و سیما که در ابتدا مطرح شد و تصویر آن مدام در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود نیز در این راستا باشد.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.