پادکست چیست

پادکست چیست؟

پادکست جدیدترین تکنولوژی تولید و نشر محتوای صوتی در اینترنت است . به وسیله پادکست می توان صدای خود را در اینترنت منتشر کرد و می‌توان یک رادیو آماتوری شخصی باشد.واژه پادکست از طرف لغت‌نامه آمریکایی «آکسفورد» به عنوان واژه‌ سال انتخاب شد. این لغت نامه پادکست را اینطور معرفی کرده است: «برنامه رادیویی که دیجیتالی ضبط شده و برای دانلود و قراردادن در دستگاه های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می‌شود.» در لغت نامه اینترنتی ویکی پدیا هم در توضیح کلمه پادکست اینطور آمده است: پادکست یا پادپخش یکی از روش‌های انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامه آوایی است که توسط کاربران معمولاً به سوی یک پخش کننده موسیقی دیجیتال وعموماً یک آی‌پاد(Ipod) به شکل یک فایل صوتی ساخته شده ،‌با استفاده از اینترنت بر روی رایانه های خانگی و یا پخش کننده‌های دیجیتال پیاده می‌شود.

پادپخش انتشار مجموعه‌ای پرونده‌های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فیدصورت می‌گیرد، و توسط کاربران معمولاً بر روی یک پخش‌کننده موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. این روش ارائه محتوا در سال ۲۰۰۴ محبوبیت و گسترش یافت.
برای دریافت آن، معمولاً از برنامه‌های خبر خوان که ازخدمات وب استفاده می‌کنند استفاده می‌شود و بر روی رایانه‌های خانگی و با پخش‌کننده های موسیقی دیجیتال قابل پیاده ‌سازی است.
پادکست چیزی شبیه یک شوی تلویزیونی است که با فرمت صدا منتشر میشود و شاید یک وبلاگ است که با فرمت صدا ایجاد میشه ونه بصورت متن، پادکست ‌ها نیز مانند وبلاگ‌ها دارای موضوعات مختلفی هستند. ورزشی،‌ علمی،‌ تاریخی،‌ طنز،‌ خبری و غیره.

تاریخچه پادکست

images (1)این روش وبلاگ‌نویسی تا سال ۲۰۰۳ پیشرفت کرد و وبلاگ‌نویسی را به سمت جدیدی‌ برد. نمونه‌ای تاثیرگذار استفاده از این فناوری در وبلاگ کریستوفر لیدون نویسنده‌ سابق نیویورک تایمز بود. در اکتبر سال ۲۰۰۳ بود که اولین بار از iTunes برای انتقال محتوای آر. اس اس به آی پاد استفاده شد. آدام ‌کری برنامه ‌ای برای انتقال از آر. اس اس به آی‌ پاد ارائه کرد که iPodder نام داشت.
در فوریه ۲۰۰۴ بن همرسلی در روزنامه گاردین مقاله ای نوشت که درآن به کار لیدون اشاره می‌کرد برای شرح این کار کلمات مختلفی به کاربرد که در بین آن پادکست هم به چشم می‌ خورد. به این ترتیب اولین استفاده از این کلمه توسط بن ‌همرسلی بود ،‌کم کم تولید کدهایی مانند iPodder در سال ۲۰۰۴ به سرعت زیاد شد. بعد از این وب‌ سایت‌ها و ابزارهای مختلف با موضوع پادکست گسترش پیدا کرد.

بنگاه‌های خبری مثل BBC برنامه های رادیویی با کمک پادکست راه‌اندازی کردند و شرکت اپل امکان دریافت پادکست را به نرم افزار iTunesافزود و درسال ۲۰۰۵ نسل جدیدی‌ از آی‌ پاد‌ها با قابلیت پخش فیلم به بازار ارائه شد. در اواخر سال ۲۰۰۵ دستگاه‌های بازی قابل حمل شرکت سونی هم از آر. اس‌اس ۲٫۰ پشتیبانی می‌کرد.

نقش پادکست در رسانه

downloadپادکست به عنوان تکنولوژی نوین در عرصه ارتباطات یک رسانه محسوب می شود که می تواند سرویس های خوبی علمی، آموزشی، تخصصی و سرگرمی و… را ارائه دهد. اما حس شنوایی که جز مهمترین حواس انسان محسوب می شود که به وسیله آن بسیاری از نیازهای ارتباطی انسان را برآورده می سازد و اطلاعاتی که مورد نیاز مخاطبان است را به صورت شنیداری در اختیار آن ها می گذارد. پادکست با تکثر صدا می تواند صداهای خاموشی که قبلا قابل شنیدن نبودن از جمله گروه های محروم وستمدیده، مخالفان و حتی صداهای جدیدی را به گوش همگان برساند. تکثر صدا تکثر رسانه ای را در پیش دارد که منجر به گسترش عرصه عمومی می شود. از طرفی استمرار، کیفیت و تنوع در این رسانه بسیار مهم تلقی می شود، به خصوص برای روابط عمومی ها که وظیفه خبری و اطلاع رسانی را به عهده دارند، می تواند این پدیده پررنگ تر جلوه نماید که رسیدن به این فضای مطلوب راه طولانی ولی امید بخشی رادر پی دارد.

