نگران خودتون نیستین؟

در سال‌های اخیر، همزمان با سرد شدن هوا، آلودگی هوا در برخی از روزها، آن قدر شدید می‌شود که کارشناسان از شرایط هشدار و اضطرار می‌گویند و مسئولان مثل همیشه به‌ دنبال راهکاری برای حل مسئله هستند. آلاینده‌های موجود در هوا، مثل اکسیدهای ازت، دی اکسید کربن، منواکسید کربن و به طور کلی گازهای مخرب، هر کدام به ‌گونه‌ای بر هریک از اعضای بدن تأثیر می‌گذارند و باعث اختلال در عملکرد مطلوب دستگاه‌های مختلف در بدن می‌شوند در چنین شرایطی، باید قدرت دفاعی بدن در مقابل بیماری‌ها را افزایش داد نوع تغذیه و اینکه از چه غذاهایی بیشتر استفاده کنیم، می‌تواند تا حدی از عوارض خطرناک آلاینده‌های موجود در هوا بر بدن بکاهد.

تبلیغات برای هشدار آلودگی هوا

نگران خودتون نیستین؟آلودگی هوا باعث شده که مسئولین تبلیغات گسترده ای را برای هشدار به افراد جامعه آغاز کنند مدتی است که شهرداری در شبکه های اجتماعی و در سطح شهر با نصب پوسترها و بنرها دست به تبلیغات زده و با این کار مردم را از مضرات آلودگی هوا آگاه می سازند پوسترهایی که بر روی آن جمله نگران خودتون نیستن؟ در بالای پوستر و در پایین پوستر جمله استفاده از خودروی شخصی= آلودگی هوا نوشته شده است پیامی که از این تبلیغات استنباط می شود این است که استفاده از خودروی شخصی در کشورمان زیاد است و دلیل اصلی آلودگی هوا استفاده از خودروی شخصی است به راستی آیا کسانی که از خودروی شخصی استفاده می کنند نگران خود نیستن؟ یعنی آلودگی هوا بر روی آنها هیچ تاثیری ندارد یعنی آنها از این هوای آلوده استنشاق نمی کنند؟ یعنی سلامتی آنها در این هوای آلوده به خطر نمی افتد؟ بهترین راه حل برای کنترل هوای آلوده در کلان شهرها این است که، هرکس به سهم خود برای کاهش آلودگی هوا گامی بردارد اولین قدم این است که از خودروی شخصی استفاده نکنند و از وسایل نقلیه عمومی بهره ببرند.

ما انسانها ناخواسته برخی رفتار خودمان را فراموش می کنیم و در مقابل رفتارمان احساس مسئولیت نمی کنیم و کارهایی از ما سر می زند که منجر به لطمه به خود و دیگران می شود من جمله این کارها، استفاده از خودروی شخصی است کاری که هم بخود هم به بقیه افراد جامعه ضربه می زند همان طور که در این تبلیغ مشاهده می شود استفاده از خودروی شخصی یک نوع خودکشی است، در این تصویر با شیلنگ بنزین که در روی شقیقه خود گذاشته این مفهوم را می رساند که  آلودگی هوا باعث ضربه بخود و دیگران می شود پس این نکته مهم است که اگر نگران خودتون نیستین  نگران دیگران باشید.

نگران خودتون نیستین؟در یکی دیگر از این تبلیغات، توجه به کودکان و سالمندان و افرادی که بیماری قلبی دارند را یک امر ضروری می داند و همه افراد جامعه باید در مقابل آن احساس مسئولیت کنند و اگر نگران خودتون نیستین نگران کودکان و سالمندان و افراد بیمار باشید. اکثر افراد سالم، در هوای آلوده به محض اینکه کمی کیفیت هوا بهتر می شود، علایم بیماری از بین می رود اما، برخی از افراد حساسیت بیشتری نسبت به تاثیرات آلودگی هوا دارند کودکان ممکن است حتی تاثیر سطح های پایین تر آلودگی هوا را هم حس کنند همچنین ممکن است دچار بیماری های بیشتری مثل برونشیت و گوش درد نیز شوند.
افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی هم واکنش شدیدتری به آلودگی هوا دارند در زمان هایی که آلودگی هوا شدید است، بیماری آنها تا جایی بدتر می شود که باید فعالیت های خود را محدود کنند، استفاده از بنزین در ماشین ها یکی از دلایل آلودگی هوا است که باعث بیماری های زیادی در افراد جامعه می شود پس همه چی به خودمان برمی گردد اگر نگران خودمون نیستیم نگران بقیه افراد جامعه باشیم.
نگران خودتون نیستین؟دود سیگار نیز یکی از انواع آلوده کننده های هوا می باشد که باعث سوزش چشم، بینی و گلو می شود و سرطان‌زا می باشد، این تفکر در افرادی که سیگار را مصرف می کنند وجود دارد که مصرف سیگار فقط به خودشان ضرر می رساند در صورتی که دود سیگار برای افراد جامعه هم مضر است طبق نظر کارشناسان فتیله سیگاری که افراد بر روی زمین می ریزند بدترین آلودگی را در هوا به مدت طولانی برجای می گذارد و تا تجزیه کامل فتیله سیگار آلودگی تولید می شود؛ پس می توان به این افراد گفت اگر نگران خودتون نیستین نگران بقیه افراد جامعه باشید.

آلودگی هوا چه اثرات مضری دارد؟

با افزایش شهرنشینی و کارخانجات، آلودگی هوا زیاد شده است تا جایی که طبیعت، به تنهایی نمی تواند هوای سالم را تامین کند. موادی که از طریق هوای آلوده وارد محیط می‌شوند و برای سلامت بدن به ‌شدت مضر و زیان‌آورند دارای ترکیباتی هستند که باعث نابودی بافت‌های مختلف ‌بدن می‌شوند. این رادیکال‌های‌آزاد، از طریق ریه، پوست، مخاط بدن، مثل مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن می‌شوند و باعث تخریب تک ‌تک سلول‌ها می‌شوند. آلودگی هوا می تواند چشم ها، گلو و ریه را ناراحت کند سوزش چشم، سرفه و تنگی نفس از جمله مشکلات متداولی است که با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ایجاد می شود.

نگران خودتون نیستین؟افراد مختلف ممکن است واکنش متفاوتی به آلودگی هوا داشته باشند برخی افراد ممکن است دچار تنگی نفس یا سرفه شوند، درحالی که دسته ای دیگر ممکن است هیچ علامتی را حس نکنند از آنجا که ورزش نیاز به تنفس عمیق تر و سریع تر دارد، ممکن است منجر به تشدید این علایم شود افرادی که دچار بیماری های قلبی مثل انژین (گلو درد) یا بیماری های ریوی مثل آسم یا امفیزم هستند، به آلودگی هوا حساسیت بیشتری دارند.

، ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.