بازاریابی با کارت ویزیت

کارت ویزیت وسیله ای ست ابتدا برای معرفی و سپس ارائه راههای تماس. کارت ویزیت این وظیفه را برعهده دارد و هیچ وظیفه عمده دیگری به طور مستقیم بازی نمی کند. کارت ویزیت برای تبلیغات و بازاریابی به طور مستقیم استفاده نمی شود اما شاید بتوان گفت به دلیل اینکه اولین مرحله تعامل با مشتری یا ارباب رجوع توسط ارائه کارت ویزیت می باشد و از آنجا که برخورد اول همیشه مهم و تاثیر گذار خواهد بود، کارت ویزیت به طور غیر مستقیم بخشی از کار بازاریابی و تبلیغات را برعهده خواهد داشت.

توصیه های برای طراحی یک کارت ویزیت

بازاریابی با کارت ویزیتیک لوگو جالب طراحی کنید : از یک طراح حرفه ای بخواهید تا لوگو برای حرفه مورد نظر طراحی کند اگر محصولات یا خدماتی را ارائه می دهید که خود سمبلی دارند (مثلاً نقاشی ساختمان،ساختمان سازی، رستوران و از این قبیل)، لوگو نیز می تواند به طریقی نمادی از آن حرفه یا محصول باشد. این آرم باید به صورتی باشد که قابل پیاده شدن روی کارت ویزیت، سربرگ، بروشورها، و وب سایتتان باشد.
یک شعار بر روی کارت ویزیت بنویسید : اگر کار یا خدماتی که انجام می دهید از روی نام حرفه مشخص نباشد، باید یک شعار یک جمله ای بسازید که به مردم یادآور شود که چه خدمات یا محصولاتی را ارائه می دهید این شعار را هم باید بر روی کارت ویزیت بنویسید.
آدرس الکترونیکی را ذکر کنید : مشتریان ممکن است بخواهند آدرس وب سایت یا ایمیل شما را داشته باشند اگر نگران پیام های تجاری هستید که ایمیلتان را پر می کند، می توانید دو آدرس ایمیل برای خود داشته باشید که یکی را روی کارت ویزیتتان قید کنید و در اختیار عموم قرار دهید و ایمیل دیگر را برای مصارف شخصی استفاده کنید و فقط به برخی همکاران و دوستان مطمئن خود بدهید.
کارت ویزیت باید خوانا باشد : طراحان باید از شکل و اندازه ای بزرگ برای فونت کارت ویزیت استفاده کنند که به راحتی بدون استفاده از عینک خوانده شود رنگ نوشته ها باید از رنگ صفحه پشت زمینه کارت، متمایز باشد هدف این نیست که یک اثر هنری خلق شود، چون یک کارت ویزیت برای کار، باید بتواند گویای شغل و حرفه باشد. اگر دریافت کننده کارت نتواند شماره تلفن و اطلاعاتش را از روی کارت ویزیت بخواند، یک مشتری را از دست می رود.

بازاریابی با کارت ویزیتکارت ویزیت متفاوت طراحی کنید : 
کارت ویزیت باید طوری باشد که از میان سایر کارت ویزیت ها متمایز و کاملا مشخص باشد می توان با استفاده از رنگ های روشن و به قول معروف جیغ، گذاشتن عکس روی کارت و استفاده از کاغذهایی با جنسی متفاوت، کارت ویزیتی متمایز و منحصر به فرد ساخت.
از کاغذ مرغوب و چاپ خوب استفاده شود : اگر کاغذ کارت ویزیت شل و وا رفته باشد این احساس را در مخاطب ایجاد می کند که با شرکتی کوچک و خرده پا روبه رو است ضخامت کارت ویزیت مهم است بنابراین باید از کاغذ و چاپ خوب برای کارت ویزیت استفاده شود.
در نحوه نگهداری و تحویل کارت ویزیت به مخاطب دقت کنید : همیشه کارت ویزیت خود را در جاکارتی قرار دهید، تا در هنگام ارائه ی آن مشخص شود که شما به کارت و حرفه ی خود اهمیت می دهید، همچنین نگهداری کارت ویزیت در جاکارتی از کثیف شدن آن جلوگیری می کند. همچنین در هنگام ارائه ی کارت از دست راست استفاده کنید و کارت را با احترام تقدیم کنید، توجه کنید که رد انگشتتان روی کارت ویزیت باقی نماند.

