نقش تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک هنوز برای بسیاری از مردم مفهوم جدیدی است، اما در عصر اطلاعات، هدایت فعالیت های کسب و کار از طریق اینترنت، به ویژه برای شرکت های کوچک و متوسط که می خواهند با شرکت های بزرگتر رقابت کنند، بخش جدا نشدنی از پیکر فعالیت های تجاری سازمان است.
مبادله الکترونیک اطلاعات یکی از قدیمی ترین و بنیادی ترین ابزارهای یکپارچه سازی فعالیت های تجاری است. جالب اینکه به علت ماهیت سازگار استانداردسازی های صورت گرفته، این ابزار هنوز هم یکی از مفید ترین و پیشرفته ترین کاربردهای تجارت الکترونیکی امروزی محسوب می شود. در این مقاله به بررسی نقش تجارت الکترونیک و اهمیت آن پرداخته شده است.

هدف از تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیکمی توان یکی از مهمترین اهداف تجارت الکترونیک را همان سهولت و سرعت ارائه به آنچه کاربر از یک تجارت الکترونیک نیازمند است را نام برد.تجارت الکترونیک عبارت است از تعامل سیستم های ارتباطی، سیستمهای مدیریت داده ها و امنیت که به واسطه آنها امکان مبادله اطلاعات تجاری در رابطه با فروش محصولات و یا خدمات میسر می شود.
البته در این تعاملات، حمایت و حفظ اسرار مصرف کنندگان و همچنین محافظت از دادهها و اطلاعات شخصی در تجارت الکترونیک، ایجاد قوانین روشن تجاری به منظور ایجاد یک بازار الکترونیک معتبر و در نهایت تدوین قوانین بسیار با اهمیت است.
درحقیقت تجارت الکترونیک به عنوان محل ارتباط فناوری اطلاعات و بازار کسب و کار سبب شده است که بازار دائمی برای فعالیت و اشتغال عده بسیاری در این زمینه فراهم بیاید. کارآفرینی از طریق تجارت الکترونیک می تواند شرایط تازه ای به وجود آورد که در آن تولید کنندگان، فروشندگان و مشتریان و تقریباً تمام عوامل دست اندرکار یک چرخه اقتصادی قادر باشند در یک فضای مجازی مشترک با یکدیگر در ارتباط باشند و به تبادل اطلاعات، خدمات، محصولات و پول بپردازند.

تجارت الکترونیکی و فناوری اطلاعات

imagesتکنولوژی اطلاعات روش کارکرد افراد سازمانها و دولتها را دگرگون کرده و امور اقتصادی و اجتماعی وحتی طرز تفکر مردم را تغییر داده است. آموزش، بهداشت، صنعت و تولید و تجارت، بانکداری، خدمات و حتی نحوه گذراندن اوقات فراغت و سرگرمی ها همه تحت الشعاع آثار و تغییرات این تکنولوژی قرار گرفته است. تکنولوژی اطلاعات باعث ایجاد مشاغل جدید و صنایع نوین و خلاقیت های پیاپی شده و تغییرات عمده در روش زندگی پدید آورده است.نزدیکی روز افزون مردم جهان به یکدیگر تعامل فرهنگ و… نمونه های از این پیامدها است.از دیدگاه علمی نیز امروزه تکنولوژی اطلاعات در کنار مهندسی ژنتیک و دانش هوافضا یکی از سه شاخه پیشرو و آینده ساز دانش و تمدن فردای بشر به شمار می رود.

پیشرفت های تکنولوژی اطلاعات به حدی گسترده است که برخی از صاحب نظران آن را با پدیدهایی چون اختراع ماشین بخار مترادف دانسته اند. در بعد اقتصاد نیز اهمیت دست یابی سریع به اطلاعات صحیح کلید پیروزی در عرصه رقابت جهانی محسوب می شود .تجارت الکترونیکی نیز به عنوان قسمتهای مهم نشات گرفته از فن آوری اطلاعات است که پیشرفت آن در سایه پیشرفت فن آوری اطلاعات محقق گشته است.

سطوح تجارت الکترونیکی

downloadتجارت اکترونیکی را می توان به سطوح مختلفی تقسیم بندی کرد .هر یک از ابعاد سه گانه اصلی تجارت یعنی محصول یا خدمات مورد مبادله فرآیند فروش و تحول خدمات پس از فروش می توانند از حالت فیزیکی و کاملا ملموس تا حالت الکترونیکی و نرم افزاری تغییر نمایند.
در حالی که تجارت سنتی هر سه عامل کاملا قابل لمس است در تجارت الکترونیکی (بالا ترین سطح تجارت الکترونیکی )هر سه عامل حالت الکترونیکی دارند.لذا تجارت الکترونیکی می تواند در تمام یا بخشی از مراحل چرخه تجاری (BUSINESS CYCLE) به کار گرفته شود. چرخه تجاری از موارد یافتن کالاها و خدمات متناسب با نیازها و یافتن راههای مورد توافق (جستجو و مذاکره) سفارش حمل و پرداخت بها (اجرای توافق و پرداخت) فعالیتهای پس از فروش مثل گارانتی و خدمات پس از فروش تشکیل شده است.

جایگاه تجارت الکترونیکی در جهان

images (1)با توجه به آنچه که گفته شد از آنجا که رشد تجارت الکترونیک وابسته و در ارتباط با رشد فناوری اطلاعات است بهتر است ابتدا نگاهی به رشد صنعت IT در جهان بیندازیم. در جوامع توسعه یافته حدود ۸۰ درصد شغل های جدید به کامپیوتر،اینترنت و IT وابسته اند. رشد IT و ICT اثرات قابل مشاهد فراوانی بر اقتصاد پیشرفته داشته که رشد تجارت الکترونیکی و افزایش حجم اطلاعات و گردش سریعتر و افزایش شمار کاربران اینترنت را نیز در پی دارد. با توجه به بررسی های موسسه تحقیقاتی FORRESTER رشد سریع و روز افزون تجارت الکترونیکی در کشور های پیشرفته و مزیت های رقابتی حاصل از آن لازم است که کشورهای در حال توسعه به منظور حضور در بازارهای رقابت جهانی سریعا در استراتژیهای تجارت و بازرگانی خود تجدید نظر کنند.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.