چرا مدیران زن موفق ترند؟

چرا مدیران زن موفق ترند؟

imagesاز دیرباز تا چند دهه پیش حضور زنان در پست‌های مدیریتی، چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی، بسیار ناچیز بوده و جوامع بشری از سرمایه عظیمی که داشته بخوبی بهره نبرده‌اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، زنان برای پیشرفت و بالا رفتن از پلکان ترقی و رسیدن به بخش مدیریت متحمل سختی فراوانی می‌شوند و در حقیقت تبعیض جنسیتی برای آنان سقفی تعیین کرده که بیشتر مواقع نمی‌توانند پست مدیریتی داشته باشند؛ پدیده‌ای که به سقف شیشه‌ای معروف است.

مطالعات انجام شده در دانشگاه سینا در برزیل درمورد کسب و کار، درباره خانواده و اجتماع از انواع جنسیت از طریق اینترنت انجام شده طبق نظر متخصصان درباره امور اقتصادی و تجاری خانم ها موفقیت خود را ثابت کرده اند.

تفاوت درمهارت کلامی

زنان مهارت‌های دیگری نیز دارند که آنها را مدیران لایقی می‌کند. زنان در یافتن بلادرنگ کلمه‌ای مناسب حین گفت‌وگو با دیگران هوشی استثنایی دارند. مهارت‌های کلامی زنان از همان دوران کودکی‌شان شکل می‌گیرد. نوزادان دختر خیلی زود شروع به تولید اصوات می‌کنند و خیلی سریع جملات طولانی و با ساختارهای دستوری پیچیده را بیان می‌کنند. این توانایی کلامی به ساختار مغز زنان و هورمون استروژن مربوط است. زنان به دنیا آمده‌اند تا صحبت کنند. این ویژگی باعث شده که آنها از گذشته‌های دور تا امروز بتوانند مربی‌های خوبی برای فرزندان‌شان باشند و هر کجا که لازم است فرزندشان را تشویق یا به دلیل رفتاری غیرمسئولانه سرزنش کنند. کلمات ابزار زنان هستند. کلمات بین ذهن و قلب ارتباط برقرار می‌کنند و مدیران زن امروز می‌توانند با رساندن «صدای ‌شان» به دیگران به قدرتی که نیاز دارند، دست پیدا کنند.

تفاوت درمهارت‌های اجتماعی اجرایی

downloadزنان چیزی را دارند که دانشمندان به آن «مهارت اجتماعی اجرایی» می‌گویند. آنها در درک نکات ظریف حرکات و ژست و حالت دیگران توانایی بسیاری دارند و می‌توانند براحتی احساسات دیگران را از روی چهره‌ شان متوجه شوند و حتی تغییرات اندک لحن صدای آنها را بفهمند. زن‌ها به طور کلی از حواس چشایی، لامسه، بویایی و شنوایی ‌شان بهتر استفاده می‌کنند. دید پیرامونی بهتری دارند و در تاریکی بهتر اطراف‌ شان را می‌بینند و اشیای موجود در محیط را بهتر به ذهن می‌سپارند. این مهارت‌ها زنان را در خواندن ذهن دیگران یاری می‌کند؛ مهارتی که یک مدیر لایق بهتر است آن را داشته باشد.

صداقت بیشتر در کارها

۱۱عقل آنان با وجدانی راحت کارهای بزرگ را به پایان می رساند، در صورتی که مردان برخی اوقات می توانند پیچیده باشند و تفاوت اینجاست که مردان دوست دارند سریعتر به موفقیت برسند، در صورتی که خانم ها قدرت صبر کردن را دارند تا زمان مناسب فرا رسد.

استقامت و تولید بیشتر

images-2هر مدیری برای موفق شدن مجبور است از چالش‌هایی بگذرد و گاه برنامه‌هایش آن گونه که می‌خواهد پیش نمی‌رود. در واقع این چالش‌ها از فرد، یک مدیر لایق می‌سازد. مدیران باید مقاومت و پشتکار داشته باشند و هرگاه لازم باشد صبر و تحمل از خود نشان دهند و مدیران زن ثابت کرده‌اند که می‌توانند از خود مقاومت بسیار بالایی نشان دهند. آنها هرگز تمام مشکلات را به دوش کارکنان خود نمی‌اندازند و پا به پای آنها کار می‌کنند. همچنین مدیران زن در محل کار فقط به پیشرفت شخصی خود نمی‌اندیشند، کاری که بیشتر مدیران مرد انجام می‌دهند. آنها تمام انرژی‌ شان را صرف تولید بیشتر می‌کنند و از موقعیت خود برای بهبود وضع کلی سازمان مورد ریاست ‌شان بهره می‌جویند.

جامعه موفق آینده

images-3تفکر و انعطاف ذهنی زنان، توانایی درک مسائل مبهم و قوه تخیل بالای آنها، علاقه وافر به برنامه‌های طولانی ‌مدت، قدرت کلامی و مهارت‌های اجتماعی، توانایی همکاری با دیگران و داشتن رحم و شفقت نسبت به همنوعان خود، تمام ویژگی‌هایی است که یک مدیر لایق در بازارکار و اقتصاد جهانی فعلی باید داشته باشد تا جامعه به پیشرفت واقعی خود برسد. البته این به آن معنا نیست که فقط زنان باید دنیا را اداره کنند؛ مردان بسیاری هستند که چنین ویژگی‌هایی از خود نشان می‌دهند و بسیار توانا هستند. مردها مهارت‌های مهندسی و درک فضایی بالایی دارند که در اثر هورمون تستوسترون به وجود آمده است.

بسیاری از پیشرفت‌های فناوری حاصل توانایی آنها در این موارد است و مرد و زن مانند دو پا هستند که برای پیش رفتن به یکدیگر نیاز دارند. با این حال، دنیا اگر به خود فرصت و اجازه بهره‌بردن از مهارت‌های زنان را بدهد از سود کلانی بهره ‌مند خواهد شد. در این سال‌ها زن‌ها نشان داده‌اند که می‌توانند برای پیشرفت جامعه‌شان از هوش طبیعی خود استفاده کنند.

آلبرت اینشتین زمانی گفته بود: «مشکلات مهمی را که امروز با آن مواجه هستیم نمی‌توانیم با کمک افکاری که آنها را به وجود آورده است، حل کنیم.» و باید گفت که زنان با اندیشه‌ای متفاوت از مردان، روح همکاری، مهارت‌های مذاکره، قوه تخیل بالا و علاقه به ایجاد محیط اجتماعی پیچیده، می‌توانند آن تفکر لازم را برای حل مسائل و مشکلات دنیای امروز با خود بیاورند. در واقع اگر دنیا تا به حال به زنان فرصت می‌داد که برای‌بشریت کاری انجام دهند، مسلما شاهد قدرتی ‌‌بود که هرگز تصورش را هم نمی‌کرده است.خلاقیت دیگران را ستایش می کند.

ارزش بیشتری به روابط انسانی می دهند

images-4خانم ها اهمیت بیشتری به سلامت خانواده خود می دهند و نمی خواهند بخاطر کار و تجارت خود خانواده او آسیبی ببینند، همچنین خانم ها می توانند در یک زمان چند کار را انجام دهند اما مردان زیاد به کسب و کار و خانواده اهمیت نمی دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.