نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ای

این روز ها همه خشنود از توافق هسته ای هستند فعالان اقتصادی از امید به روز های بهتر می گویند و صحبت مردم در کوچه و بازار کم و بیش به توافق هسته ای گره خورده است تحلیل های اقتصادی و وعده های مسئولین همگی از بهتر شدن فضای کسب و کار خبر می دهد. در فضای پس از تحریم ضرورت دارد که بازاریابی را محصور در کالاهای مصرفی ندیده بلکه آن را به فضاهای جدیدتری تسری دهیم از شواهد امر پیداست که برند های مطرح خارجی خیلی زود در بازار ایران حضور پیدا خواهند کرد با باز شدن دروازه های ایران، برند های مطرح ، خوشنام و با سابقه خارجی در تمام حوزه ها ورود پیدا می کنند و به نظر معادلات بسیاری از بازارهای مصرفی و زیر بنایی را تغییر خواهند داد.

تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ای

نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ایتوافق هسته ای در بلند مدت بازار را تحت تاثیر قرار می دهد، آنچه بیش از هر مورد دیگر بازار را تکان می‎دهد عرضه و تقاضا و کنترل بازار است. واقعیت این است که اگرچه تحریم‌ها در روابط اقتصادی ایران با دنیا نتوانست حرکت رو به رشد ایران را متوقف کند، اما به هرحال حل شدن این موضوع و رفع تحریم‌ها می‌تواند یکی از نقاط بزرگ تاثیرگذار بر شکوفایی اقتصادی ایران باشد.

توافق هسته ای در نگاه اول یک اتفاق مهم و مثبت در بازار داخلی است مردمی که تا دیروز تنها حق یک انتخاب برند داخلی را داشتند از فردا با ورود برندهای خارجی حق انتخاب های بیشتری برای خرید خواهند داشت بازار های صنعتی و زیر بنایی با حضور تبلیغات و تکنولوژی های به روز خارجی جانی دوباره می گیرند سرمایه های حبس شده به جریان می افتد و بازار های در حال رکود دوباره به رونق می افتد. تمام این پیش بینی ها یک معنی دارد و آن یعنی داغ شدن تنور کسب و کار یعنی رقابت و تبلیغات برند های ایرانی و خارجی برای تصاحب بازار های موجود در ایران برای گرفتن مشتری و افزایش سهم فروش بیشتر در بازار مورد نظرمی باشد. رقابتی شدن فضای کسب و کار در این سطح نوید داغ شدن بازار تبلیغات و بازاریابی دارد تا جایی که آژانس های مطرح تبلیغاتی دنیا برای ورود به ایران خیز برداشته و مشغول مذاکره هستند.
نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ایاین یک خبر تاثیرگذار برای فعالین صنعت تبلیغات است برند های داخلی برای حفظ بازار نیاز به حضور بیشتر تبلیغات در رسانه ها دارند و این یعنی تبلیغ بیشتر و متمرکز تر، از طرف دیگر برند های خارجی برای نفوذ به بازار نیاز به یک راهنما و مشاور تبلیغاتی بومی دارند و این یعنی شانس همکاری با یک برند معتبر خارجی برای یک آژانس تبلیغاتی.
بعد از توافق همه صحبت از صلح و دوستی می کنند ولی به نظر می رسد بعد از توافق  نبرد برندها در بازار اقتصادی ایران رخ خواهد داد در واقع می توان گفت بعد از تحریم نبرد تبلیغات برند ها بعد از توافق هسته ای برای بقاء در بازار ایران است. برند های داخلی به دلیل چندین دهه انحصار مطلق کمی تنبل شده اند، این در حالی ست که برند های خارجی که وارد بازار ایران می شوند دارای مدیرت اصولی و به روز هستند کمپین های تبلیغاتی متمرکز و حساب شده اجرا خواهند کرد بسیار دقیق و هدفمند حرکت می کنند و هیچ گاه به سهم کوچکی از بازار اکتفا نکرده و تا هنگامی که رهبر بازار نشوند دست از تلاش بر نمی دارند .
برند های خارجی با تبلیغات در سایر کشور ها فاتح بازار هستند و اکنون برای فتح بازار ایران شروع به تبلیغات کرده اند در برابر این لشگر بزرگ، برند های ایرانی قرار گرفته اند که چندین دهه به انحصار کامل عادت کرده اند برند هایی که برنامه ریزی تبلیغاتی ضعیف و هدف های مقطعی دارند .
اگر به این وضعیت، تمایل ذاتی ایرانی ها را به مصرف کالاهای خارجی هم اضافه کنیم می توان پیش بینی کرد که برند های ایرانی وضعیت خوبی در این نبرد تبلیغاتی نخواهند داشت. البته به صورت خیلی کلی قابل پیش بینی است که با توجه به بافت درآمدی و شاخص های اقتصادی، طبقه متوسط رو به پایین همچنان مجبور به استفاده از برند های وطنی هستند و طبقه متوسط به بالا به سمت برند های خارجی تازه وارد حرکت می کنند و این یعنی تقسیم بازار بین برند های ایرانی و خارجی ، البته همین اتفاق هم خسارت کمی برای برند های ایرانی نخواهد داشت.
به هر صورت توافق هسته ای یک اتفاق مهم در تاریخ معاصر ایران به حساب می آید و می توان از آن به عنوان یک پیچ خطرناک برای تبلیغات برند های ایرانی در صورت عدم هشیاری نام برد برند های مطرح ایرانی باید به روز های بعد از توافق فکر کرده باشند و استراتژی خوبی برای تبلیغات آن روز داشته باشند تا در جهت تقویت برند خود حرکت کنند.و اگراینطور نباشد در نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ای برندهای داخلی شکست می خورند.

