۷۵۰x350-bigstock-social-network-and-connected-w-22213058

این روزها شبکه های اجتماعی یکی از محبوب ترین فضاهای اینترنت هستند. بواسطه همین محبوبیت و استقبال گسترده افراد از این شبکه ها، یکی از بهترین مکان ها برای ارتباط با افراد مختلف و معرفی کالا و خدمات کسب و کارهای مختلف همین شبکه های اجتماعی هستند.
روند فعالیت بازاریابی شبکه های اجتماعی به این صورت است که شما با تولید محتوای جذاب و کاربردی ، توجه کاربران را به خود جلب کرده و به عنوان یک برند معتبر و محبوب در خاطر آن ها نقش می بندید و مخاطبین شما با اشتراک گذاری محتوایی که شما تولید کرده اید به گسترش موثر مطالب شما در شبکه های اجتماعی و اینترنت کمک می کنند. حضور در شبکه های اجتماعی به معنای این نیست که بازاریابی شما روی آنها در بهترین حالت خود در حال انجام است. به همین جهت در ادامه با نشانه های ناکارآمدی استراتژی شبکه های اجتماعی و راه حل های آن پرداخته شده است.

هیچ نتیجه ای در کسب و کار خود نمی بینید

images (2)با این وجود در حالی که روزبه‌روز شرکت‌های بیشتری نسبت به شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند، شرکت‌هایی هم هستند که از نتایج کسب شده ناامید شده‌اند. با اینکه حساب‌های کاربری مختلفی در شبکه‌های توئیتر، فیسبوک یا گوگل پلاس برای خود ایجاد کرده‌اند و در آنها فعالیت می‌کنند، ولی باز نمی‌توانند به درستی درک کنند که چرا مشتریان فوج فوج به سمت آنها سرازیر نمی‌شوند. این موضوع تقریباً شبیه به این است که شما مثلاً در یک باشگاه ورزشی ثبت‌نام کنید و فردا صبح با ناراحتی و کسالت از این که شکم شما عضله یا شش تکه نشده از خواب برخیزید.

مزایای حاصل از رفتن به یک باشگاه ورزشی در طول زمان نصیب شما می‌شود. به عبارتی آنها در نتیجه استفاده صحیح از وسایل و داشتن یک رژیم غذایی و ورزشی مناسب حاصل می‌شوند که باید تحت نظر و برنامه ‌ریزی باشند. شبکه‌های اجتماعی نیز چیزی متفاوت از این موضوع نیستند و مزایای حاصل از آنها برای یک کسب و کار نیاز به مدت زمان بسیار زیادی تا حاصل شدن دارد. به عبارت دیگر آنها نتایج حاصل از استفاده از زیرساخت های اجتماعی مناسب برای آن سازمان بخصوص و برنامه‌ریزی استراتژیک مناسب و همچنین اندازه‌ گیری موفقیت می‌باشد.

در حالی که داشتن تعداد مشتریان بالا و حفظ آنها از جمله استفاده از این شبکه‌هاست، اما اینها موارد اصلی نیستند که با به کار بردن این شبکه‌ها باید بر روی آنها تمرکز داشته باشید. به عبارت دیگر به کار بردن این شبکه‌ها در حوزه مختلف می‌تواند برای شما مفید واقع شود.
آگاهی بیشتر از برند، شناخته شدن به عنوان یکی از خبره های صنعت، افزایش فروش یا نرخ تبدیل، شخصیت بخشیدن به برند، خدمت رسانی به مشتریان و یا چیزی کاملاً متفاوت با اینها. امکان ندارد حضور شما در شبکه های اجتماعی همه ی این نتایج را با هم برایتان به ارمغان بیاورد، بنابراین برای شروع تنها روی یک یا دو هدف متمرکز شوید. ببینید اولویت اصلی تان کدام است و سپس به این فکر کنید که چگونه می توان از شبکه های اجتماعی برای رسیدن به این هدف، بهره ی استراتژیک تری گرفت.

انتخاب نادرست شبکه ی اجتماعی

images (1)ممکن است شبکه ی اجتماعی مورد نظر خود را درست انتخاب نکرده باشید. برای نمونه، اگر شرکتی هستید که اکثر مشتریانتان را جمعیت روستایی تشکیل می دهند، روی توئیتر هیچ نتیجه ای نخواهید گرفت. بر اساس پژوهش تازه ای که از سوی مرکز تحقیقاتی Pew منتشر شده است، پلتفرم توئیتر در میان جمعیت شهری محبوب تر است. هیچ قانونی وجود ندارد که به شما بگوید حتماً باید روی تمام پلتفرم ها حضور داشته باشید، بنابراین آنهایی را انتخاب کنید که با مخاطبانتان همخوانی دارند.

بدون شک حضور در شبکه‌های اجتماعی بیشتر، برای هر کسب‌وکاری حائز اهمیت است ولی به‌شرط آنکه کمیت جای کیفیت را نگیرد. اگر در یک شبکه حضوری پررنگ و فعال و حساب‌شده داشته باشید بهتر از آن است که در چند شبکه فقط حضورداشته باشید. بنابراین بر اساس توانایی‌ها، مطالب، نوع فعالیت و مخاطب و سیستم مدیریتی که در اختیاردارید، بهترین بستر را برای خود انتخاب کنید و در صورت موفقیت در آن و امکان گسترش آن، شبکه‌های بیشتر را به آن بی افزایید.

میزان لایک، اشتراک گذاری و نظرها کم است

imagesآیا بیش از حد خودتان را تبلیغ می کنید؟ نگاهی به شبکه های اجتماعی MailChimp بیاندازید. این شرکت خدمات ایمیلی می فروشد، اما محتوایی که روی شبکه های اجتماعی خود قرار می دهد روی این موضوع تمرکز دارند که چگونه می توان از آزاردهندگی ایمیل اندکی کاست. برای مثال یکی از توئیت های اخیر آنها این بوده است: «تقویم محتوایی ما، بسیار خوشحالمان کرده است. شما هم باید یکی از این تقویم ها داشته باشید. Saddleback Bags نیز محصولات چرم می فروشد. اما محتوای شبکه های اجتماعی آن اغلب روی زندگی ماجراجویانه ی کسانی تمرکز دارد که از این محصولات استفاده می کنند.

نقطه ی مشترک نمونه های بالا این است که هر دو به جای آنکه روی شبکه های اجتماعی خودشان را تبلیغ کنند، برای مشتریانشان ارزش خلق می کنند. فکر کنید ببینید محصولات شما از چه راه هایی می توانند برای مردم مفید واقع شوند. بافتار بزرگ تری که شرکت شما در آن فعالیت می کند را نیز در نظر بگیرید. این همان چیزی است که مشتریان از شما می خواهند و اگر این خواسته ی آنان را پاسخ دهید، آن را دوست خواهند داشت، با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت و درباره اش نظر خواهند داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.