ویژگی های رسانه ای پادکست

imagesپادکست یک رسانه است و وظیفه انتقال پیام را از ذهن برنامه ساز به مخاطب بر عهده دارد. اگر آن را با وبلاگ ها و رسانه های نوشتاری آن لاین مقایسه کنیم، روند انتشار و انتقال پیام در آن پردردسر به نظر می رسد. اما به نسبت رادیو ها، بسیار رسانه ارزان قیمتی به شمار می رود.
در مرحله پس از تولید پیام، این رسانه بسیار سریع عمل می کند چرا که در فاصله آپلود فایل توسط برنامه ساز و دانلود آن از سوی مخاطب، نیاز به رعایت بسیاری از کاغذبازی های معمول و کسب مجوز ندارد.در نتیجه پخش آن سریع و کم هزینه است.

  • پادکست و سرگرمی: از طریق صدا، می توان جنبه تفریحی و سرگرمی بیشتری به یک بسته رسانه ای داد. از این نظر، پادکست ها به نسبت رسانه های مکتوب آن لاین و غیرآن لاین این ویژگی را دارند که می توانند مخاطبان خود را سرگرم کنند. پخش موسیقی، مصاحبه با افرادی که محبوبیت دارند، امکان انتقال حس و حال مکان های مختلف در گزارش ها و… همه و همه موجب می شود که بتوان به طور جدی بر روی کارکرد های این رسانه در این زمینه برنامه ریزی کرد.
  • پادکست و آموزش: یکی از جنبه های مهم پادکست، ایفای نقش در فرآیند آموزشی کشور است. برای مثال پادکست به عنوان یک یار کمک آموزشی، بخشی از وظایف آموزشی را بر عهده می گیرد. از سویی اطلاعات مورد نظر را به شکل تدوین شده در اختیار دانش آموزان قرار داده و از سویی دیگر، آنها می توانند استفاده از میکروفن جانبی را جایگزین بخشی از جزوه نویسی خود کنند. در جامعه ای به شدت شفاهی مانند جامعه امروز ایران، می توان با برنامه ریزی، گام های مطلوبی در این باره برداشت.
  • پادکست و روابط عمومی ها: امروزه سازمان ها و شرکت های تجاری در سراسر دنیا برای دسترسی مستقیم به مشتریان خود، پادکست را به رسانه های سازمانی خود می افزایند. پادکست پدیده ای نوین و ابزاری عالی در روابط عمومی ها است و رسانه ای که می تواند روابط عمومی خلاقی را طراحی کند. کارشناسان روابط عمومی چهره شرکت و سازمان محسوب می شوند، یعنی مسئولیت اطلاع رسانی، تصویر سازی و غیره را بعهده دارند. در اینجا ابزار قدرتمند جدیدی وجود دارد که به این چهره صدا می بخشد و صدا بیش از متن صرف موثر است، بنابراین این رسانه نه تنها قدرتمند است، بلکه کاربرد آن آسان وگستردگی آن بیش از هر رسانه موجود دیگر است و به میزان قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی می کند و می توان گفت رسانه ای است که اثر بخشی یک پیام رادیویی را افزایش می دهد. به هنگام پخش برنامه رادیویی یا تلویزیونی افراد از تعداد شنوندگان و بینندگان اطلاع دقیق ندارند اما با پادکست می توان از تعداد دقیق ذخیره شدن برنامه توسط افراد مطلع شد. حتی مشخص می شود که مخاطبین از چه مناطقی هستند و بدین ترتیب می توان برنامه خود را مرتبا بهبود بخشیده و به انتظارات مخاطبین خود پاسخ دهند.
  • پادکست و تبلیغات: پادکست یک برنامه اجباری نیست که مخاطب در ساعات و شرایطی خاص، موظف به گوش دادن آن باشد. زمان و شرایط دریافت پیام از طریق این رسانه کاملا در اختیار مخاطب است.
    شما نمی توانید برنامه صوتی تهیه شده خود را مثل پیک های تبلیغاتی، به زور به خانه های مردم بیندازید و نمی توانید مثل تلویزیون در میان برنامه ها، آگهی های بازرگانی را در این جا به خورد مخاطب بدهید. چراکه در این جا به راحتی می توان از روی بخش آگهی ها عبور کرد. مهم هم نیست پادکست چند دقیقه باشد و چه چیزی را آگهی کند. برای معرفی محصولات و یا خدمات در این رسانه به ابتکار عمل بیشتری نیاز داریم.
  • پادکست و حریم خصوصی: پادکست ها می توانند به راحتی حریم خصوصی افراد را زیر پا گذاشته و به محدوده خصوصی آنها تجاوز کنند. تدوین یک منشور اخلاقی غیراجباری و آموزش عمومی در زمینه اخلاق فعالیت رسانه ای برای افراد غیر روزنامه نگار، راهکار دیگری است که اگر قصد ساماندهی این فعالیت ها را داریم، برای امن شدن فضای مجازی از تجاوز به حریم خصوصی باید صورت گیرد.
    در پایان باید گفت پادکست به عنوان تکنولوژی نوین در عرصه ارتباطات یک رسانه محسوب می شود که می تواند سرویس های علمی، آموزشی، تخصصی و سرگرمی و… را ارائه دهد. پادکست با تکثر صدا می تواند صداهای خاموشی که قبلا قابل شنیدن نبودند از جمله گروه های محروم و ستمدیده، مخالفان و حتی صداهای جدیدی را به گوش همگان برساند. تکثر صدا تکثر رسانه ای را در پیش دارد که منجر به گسترش عرصه عمومی می شود.

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.