نقش تلویزیون در زندگی افراد

پیش‌تر و در زمانی که تکنولوژی با سرعت کمتری توسعه می‌یافت، ضرورتی ایجاب نمی‌کرد که افراد خود را با آن منطبق کنند، اما امروزه با پیشرفت‌های روزافزون در زمینه‌های مختلف تکنولوژیک و ورود لوازم مرتبط با فناوری‌های نوین به اجتماعات و تأثیر پذیرفتن جوامع از تکنولوژی‌های نوین، لزوم آشنایی با تکنولوژی‌های مدرن بیش از پیش آشکار می‌شود.

تلویزیون و دیگر رسانه های جمعی نقش بسیاری در بهبود و اطلاعات و تغییر فرهنگ و آداب و رسوم یک جامعه دارد . که افراد مختلف به تناسب علاقه و وقت برنامه های خود را برنامه های متنوع ان بهره می گیرند . ولی مدت زمان تماشای تلویزیون در افراد مختلف بستگی به میزان بیکاری و علاقه و دیگر عوامل تفاوت دارد.

نقش تلویزیون در زندگی بشر

ما انسان ها در شرایطی بسر می بریم که جهان در حال پیشرفت است و تغییرات و تحولات جدی و مهمی در عصر حاضر به وقوع پیوسته است. انسان هر روز با یک اختراع جدید روبرو می شود. یکی از مهمترین پیشرفت های علمی این دوران استفاده از رسانه تلویزیون است این رسانه از بدو شروع به فعالیت توانست نظر تمام دنیا را به خود جلب کند. این رسانه با برنامه های جذاب و دیدنی خود خیلی زود در مردم همه کشور ها و شهرها و حتی روستا ها نفوذ کرد.

الان شما به هر جایی از این کره زمین که بروید چه در آسیا و چه در اروپا و آفریقا با این جعبه جادو موجه می شوید. در این رسانه شما با انواع برنامه های خبری و علمی و فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و ورزشی و… روبرو می شوید و هر کس با توجه به نوع سلیقه ای که دارد می تواند وارد هر کدام از شبکه های آن شود و برنامه مورد علا قه خود را ببیند و از آن لذت ببرد.

وضعیت دنیا به جایی رسیده است که تلویزیون به یکی از اصلی ترین برنامه های انسان در طول شبا نه روز تبدیل شده است و شما هر خانواده ای را که مورد نظر قرار می دهید می بینید که در روز حداقل چند ساعت از اوقات فراغت خود را به دیدن برنامه های این رسانه اختصاص می دهد.
این وسیله در دهه اخیر توسط دانشمندان تولید گردید. در ابتدا در کشورهای غربی شروع به فعالیت کرد و بعد از مدتی به سراسر کشورهای دنیا مثل کشور خودمان وارد گردید.

در شروع پیدایش این وسیله مردم تحت تاثیر شدید برنامه های آن قرار گرفتند و برای آنها بسیار جالب بود که انسان می تواند به وسیله استفاده از این جعبه کوچک از اوضاع و احوال دیگر شهرها و کشورها آگاه شود و همچنین بتواند از برنامه های گوناگون علمی و سیاسی و اقتصادی و ورزشی و… آن بهره ببرد .در دوره های قبل از آمدن این قاب جادو انسان بعد از اتمام کارهای روزمره اوقات فراغت خویش را صرف حضور در طبیعت و دیدن زیبایی هستی و مانوس شدن با آن می کرد ولی با پیدایش تلویزیون تغییرات عمده ای در زندگی انسان پدیدار شد.

نقش تلویزیون و سایر رسانه ها

تلویزیون هنوز هم جایی ست که افراد مسن، اخبار را دنبال می کنند. طبق یکی از مراکز تحقیقاتی pew قریب به ۶۰ درصد از آمریکایی ها بیان کرده اند که اخبار را بیش از هر رسانه ی دیگری از طریق Idiot box دنبال می کنند.
جستجوها اگر اینترنتی باشند در کمتر از ۳۸ ثانیه در دسترس شماست. ۲۵ درصد از مردم از طریق رادیو و ۲۰ درصد از طریق روزنامه ها (چاپی) اخبار را دنبال می کنند. در این میان، در بین جمعیت های مسن، تلویزیون از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آمریکایی های ۵۰ ساله و یا بالاتر، هنوز هم به تلویزیون علاقه مندند و افراد بالای ۶۰ سال تمایل بیش تری به استفاده از روزنامه ها دارند.

طبق تحقیقات صورت گرفته در افراد بین بازه سنی ۳۹-۴۰ سال رقابت شدیدی بین دنیای دیجیتال و تلویزیون ایجاد شده است. افراد با سنین کمتر نیز به استفاده از وسایل دیجیتالی برای اخبار و علایق شان می پردازند.

شایع ترین معایب برنامه های تلویزیون

  • یکی از مهمترین آفت های برنامه های این رسانه اعتیاد و عادت کردن به اوست. اگر چند روز برق نباشد و یا تلویزیون ما خراب شود ما با توجه به عادت کردن به این وسیله دچار مشکل خواهیم شد. همچنین از آسیب های عادت کردن به تلویزیون کم رنگ شدن عنصر خلاقیت در انسانها می باشد، در نتیجه انسان هر چه بیشتر معتاد به برنامه های تلویزیون گردد از یک طرف خلاقیت در او کمرنگ و از طرف دیگر کنار گذاشتن آن مشکل تر خواهد شد.
  • به علت آنکه برنامه ها و فیلم های این رسانه حالت انفعالی دارند در نتیجه انسان وقتی یک سریال را دید دلش می خواهد برنامه های بیشتری را ببیند و سیراب نخواهد شد.
  • از دیگر آسیب های برنامه های تلویزیون عدم رشد عاطفی انسان است چون ارتباط کلامی بین فیلم و بیننده برقرار نیست و ارتباط یک طرفه است ، در نتیجه انسان دچار خلاء عاطفی می گردد.
  • بیشترین کسانی که در شبانه روز بسیاری از اوقات خود را صرف برنامه ای تلویزیون می کنند دچار ا ضطراب و سوء ظن و هیجان و عدم اعتماد و بد اخلاقی به دیگر افراد جامعه می گردند. حالا به نظر شما علت چیست ؟ جواب آن خیلی واضح است زیرا فیلم های ما پر شده است از موضوعاتی مثل درگیری ها ،اختلافات خانوادگی، خیانت، طلاق، گرفتن زن دوم و …
  • از دیگر موارد این است که انسان دچار مشکلات جسمی مثل خستگی زیاد ،کوتاه شدن زمان خواب ،ضعیف شدن جسم انسان می گردد.
  • معایب دیگر این موارد مشکلات روحی وروانی است که با دیدن برخی برنامه ها بوجود می آید . بچه ها همزمان با دیدن فیلم می خواهند غذا بخورند و یا درس بخوانند . که به عنوان نمونه مشکل در گوارش انسان پیدا می کند.

، ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.