برندهای ایرانی چه جایگاهی دارند و تا چه اندازه محبوب بوده‌اند؟

آیا نام‌های تجاری داخلی توانسته‌اند مشتریان ایرانی را تا این اندازه درگیر خود کنند؟ این پرسش را می‌توان به این صورت مطرح کرد که برندهای ایرانی تا چه اندازه در بازاریابی و تبلیغات خود موفق عمل کرده‌اند؟ کارشناسان به حفظ و ارتقای کیفیت و خدمات پس از فروش به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های بازاریابی اشاره می‌کنند و این موضوع را راز محبوبیت برندهای خارجی می‌دانند. درست در شرایطی که بازار ایران تورم دو رقمی را تجربه می‌کند، برندهای خارجی با تبلیغات حساب شده پوشاک، تلفن همراه، بازار لوازم خانگی و… را تبلیغ و رونمایی می‌کنند و کارآیی و قابلیت تبلیغات آخرین محصولات برندهای خارجی توانسته است بحث‌های داغی بین مشتریان ایرانی و در فضای مجازی ایجاد کند.
نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ایبه گفته کارشناسان برندهای بزرگ برای افزایش محبوبیت و فراگیری خود تبلیغات انجام می دهند محبوبیت برخی نشان‌های تجاری خارجی تا آن‌جا پیش رفته است که آنها به تدریج به نام یک نوع محصول خاص تبدیل شده‌اند حالا در دنیایی که مشتری وفادار هدف رقابت بسیاری از برندهای تجاری در جهان شده است، برندهای ایرانی همچنان در حوزه ی به نام تبلیغات می‌لنگد و این یعنی در نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ای برندهای داخلی شکست می خورند.

ماجرای رقابت تجاری کالاهای ایرانی حالا به موضوع پیچیده‌ای تبدیل شده است که به گفته کارشناسان تنها به جنبه‌های عام تبلیغاتی منحصر نمی‌شود مشتریان به نگاه کوتاه‌مدت و منفعت‌طلبی یک سویه نشان‌های تجاری ایرانی انتقاد می‌کنند و شرکت‌های تبلیغاتی از نبود فرهنگ صحیح تبلیغات بین تولید کنندگان ایرانی می‌گویند، این در شرایطی است که تولیدکنندگان با اشاره به واقعیت‌های دیگری از شرایط تولید در ایران، رقابت و تبلیغات در تجارت جهانی را دشوار توصیف می‌کنند.

