بدافزار تبلیغاتی اندروید

محققان و کارشناسان امنیتی از نفوذ نوعی بدافزار تبلیغاتی در برنامه‌های محبوب اندرویدی خبر دادند .
به گزارش رصد رسانه ، کارشناسان امنیتی، نوع جدیدی از بدافزار تبلیغاتی را پیدا کرده‌اند که درون بیش از ۲۰ هزار برنامه‌‌ی پرکاربرد مثل فیس‌بوک، اسنپ‌چت (Snapchat) و غیره، تبلیغات قرار می‌دهد .
وقتی که این بدافزار تبلیغاتی به برنامه راه پیدا می‌کند، نسخه‌ی تقلبی و مستقلی از این برنامه در اپ استور منتشر می‌کند . این برنامه مثل اپلیکیشن اصلی کار می‌کند، اما این بدافزار راه خود را به سیستم عامل اندروید باز می‌کند و پشت سر هم تبلیغ نشان می‌دهد . این تبلیغات آزاردهنده تجربه‌ی کاربری را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و مشکل ایجاد می‌کنند .
متاسفانه حتی با حذف برنامه‌هایی که گرفتار این بد افزار می شوند ، این بدافزار از بین نمی‌رود . حتی بازگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه هم، این بدافزار آزاردهنده را حذف نمی‌کند .
کارشناسان معتقدند تنها راه برای خلاص شدن از شر این بدافزار تعویض دستگاه است که هزینه‌ی زیادی دارد و واقعا منصفانه نیست . تنها راه برای جلوگیری از بروز این مشکل این است که برای دانلود برنامه فقط از پلی استور گوگل استفاده کنیم و به سراغ منابع مستقل ارایه‌دهنده‌ی اپلیکیشن نرویم.
همچنین به اعتقاد کارشناسان این مشکل می‌تواند بدتر شود . آنها پیش‌بینی می‌کنند که بدافزار مورد اشاره با پخش و گسترش بیشتر می‌تواند پیچیده‌تر شود و در قسمت‌های مختلف دستگاه اندرویدی نفوذ کند و حتی ممکن است بدون اجازه‌ی کاربر، دیگر اپلیکیشن‌های مستقل را دانلود کند . به عبارت دیگر، دستگاه کاربر از دست‌اش می‌رود. خوشبختانه گوگل در آینده اقداماتی در این راستا انجام خواهد داد تا به کاربران درباره‌ی این برنامه‌های مستقل هشدار دهد .

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.