چرا باید کارت ویزیت داشته باشیم؟

تاریخچه کارت ویزیت به آنجا برمی گردد که شاهزادگان و اشراف زاده ها برای دیدار با اشخاص مهم دیگر، کاغذ یا پوستین و یا چیزی شبیه آن را جلوتر برای شخص ملاقات شونده، می فرستادند تا خود را به او معرفی کرده، از سوابق اشرافزادگی خود نوشته و قرار رسمی ملاقات را با او بگذارند. در واقع این همان تعامل اول با مخاطب بوده که شخص ملاقات کننده از خود به مخاطب ارائه می داده است و اهمیت معرفی ابتدایی را نشان می دهد.
بازاریابی با کارت ویزیتکارت ویزیت ( Business Card ) یکی از موثر ترین و ارزانترین ابزارهای تبلیغات و بازاریابی به شمار می رود کارت ویزیت اطلاعات یک شخص یا شرکت را به ساده ترین شکل در اختیار مخاطبان قرار می دهد. این اطلاعات می تواند شامل نام، نشانی، روش های تماس با صاحب کارت و گاه خدماتی که صاحب کارت ارائه می کند و حتی یک شعار تبلیغاتی باشد.
کارت ویزیت یکی از مهمترین ابزاری است که برای بازاریابی می توان تهیه کرد وقتی کارت ویزیت را به مشتریان می دهید اطلاعات لازم برای تماس با فرد را پیدا می کنند مهم نیست که چه استفاده ای از کارت ویزیت بشود، مهم این است که این کارت باید کاملاً حرفه ای، خوانا، و جذاب باشد و به مشتریان کمک کند به خاطر بیاورند که شما چه می فروشید و چرا باید از شما خرید کنند.
کارت ویزیت چیزی است که خیلی از ما آن را دست کم می گیریم، اما نباید اینطور باشد شکل، احساس و پیامی که روی کارت ویزیت است، روی نظر مردم درمورد شما و مهمتر اینکه آیا یادتان می آورند یا نه، تاثیر می گذارد. وقتی مکالمه ای را ترک می کنید و فرد مقابل کارت ویزیت را دارد، هویت شما آن تکه کاغذ می شود به همین خاطر روی کارت ویزیت نه تنها باید به صاحب کارتان، شماره های تماس و شغل و حرفه اشاره شود، بلکه باید مطلبی هم درمورد خود بنویسید. تحقیقات نشان داده که یک کارت ویزیت موثر می تواند به صورت غیر مستقیم احساسات و تفکرات مثبتی را نسبت به صاحبین شرکت ها و سازمان آنها به مشتری انتقال دهد.
کارت ویزیت اگر به خوبی و خلاقانه طراحی شده باشد می تواند فرصت های شغلی جدیدی را فراهم کند، تبلیغات صحیح باعث رشد و گسترش تجارت خواهد شد. در ایران کارت ویزیت آخرین چیزی است که تجار و صاحبان مشاغل به آن توجه می کنند و گاهی حتی کارت ویزیت خود را تلفنی و بدون هیچ ایده درطراحی، سفارش می دهند و متوجه اهمیت بازاریابی غیر مستقیم توسط کارت ویزیت نمی باشند.

بازاریابی با کارت ویزیتمزایای کارت ویزیت

• یکی از مهم ترین، آسان ترین و ارزان ترین روش های معرفی شغل، تخصص، مهارت و یا مشخصات فردی می باشد.
• در پاره ای از موارد، کارت ویزیت نشانه شخصیت حرفه ای و اجتماعی محسوب می شود.
• طراحی حرفه ای، منحصر به فرد و با کیفیت کارت ویزیت می تواند سهم بسزائی در امر بازاریابی و رقابت داشته باشد کارت ویزیت حرفه ای می تواند در حافظه مخاطب ثبت شود.
• کارت ویزیت، روش های تماس را به ساده ترین شکل ممکن در اختیار مشتریان و مخاطبان قرار می دهد این کار سبب حفظ مشتریان شما خواهد بود.
• در هر فرصتی (جلسه ، سمینار ، مهمانی ، محل کار و …) کارت ویزیت را به دیگران عرضه کنید، این کار سبب توسعه شبکه کسب و کار و فعالیت های اجتماعی شما خواهد شد .

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.