نقش تبلیغات در برندسازی

برند، مجموعه ‌ای از قضاوت‌ها، نگرش‌ها، خاطرات، علایق و تجربه‌ها از یک محصول یا خدمات است. هر برندی برگرفته از داستانی است و مردم نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. برای ساخت یک برند ابتدا باید برخی از عملیات درونی و بیرونی آن شکل گیرد. قدم اول تولید محصول و تست آن توسط کارمندان آن شرکت است. هیچ کالا و خدماتی تولید و ارائه نمی‌شود مگر اینکه تبلیغات گسترده بازاری در مورد آن شکل گیرد. البته قبل از تبلیغات باید محصول از لحاظ کیفی قابل بهره‌ برداری باشد.

نقش تبلیغات در برندسازی

%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%af%db%8c%d9%86%da%afتصویر برند از ترکیب اجزای متفاوت هویت و به کمک ابزارهای تصویرساز بویژه تبلیغات ساخته می شود.تبلیغات محور اصلی فرآیند اطلاع رسانی به مصرف کننده درباره فواید اصلی محصول و ایجاد جایگاه برای برند در ذهن وی می باشد.کیفیت محصول اصلی، ارزش های درونی محصول را پرورش می دهد درحالیکه تبلیغات تلاش می کند تا باورهای موجود درباره کیفیت محصول را حتی گاهی با اغراق بیان کند. ولی کارکرد دیگر آن ایجاد ارزش های نمادین و بیرونی برای برند است و همراستاسازی آن با کیفیت و عملکرد محصول عینی بطوری که بتواند بر این بعد از تصویر ذهنی درک شده از برند تاثیر بگذارد.

همچنین تبلیغات می تواند با استفاده از عوامل تهیجی یا نمادین یک شخصیت یا ویژگی خاص برای برند در ذهن مخاطب ایجاد کند. این ویژگی خاص از آمیختن نام برند با تداعیات خاص مورد نظر برای آن و ارزش های نهفته در آن بدست می آید. به عبارت دیگر تمام برندهای معتبر از تداعی نام خود با ارزش های عملکردی و نمادین سود می برند.به همین دلیل است که آی بی ام به عنوان برند یک شرکت، دارای “تداعی عظمت، رایانه و یکپارچگی” میباشد.

وال مارت به عنوان برند یک خرده فروشی شناخته می شود که محصول با کیفیت و متناسب با هزینه پرداختی (یعنی ارزانترین خرده فروش در امریکای شمالی) را در ذهن مصرف کننده جا انداخته است و برندهایی نظیر مارلبورو، کوکا کولا، بنز و بی ام و همگی برندهایی هستند که معانی خاصی را در ذهن تداعی میکنند.

جک تراوت از شرکت مشاوره تراوت و رایس می گوید: کوکاکولا تلاش می کند نقش پپسی را بازی کند در حالیکه این نقش برازنده پپسی است که به دنبال جوانان رفته است. کوکا نمی تواند در این بازی که پپسی میدان دار آن است برنده شود. اما شرکت کوکاکولا نشان میدهد که آن ها به شدت مشتاق مبارزه برای کسب سهم خود از این بخش بازار هستند.با اینکه مرسوم شده است که تبلیغات یک عامل اساسی در رتبه بندی ارزش ویژه برند به شمار رود اما نبایستی مشتریان را تنها دریافت کنندگانی منفعل در برابر تبلیغات مملو از تصویر ذهنی ناخواسته دانست جویس معتقد است که مردم از ارتباطات (شامل تبلیغات) تحمیلی و درواقع هر آنچه که یک تصور از پیش تعیین شده برای آنها ایجاد کند، فرار می کنند.

تفاوت برندسازی با تبلیغات چیست ؟

۵رابطه با مشتری با برند شروع می‌شود و با برند خاتمه می‌یابد. چیزی که باعث سودآوری شما می‌شود البته که فروش شماست ولی مشتریان ایده‌آل محصول شما را می‌خرند و از خدمات شما استفاده می‌کنند چون آن‌ها دوست دارند از برند شما حمایت کنند، نه اینکه فقط تمایل به خرید کالای شما را دارند. به همین دلیل شما باید به وضوح مشخص کنید که مشتری ایده‌آل شما کیست. این جزیی از فرایند برندسازی است.

در مقابل، تبلیغات به منظور ایجاد ارتباط برای معرفی پیشنهاد فروش شما از طریق درگاه های فروش، رادیو، تلویزیون، بیلبورد، بنرهای تبلیغاتی آن‌لاین و … است.
تبلیغات مانند درخواست از یک غریبه برای خوردن یک لیوان قهوه با شماست ولی برندسازی مانند درخواست برای ایجاد ارتباط، گپ و گفت و لذت بردن از لحظه هاست در کنار اینکه قهوه هم می‌نوشید. در برندسازی شما به احساسات و تجارب مشتریانتان توجه می‌کنید ولی در تبلیغات تمام تمرکز شما فروش کالایتان است. برندسازی برای شرکت شما مشتریان وفاداری ایجاد می کند که همیشه شما را دنبال خواهند کرد ولی تبلیغات فقط به آگاهی از برند شما کمک می‌کند.
درک تفاوت بین برندسازی و تبلیغات می‌تواند بودجه بندی بازاریابی شما را بهینه کرده و بیشترین بازده را برای شما داشته باشد.

در پایان ذکر این نکته ضرور است که با اینکه تبلیغات و برندسازی دو جز مستقل فرآیند بازاریابی هستند ولی همه این سه مولفه ( بازاریابی، برندسازی و تبلیغات) به عنوان یک واحد منسجم در جهت افزایش فروش و بالا بردن اعتبار شرکت عمل می‌کنند.

اهمیت برندسازی در چیست ؟

downloadبسیاری از مشتریان به خاطر وفاداری به نام تجاری حاضر نیستند فقط به خاطر قیمت پایین تر محصول دیگری را بخرند ، مثلا طرفداران رستوران البرز حاضر نیستند به خاطر قیمت بالای این رستوران به رستورانی با قیمت پایین تر بروند یا به جای دستمال کاغذی سافتلن و چشمک دستمال کاغذی ارزانتر و بدون اسم و رسم داری را انتخاب کنند.

یک نام تجاری ایجاد کننده اعتماد است . مثلا اگر شما یک روزی بخواهید ساندویچ بخرید و مسئله بهداشت و سلامت مواد غذایی برایتان اهمیت داشته باشد مسلما سعی میکنید به جای ساندویچ فروشهای محلی ، برند بوف را انتخاب کنید چون پیام ضمنی این برند این است که در مجموعه رستورانهای فست فود این برند در ایران می تواند قابل اعتماد باشد . پس در شرایطی که حق انتخاب توسط مشتریان افزایش پیدا میکند و بر تنوع محصولات و نامهای تجاری افزوده می شود ، هر روز اهمیت برند سازی افزوده می شود. اکنون که فست فودهای دیگری با نام و برندهای دیگر ظهور پیدا می کنند موضوع برندینگ اهمیت بیشتری پیدا می کند مانند پیتزا پدر خوب،سوپر استار و ….

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.