نگاه متفاوت زنان و مردان به تبلیغات

تا به حال شده است که شما به چهره‌ای نگاه کنید و بگویید چه‌ قدر زیبا است ولی همسرتان نظری مخالف شما داشته باشد و از نظر او اصلا زیبایی در کار نباشد؟ این اتفاقی است که به دلیل نوع متفاوت تحلیل زنان و مردان از زیبایی رخ می‌دهد. روانشناسان اعتقاد دارند که مردان و زنان الگوها و معیارهای کاملا متفاوتی برای تحلیل زیبایی اطراف خود دارند که با دیدن یک تصویر فورا او را با آن الگوها مطابقت داده و درباره زیبایی آن فرد رای می‌دهند.

نگاه متفاوت زنان و مردان به تبلیغات

نگاه متفاوت زنان و مردان به تبلیغاتدر حالی که، زنان و مردان رتبه مشابهی در نظرسنجی‌ها به تبلیغات بازاریابی می‌دهند، عکس‌العمل متفاوتی نسبت به تبلیغات مختلف از خود نشان می‌دهند مردان بیشتر از تبلیغاتی لذت می‌برند که محتوایی حاوی شوخ‌طبعی، سبک‌های خلاقانه متمایز، تصاویر حاوی جذابیت جنسی داشته باشند، در حالی که زنان بیشتر از تبلیغاتی لذت می‌برند که بچه‌ها یا برشی از زندگی را نشان دهند.

در کل نظرها یکسان هستند : در یک سطح کلی تفاوت اندکی در چگونگی واکنش نشان دادن زنان نسبت به مردان به تبلیغات مشاهده می‌شود. زنان و مردان بر اساس معیارهای از قبیل لذت، مشارکت فعال، برندینگ، اخبار، اعتبار، به طور مشابه، با نگاه کردن به واکنش‌های احساسی ابراز شده به تبلیغات، الگوی کلی بدست آمده بین زنان و مردان هم یکسان است.

زنان و مردان از موارد متفاوتی لذت می‌برند : با این وجود کاملاً مشخص است که در نوع تبلیغات مورد علاقه زنان و مردان تفاوت‌های واقعی وجود دارد. اطلاعات نشان می دهد که مردان بیشتر به تبلیغات از محتوای خنده‌آور و طنزآمیز لذت می‌برند خصوصاً آن دسته تبلیغاتی که یک شخص دیگر در آن دست انداخته می‌شود. (البته یادآوری این نکته هم حائز اهمیت است که تبلیغات طنزآمیزی هم در این بین وجود دارد که مورد تائید خانم‌ها بوده‌اند.)
نگاه متفاوت زنان و مردان به تبلیغاتمردان بیشتر آن دسته از تبلیغاتی را مورد تائید قرار می دهند که دارای محتوای نژاد پرستی بوده است، اما زنان در مورد آن دسته از تبلیغاتی که به نوعی در آنها خشونت وجود داشته عکس‌العمل منفی نشان می دهند. درحالی که مردان خلاقیت در تبلیغات را می پسندیدند، زنان در مجموعه از تبلیغاتی استقبال می‌کنند که برش یا مقطعی از زندگی یا بچه‌ها را نشان می‌دهد. در هر دو گروه زنان و مردان هم تفاوت قابل توجهی در نوع و شیوه انتقال پیام است.

واکنش نسبت به استفاده از تصاویر با جذابیت جنسی : 
تبلیغاتی که به نوعی نشان دهنده تصاویر با جذابیت جنسی بوده‌اند نیز منجر به نشان داده شدن واکنش‌های کاملا متفاوت از دو جنس متفاوت است. برخی از تبلیغات هم هستند که مورد قبول و تائید هر دو جنس زن و مرد قرارمی گیرد، اما دلیل تائید شدن آنها توسط زنان و مردان متفاوت است. به عنوان مثال یک تبلیغ عطر که آماده شدن یک دختر برای شرکت در مهمانی را به تصویر کشیده بود، توسط مردان تنها به دلیل استفاده از برخی تصاویر مورد تائید قرار گرفته بود، اما دلیل مورد تائید قرار گرفتن همان تبلیغ توسط گروه زنان اشاره به جریان داشتن زندگی و شرکت کردن در یک مهمانی مطرح می باشد.

نوشتن عنوان‌های جذاب برای تبلیغات

نگاه متفاوت زنان و مردان به تبلیغاتیکی از آسان‌ترین روش‌ها برای افزایش سریع فروش، استفاده از تبلیغاتی است که مخاطب را ترغیب می‌کند تا با شما تماس گرفته و محصولات یا خدمات شما را سفارش دهد. عنوان مهم‌ترین بخش یک تبلیغ چاپی و همین طور تبلیغات آنلاین به‌ شمار می‌رود و برای موفقیت تبلیغ حیاتی است ۹۵ درصد افراد فقط عنوان‌ها را می‌خوانند و اگر عنوان به اندازه کافی جذاب باشد، مطلب را می‌خوانند.
مغز انسان با این همه قدرت شگرفی که دارد در برخی موارد به چالش کشیده می‌شود و آن‌طور که فکر می‌کنیم مصون از خطا و لغزش نیست یکی از این موارد خطاهای دید هستند. مغز ما با دریافت انبوهی از تصاویر در اطرافمان تلاش دارد مفهوم واقعیت را برای ما نمایان کند و این تجزیه و تحلیل در کسری از ثانیه انجام می‌گیرد. در این میان گاهی مغز نمی‌تواند آن‌چه را که دریافت می‌کند به درستی نمایان کند و واقعیتی که خودش دریافت می‌کند را به‌خوبی نشان نمی‌دهد این اتفاق را توهم بصری می‌نامیم.

ساختار پیام های تبلیغاتی

ساختار پیام های تبلیغاتی مبتنی بر سه نوع جذابیت می باشد :
الف) جذابیت منطقی

ب) جذابیت عاطفی و احساسی

ج) جذابیت اخلاقی
نگاه متفاوت زنان و مردان به تبلیغاتاز این میان جذابیت احساسی بیشترین طرفدار و استفاده در میان کارشناسان تبلیغات را داراست یکی از جنبه های این نوع پیام ها استفاده از جاذبه های ترس می باشد. جاذبه های ترس یعنی به کار گیری پیام یا تصاویر ترسناک برای جلوگیری از استفاده محصولات نا مناسب یا ترغیب به بکارگیری محصولی خاص که در صورت استفاده نکردن از آن برای مخاطب مشکلی ایجاد می شود. زنان بیشتر طرفدار تبلیغات با جذابیت احساسی هستند این در حالی ست که مردان از تبلیغات پر هیجان و ترسناک استقبال می کنند.

زیبایی ظاهری تبلیغات اثرات زیادی بر مخاطب در جامعه خواهد داشت. حقیقت این است که بیشتر ما در برخورد اول با یک تبلیغ، زیبایی ظاهری را ملاکی برای ارزیابی کالا قرار می‌دهیم. بعضی اعتقاد دارند زیبایی ظاهری تبلیغات این امکان را می‌دهد که از منافع و امکانات جامعه بیشتر استفاده کند.

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.