کمپین تبلیغاتی دنون در اینستاگرام

تبلیغات دنون در اینستاگرام

دنت یکی از قدیمی‌ترین برندهای ایرانی‌ است که برای تبلیغات محصولات خود از ظرفیت‌های فضای ‌مجازی، به‌ خصوص شبکه‌های اجتماعی برای ترویج جایگاه برند و جذب مشتریان بیشتر بهره برد حضور این برند در شبکه‌های اجتماعی با کمپین “من هم هستم” آغاز شد.
کمپین تبلیغاتی دنون در اینستاگراماین محصول در صفحه اینستاگرامی تصویری از یک آگهی منتشر شد که در آن فقط هشتگی به همراه سه نقطه طراحی شده ‌بود برند دنت با انتشار این تصویر در صفحه اینستاگرامی‌اش، مقدمات تبلیغات و معرفی محصول تازه خود را فراهم کرد، دنت برای محصول تازه خود نام «صبخامه» را انتخاب و بر حسب آن هشتگی را در نظر گرفت این برند برای معرفی و تبلیغات این محصول در فواصل کم آگهی‌هایی را اکران کرده که در آن بخشی از محصول و بسته‌ بندی رمزگشایی می شد.
برای مثال، در یکی از آگهی‌ها جمله «یعنی چی میتونه باشه؟!» را به همراه تصویر بسته‌ بندی محصولی بدون لیبل منتشر کرده بود. دنت با این کار تا حدودی توانسته بود ذهن مخاطبان صفحه اینستاگرامی خود را درگیر کند اما شیوه تیزینگی که دنت برای معرفی انتخاب کرده آنچنان طولانی نبود و این برند به سرعت از محصول خود رونمایی و اعلام کرد که کالایی را به سبد خود اضافه کرده است.

چرا معرفی مرحله به مرحله محصول در کمپین تبلیغاتی ؟

این برند برای معرفی محصولش از شیوه تیزینگ استفاده کرده، یعنی طراحان هر روز یک پست در صفحه اینستاگرام گذاشته و بخشی از تصویر محصول را رمزگشایی می‌کردند آیا معرفی مرحله به مرحله محصول صبخامه دنون تعداد بیشتری از مخاطبان را جذب کرد؟
کمپین تبلیغاتی دنون در اینستاگرامطبق گفته طراحان این کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام با وجود معرفی مرحله به مرحله این محصول تعداد کاربران که از این کمپین تبلیغاتی دنون در اینستاگرام بازدید کردند خیلی کم بود به همین دلیل، تعداد کاربران خود را تا اعلام ماهیت و نام محصول چندان منتظر نگذاشتند و به سرعت از محصول تازه دنت به نام صبخامه رونمایی کردند که به نظر یکی از علل تعجیل در رونمایی، نام و ماهیت محصول این برند بود که کاربران چندان که باید و شاید نسبت به آن استقبال نشان ندادند و کمتر از ۲۰ کامنت برای سه پست گذاشته شده‌ و به نوعی تعداد کمی از مخاطبان این برند نسبت به نام صبخامه یعنی نام محصول جدید دنت عکس‌العمل نشان دادند.
شاید دلیل دیگر این تعداد کم کاربر، در کمپین تبلیغاتی دنون در اینستاگرام این باشد که همه به شبکه مجازی اینستاگرام دسترسی ندارند و اگر به این شبکه مجازی رجوع می کنند بیشتر بخاطر کارهای شخصی خود بروند و کمتر کمپین تبلیغاتی دنون را مشاهده کردند.
علیرغم اینکه برای این محصول تبلیغات محیطی صورت نگرفت و یا حتی در سایت خود شرکت هم به این تولید جدید اشاره ای نشده و به لحاظ طعم و مزه چه خوشمزه و قابل قبول بود. با وجود این، رونمایی از برند جدید دنت صورت گرفت و با توجه به میزان فروش این محصول می توان گفت تبلیغات در اینستاگرام مفید بوده است. پس با توجه به این موضوع می شود به این نکته فکر کرد که، این کالا را گروهی خرید می کنند که نه از موضوع قیمت گذاری چیزی می دانند و نه اهل مقایسه حجم و کیفیت محصول با سایر محصولات داخلی همان شرکت و یا حتی رقبا هستند.

اشکالات وارده به کمپین تبلیغاتی دنون در اینستاگرام

این اشکالات را می‌توان به چهار بخش تقسیم‌ بندی کرد:
۱) دنت در این کمپین بعد از رونمایی محصول از کاربران خود خواسته که از محصول جدید در سر میز صبحانه عکس گرفته و ارسال کنند و طی زمانی که از اعلام این خبر گذشته تا تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۴ فقط ۶ تصویر از این مسابقه منتشر شده که تصاویر منتشر شده تماما به خود دنت مربوط است و توسط خود این شرکت به نمونه گرفته شده و در صفحه گذاشته شده است.
آن‌طور‌که از کامنت‌های مخاطبان مشخص است، محصول تازه دنت هنوز به خوبی توزیع نشده و مصرف‌کنندگان شهرستانی عملا به آن دسترسی ندارند، یعنی دنت مخاطبان را در حالی به شرکت در مسابقه دعوت کرده که هنوز محصول را ندیده و از آن خریداری نکرده‌اند.
کمپین تبلیغاتی دنون در اینستاگرام۲) به نظر می‌رسد که این کمپین یا مسابقه برای دنت اهمیت و اولویت چندانی نداشته است، چرا که نه محتوایی جذاب و گیرا برای آن تولید شده و نه برای آن سروصدایی به پا شد البته این موضوع از تعداد مخاطبانی که با محتوای مسابقه تعامل داشته‌اند نیز به راحتی قابل تشخیص است.
۳) از اشکالات دیگر این کمپین کیفیت پایین طراحی و عدم استفاده از جاذبه‌های بصری محتوا برای انتقال پیام است.
۴) به نظر، مهم‌ترین اشکال این کمپین این است که دقیقا مشخص نیست که تا چه میزان محصول جدید یک کمپانی تجاری برای مصرف‌کننده اهمیت دارد؟ یا چرا مخاطب باید مشتاق آن باشد که بداند محصول جدید شرکت چیست؟ به نوعی برای این کمپین مخاطب‌شناسی دقیقی نشده است.
تمامی این اشکالات ناشی از عدم دقت در انتخاب موضوع کمپین است، عدم دقتی که باعث شده مخاطب قابل توجهی جذب این کمپین نشود و سایر مخاطبان نیز از عدم استقبال کمپین متعجب شوند این چرخه باعث خواهد شد که کمپین بیش از آنکه در خدمت پیشبرد اهداف برند باشد موجب تخریب وجهه آن در دید مخاطب شود.

،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.