نبود تبلیغات کالاها به صورت حرفه ای قبل و بعد از توافق هسته ای وجود داشته است برخی از برندهای ایرانی تمایلی به هزینه کردن برای تبلیغات ندارند، بیشتر آنها یک استراتژی مشخص تبلیغاتی و بودجه معینی برای این کار نداشته و تنها تحت ‌تاثیر بازاریاب آژانس‌های تبلیغاتی قانع می‌شوند که برای محصول و خدمات خود تبلیغات به راه اندازند. تبلیغات در جهان ابعاد گسترده و خلاقانه‌ای پیدا کرده است اما در ایران همچنان شیوه‌های کلیشه‌ای پیگیری می‌شود، این در شرایطی است که همین شیوه‌های کلیشه‌ای نیز بین بسیاری از تولیدکنندگان جایگاهی ندارد و بسیاری از آنها حذف هزینه تبلیغات یا قایل شدن حداقل هزینه برای تبلیغات را صرفه‌جویی در مخارج خود تلقی می‌کنند واین یعنی درنبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ای برندهای داخلی شکست می خورند.

تفاوت تبلیغات برندهای خارجی با برندهای داخلی

در شرایطی که به گفته فعالان عرصه تبلیغات، برخی تولید کنندگان ایرانی تبلیغات را هزینه اضافه تلقی می‌کنند برندهای بزرگ خارجی برای ایجاد ارتباط بیشتر با مشتریان خود به شیوه‌های مختلفی متوسل شده‌اند مشتری وفادار یکی از مهم‌ترین اهداف تبلیغاتی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه برندهای سرشناس دنیا قرار گرفته است. آنها تلاش می‌کنند تا با برقراری ارتباط بهتر و دوستانه‌ تر با خریدار، مشتریان دایمی یا در اصطلاح بازاریابی مشتریان وفادار برای خود دست و پا کنند؛ ابزارهای متفاوتی وجود دارد که مشتری را به یک برند خاص وفادار می‌کند اما مهم ‌ترین فاکتور دستیابی به این هدف حفظ و ارتقای کیفیت و خدمات پس از فروش است که متاسفانه در بازار تبلیغاتی ایران چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ایبرخی تولیدکنندگان ایرانی با نگاه کوتاه مدت، تنها به فکر منافع و سود یک طرفه هستند و این موضوع باعث می‌شود ارتباط بین مشتری و برند به سادگی مخدوش شود. به همین دلیل است که در بازار ایران با عارضه مشتری بدبین مواجه می‌شویم و آنها با یک پیش‌ فرض بدبینانه محصولات و کالاهای تولید کنندگان داخلی را مورد قضاوت و داوری قرار می‌دهند.
این در شرایطی است که اگر به عملکرد بازاریابی و تبلیغات برندهای بزرگ جهان دقت کنیم، متوجه می‌شویم این برندها نه ‌تنها دو اصل حفظ و ارتقای کیفیت و خدمات پس از فروش را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند که برای درگیری عاطفی مشتریان با برند خود، به اقدامات تبلیغاتی دیگری نیز روی آورده‌اند. به‌عنوان مثال یک برند بزرگ کره‌ای برای محبوبیت خود، دست به اقدامات خیرخواهانه در کشورهای هدف زده است این برند هر سال بخشی از محصولاتش را صرف تجهیز مدارس مناطق محروم می‌کند یا برندهای بزرگ دیگری هستند که مشارکت‌های اجتماعی را به‌ عنوان ابزار تبلیغات و محبوبیت خود برگزیده‌اند.
موضوع مهم دیگر در نظر گرفتن وضع و شرایط تولید در ایران و تأثیر آن در دنیای تجارت و تبلیغات است یکی از مهم ‌ترین فاکتورهای رقابت و تبلیغ در دنیای تجارت، قیمت می باشد افزایش قیمت‌ها برای تولیدکنندگان پدیده خوشایندی به شمار نمی‌آید زیرا بخشی از بازار هدف آنها را تحت ‌تاثیر قرار می‌دهد. به جز این یکی از مولفه‌های اصلی رقابت تجاری و تبلیغاتی بین برندها، قیمت به شمار می‌آید در ایران بسیاری از تولید کنندگان داخلی صاحب این مزیت تبلیغاتی به شمار نمی‌آیند زیرا قیمت مواد اولیه و هزینه‌های تولید در کشور به سرعت تغییر می‌کند و تولیدکنندگان به دشواری می‌توانند، در شرایط تورم حفظ و ارتقای کیفیت و ثبات قیمت‌ها را مبنای توسعه تجاری و تبلیغاتی برند خود قرار دهند همچنان که به همین علت شاهد حذف تعدادی از برندهای ایرانی از سبد خانوار بودیم و این یعنی در نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ای برندهای داخلی شکست می خورند.

تاثیرات توافق هسته ای بر بازار

– گشایش‌های بین‌المللی و امکان بازگشت منابع بزرگ و بلوکه‌شده ارزی ایران در سایر کشورها و بانک‌های بین‌المللی حتی احتمال بازگشت پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا
– افزایش توانمندی مالی دولت برای حمایت از پروژه‌های عمرانی
– سقوط انتظاری قیمت دلار در بازار داخلی که به کاهش قیمت‌ها منجر خواهد شد
نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ای– احتمال مقاومت بانک مرکزی در برابر کاهش شدید قیمت ارز به‌دلیل حمایت از تولید داخل و صادرات
– گشایش‌های بانکی و امکان انتقال ساده‌تر ارزهای صادراتی که پتانسیلی برای کاهش قیمت دلار در بازار آزاد خواهد بود
– کاهش جذابیت مبادله ارز در بازار داخلی و توجه بیشتر به مسیرهای رسمی و انتقالات بانکی درخصوص کالاهای بزرگ
– خروج حجم بزرگی از ارزهای موجود در دست مردم پس از کاهش جذابیت نگهداری آنها که به کاهش قیمت‌ها کمک خواهد کرد
– امکان پرداخت منابع ارزی داخلی بلوکه‌شده در بانک‌های ایرانی به سایر بانک‌ها
– تسهیل محسوس شرایط صادرات مخصوصا محصولات شیمیایی و پتروشیمی
– احتمال افزایش قیمت‌های صادراتی محصولات پتروشیمی به‌دلیل تسهیل فرآیند صادرات و البته کاهش قیمت ارز در داخل
– انتظار کاهش قیمت‌ها در بازارهای داخلی مخصوصا برای کالاهای پتروشیمی به‌دلیل کاهش قیمت‌های جهانی و کاهش قیمت دلار با محوریت بورس کالا یا کالاهای وارداتی
– واقعی شدن شرایط صادرات و منطقی شدن قیمت‌های پیشنهادی به جای ارزان‌فروشی فعلی در کنار انتظار برای کاهش قیمت دلار در بازار آزاد
– تلاش بیشتر دولت برای تک نرخی کردن نرخ ارز و نزدیکی بیشتر قیمت ارز آزاد و مبادلاتی و احتمال حذف سازوکار تخصیص ارز مبادلاتی
– توجه بیشتر واردکنندگان بزرگ به واردات به قیمت‌های آزاد به جای مبادلاتی که درخصوص اغلب کالاها به یکسان شدن قیمت اغلب عرضه‌ها و تثبیت بازار منجر خواهد شد
– ریزش انتظاری قیمت‌ها که در کنار کاهش قیمت مواد اولیه داخلی و وارداتی می‌تواند به کاهش واقعی قیمت نهایی محصولات در بازار منجر شود.

، ، ، ،

2 دیدگاه برای نوشته: نبرد تبلیغات برندها بعد از توافق هسته ای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.